„Já už Bruselu nevěřím, a nejde jen o migraci“. Generál Šedivý otevřeně i o Macronovi a Kaddáfím

27.06.2018 4:43 | Zprávy

ROZHOVOR Konfrontační styl francouzského prezidenta Emanuela Macrona podle bývalého náčelníka Generálního štábu české armády a nynějšího pedagoga Vysoké školy CEVRO Institut Jiřího Šedivého Evropu nespojuje, ale rozděluje. „On se rozhodl, že když to nejde po dobrém, půjde to po zlém, a silou chce donutit ty, kteří jsou podle jeho názoru neposlušní, aby respektovali z devadesáti procent jeho názory, jak problémy uvnitř Evropy řešit. Tento způsob komunikace Evropu skutečně rozbíjí, protože některé státy, a on je typický představitel, začínají řešit problémy uvnitř Evropské unie silou, a ne na základě vzájemného porozumění,“ kritizuje generál Jiří Šedivý v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

„Já už Bruselu nevěřím, a nejde jen o migraci“. Generál Šedivý otevřeně i o Macronovi a Kaddáfím
Foto: archiv
Popisek: Ing. Jiří Šedivý, armádní generál v záloze, bývalý náčelník Generálního štábu AČR, expert na bezpečnost a krizový management VŠ CEVRO Institut

Designovaný český premiér Andrej Babiš se stejně jako ostatní premiéři Visegrádské čtyřky rozhodl neúčastnit se minisummitu šestnácti evropských zemí k migraci. Považujete toto rozhodnutí za správné?

Je zřejmé, že rozhodnutí bylo učiněno jako akt solidarity jednoho státu s druhým v rámci V4. Ale myslím, že jsme měli být účastníky této diskuse, protože se tam probírala témata, na která v summitu, který má nyní probíhat, není prostor, ani čas, ani podmínky. Myslím, že bychom měli být u diskuse, která je někdy nepříjemná, ale neúčast podle mne nepřinese nějaký pozitivní výsledek.

V minulosti jsme si stěžovali na to, když probíhaly diskuse „o nás bez nás“, ať už šlo o Mnichov nebo invazi vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa, o které se rozhodlo v Moskvě. Není divné, že se dneska sami vzdáváme možnosti zasáhnout do diskuse, která se týká celé Evropy, tedy i nás, a nesnažíme se prosadit nebo alespoň vysvětlit svůj pohled, svoje stanovisko?

Pokud máme možnost se k věci vyjadřovat, i za cenu, že to je nepříjemná diskuse, a ta by určitě nepříjemná byla, tak je potřeba toho využít. Někdy v budoucnosti se nám může stát, že na podobnou diskusi nebudeme pozváni . A byť bude také zahájena nestandardním způsobem, jak zdůvodňovali představitelé V4 svoji neúčast, budeme se jí chtít příště účastnit, protože to budeme považovat za nutné. Ale pak mohou představitelé některých států říci, například Francie, tehdy jste nechtěli, že to není regulérně a standardně svolaná schůzka, tak jsme vás nyní nezvali. Současné rozhodnutí tedy může být kontraproduktivní do budoucnosti.

Jak se díváte na návrhy, které padají ze strany některých zemí? Například od francouzského prezidenta Emanuela Macrona třeba návrh, aby státy, které nebudou chtít přijímat migranty, byly sankcionovány? A to se týká právě zemí Visegrádské čtyřky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

senát

V tom, že teď senát funguje jako automat na podpisy s vámi souhlasím. Jak dlouho ale myslíte, že to bude trvat? ANO teď sice poprvé aspoň částečně uspělo, ale pořád je to málo. Čím to podle vás je? A upřímně, kdyby ANO bylo vládní stranou a současně mělo v senátu většinu, nemyslíte, že by to byl ste...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Muž v zelené bundě vedl průvod. Zbořil vykopává oslavy roku 1989

20:30 Muž v zelené bundě vedl průvod. Zbořil vykopává oslavy roku 1989

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Nebyl jsem překvapen vítězstvím Trumpa, vrací se k prezidentským volbám v USA…