„Máte si zvyknout na Piráty - vítěze.” Pavel Chrastina cítí podvod. Plán dodaný odjinud

29.06.2021 16:00 | Rozhovor

Piráti jako hlavní favorit voleb? „Strany, které jsou podporovány ze zahraničí, utápějí většinu nákladů na předvolební kampaň v tzv. cinknutých průzkumech, které rozhodně nejsou levné“, myslí si legendární rocker Pavel Chrastina. Ve spojení s nebetyčnou drzostí Pirátů se tu vytváří dojem, že nikdo jiný vyhrát volby nemůže. Typický volič tohoto seskupení je podle hudebníka a publicisty nedostatečně informovaný a nerozhodný nevzdělanec.

„Máte si zvyknout na Piráty - vítěze.” Pavel Chrastina cítí podvod. Plán dodaný odjinud
Foto: Jiří Hroník
Popisek: Pavel Chrastina, publicista, baskytarista a textař, spoluzakladatel skupiny Olympic

Piráti a hnutí STAN v minulém týdnu představili své kandidáty do vlády, kterou budou po podzimních volbách nejspíš sestavovat. Může být i tahle pirátská otevřenost a transparentnost důvodem, proč se strana, která v Poslanecké sněmovně završuje své teprve první funkční období, těší největší voličské přízni? Co dalšího může voliče na Pirátech tak přitahovat?

Samozřejmě o tom vím, protože mi to poslal jeden kolega publicista a zásilku nazval „Tým snů, aneb něco pro zasmání“. K tomu bych jen dodal, že zasmát se sice můžeme, ale zároveň musíme zpozornět. Drzost Pirátů je totiž nebetyčná, protože oni sami to zřejmě myslí vážně.

Na myšlenku, že se těší největší volební přízni bych nesázel. To je jen jejich vroucné přání. Všichni přece víme, že průzkumy se dělají tak, aby jejich výsledek vyhověl tomu, kdo si je objedná a také zaplatí. V angličtině se tomu říká „spindoctoring“. Když budeme podle dalšího prastarého pravidla „sleduj tok peněz“ pečlivě zkoumat zdroje plateb za průzkumy, zjistíme, že objednavatelé patří vesměs k jednomu jedinému politickému proudu, který bych nazval probruselský nebo neomarxistický. A to nám říká vše.

Faktem je, že ještě ve druhém pololetí minulého roku se podpora Pirátů pohybovala kolem 13 procent a jejich koaličního partnera STAN na samé hranici pro vstup do Sněmovny, tedy kolem 5 procent, takže ten jejich společný strmý vzestup jednu dobu až někam k 30 procentům vypadal dost podivně. Mohou ty vysoké preference být Pirátům při volbách ku prospěchu?

Jde o promyšlený tlak na veřejné mínění. Lidé si mají zvyknout na myšlenku, že by Piráti také mohli volby vyhrát. Tohle se děje před volbami často. Zvláště ty strany, které jsou podporovány ze zahraničí, utápějí většinu nákladů na předvolební kampaň v tzv. „cinknutých“ průzkumech, které rozhodně nejsou levné. A houf voličů bez vlastního názoru bývá často početný. Z toho všeho mi vychází, že typický volič Pirátů bude nejspíš nedostatečně informovaný a nerozhodný nevzdělanec bez jediné špetky jakékoli představivosti.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dělají děti slabé. Schválně? Pohled na to, co ve školách lijí do hlavy

16:35 Dělají děti slabé. Schválně? Pohled na to, co ve školách lijí do hlavy

Rodičovská organizace Budoucnost pro děti upozorňuje na to, jakým způsobem jsou žáci ve školách indo…