„Most!“ je Okres na severu číslo 2. Nora Fridrichová jako Jiřina Švorcová. Komunisté zavírali, dnes se blokuje, říká Lucie Groene

05.03.2019 10:07 | Zprávy

ROZHOVOR „Vždycky jsem se domnívala, že suverenita je něco nedotknutelného. Něco, za co se klidně umírá ve válce,“ říká bývalá novinářka Lucie Groene, která kandidovala za hnutí ANO do Senátu. Současná EU jde ovšem směrem stále větší integrace národních států. „Euroskeptické strany pravděpodobně nezískají víc než třetinu křesel. Ve školách mezitím vyrostla další generace probruselsky připravených mladých lidí, kteří budou volit. Ten vliv školních „přednášek“ nejrůznějších evropskými dotacemi placených organizací se pomalu začíná Bruselu vyplácet,“ říká Groene.

„Most!“ je Okres na severu číslo 2. Nora Fridrichová jako Jiřina Švorcová. Komunisté zavírali, dnes se blokuje, říká Lucie Groene
Foto: archiv L. Groene
Popisek: Lucie Groene

Michael Kocáb v rozhovoru pro XTV uvedl, že si nepamatuje, jak je možné, že na 300 komunistických poslanců zvedlo ruku pro Václava Havla a kooptovalo nové demokratické poslance do Národního shromáždění. Je to uvěřitelné? Nemohly být za vším nějaké zákulisní dohody, o kterých je nepříjemné mluvit?

Jestli si pan Kocáb tohle nepamatuje, tak asi moc dobře ví proč. Nebo mu už tenkrát zásadnější a komplikovanější věci unikaly. Zákulisní dohody jsou součástí politiky. Pokud se o něčem v Čechách nedozvíme víc ani po tolika letech, pravděpodobně mají všichni dobrý důvod, proč drží jazyk za zuby. Mimochodem, také už jste neslyšel nic o tom člověku, co se chtěl upálit na Václavském náměstí? Já jen, že se neustále řeší minulost 30 let zpátky, přitom naše současnost není o nic méně dramatická.

Kocáb rovněž zalitoval, že komunisté nebyli postaveni mimo zákon tak jako třeba v Německu nacisté. Bylo by takové opatření namístě? A nejedná se o poněkud pozdní nářky?

Čeho lituje pan Kocáb, asi dnes málokoho zajímá. Píše se rok 2019 a Evropa má dávno jiné, mnohem důležitější problémy. Můžou komunisté za masivní omezování svobody projevu v posledních letech? Snahy o zrušení hotových peněz? Infiltraci politických, LGBT a genderových organizací do našeho školství? Ilegální migraci a nábožensky motivovanou kriminalitu? Chudnutí a zadlužování obyvatelstva? Ničení orné půdy pro stavbu montoven? Exekuce? Když bylo v roce 1989 vlivnému funkcionáři komunistické strany 50 let, dnes je mu 80. Tady není už co řešit. Dnes je potřeba nenechat si ukrást ten zbytek svobody a suverenity, co ještě máme.

Babiš, Zeman či Kubera. Ti všichni jsou podle Kocába důsledkem toho, že se s komunisty nový režim dostatečně nevypořádal. Udělali jsme tedy chybu? Měli by bývalí komunisté mít zákaz působení v politice?

Je to chytrá úvaha. Kdyby se takovým jako on podařilo zakázat kandidovat (pokud možno co největší) skupině politiků, tak by se velmi zásadně zvýšila jejich vlastní minimální šance na zvolení. Jenže pan Kocáb zaspal dobu. Vliv extrémní levice stoupá a strašák komunismu se z rétoriky bruselských politiků vytratil. Ono je totiž dost těžké volat po zákazu komunismu a zároveň mít v čele pana Junckera, který s takovým obdivem ke Karlu Marxovi otevíral výstavu k 200. výročí jeho narození. U nás se ještě stále rozhoduje ve volbách. Miloš Zeman byl zvolen v přímé volbě. Pokud to někdo chce změnit, musí na stranu svého kandidáta získat tolik voličů, aby zvítězil on. Andrej Babiš stojí v čele nejsilnější parlamentní strany, a proto je předsedou vlády. Pokud se opozici podaří získat tolik hlasů, aby vyhrála parlamentní volby, bude předsedou vlády někdo jiný. Pan Kubera byl kandidátem ODS a za předsedu Senátu si ho většinou zvolili senátoři. Takže pokud se nepodaří všechny ostatní kandidáty prohlásit za komunisty, nácky nebo agenty Ruska, nebudou mít ve volbách minoritní strany šanci na úspěch.    

Komunisté mají podle Kocába tolik mediálního prostoru, jako kdyby měli místo osmi procent preferencí třicet. Lze se s tímto výrokem ztotožnit?

Vidíte a já mám pocit, že ve veřejnoprávních médiích vidím nejčastěji TOP 09 a Piráty.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Ing. Michaela Opltová byl položen dotaz

Zálohování PET lahví a plechovek

Můžete mi vysvětlit smysl zálohování? Kde berete jistotu, že se pak bude víc třídit? Co když třeba docílíte tak toho, že se možná budou víc třídit lahve a plechovky, které lidé budou kvůli zálohám vracet do obchodu, ale zbytek odpadu, přestanou třídit? A proč musím petky případně vracet neporušené? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

220 Kč za dvě nožičky párků. A další cenové pohromy pro lyžaře na Lipně

14:11 220 Kč za dvě nožičky párků. A další cenové pohromy pro lyžaře na Lipně

Dvě nožičky párků za 220 korun, tři míchaná vajíčka za 170. Smažený sýr za 259, svíčková na smetaně …