„Nejlepší prezident? Zdena Mašínová nebo Jaromír Štětina“

06.06.2016 10:50 | Zprávy

ROZHOVOR „Nejlepším adeptem na prezidentku České republiky by byla Zdena Mašínová,“ říká aktivista a písníčkář Ziggy Horváth ze Zlínska. Sám otevřeně protestoval proti prezidentu Miloši Zemanovi a ani dnes na něm nenechává nit suchou. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz zkritizoval i to, že Zeman údajně nezná textaře Michala Horáčka: „Říct, že nezná tohle jméno? Opět ho to usvědčuje ze snahy někoho zostudit, urazit, dehonestovat. Každé lejno, které chce ale po někom hodit, se mu ale vrací přímo do obličeje.“ Horváth vyjádřil naopak pochopení pro válečného veterána, který na protest proti průjezdu amerického konvoje před vojáky hned několikrát stáhl kalhoty: „Holý zadek si dnes může ukazovat, kdo chce, na koho chce, a to je naše velké štěstí, za které vděčíme především Americe.“

„Nejlepší prezident? Zdena Mašínová nebo Jaromír Štětina“
Foto: Daniela Černá
Popisek: Písničkář Ziggy Horváth protestoval ve Zlíně při setkání prezidenta s občany



Při prvním průjezdu amerického konvoje jste uspořádal koncert ve Vyškově a vítal Američany písněmi Karla Kryla. Tehdy jste při našem rozhovoru v reakci na dotaz, co říkáte průjezdu amerického konvoje, řekl: „Byl jsem strašně šťastný, kolik lidí si vzpomnělo na dobu před listopadem 89, a když se mě teď na to ptáte, mám téměř slzy v očích.“ Jak jste prožíval letošní „dragounskou jízdu“?

Většinou nesedím doma, když se děje něco, co je na vážkách, a když jsem při prvním průjezdu konvoje slyšel plány ze strany některých levicových extremistů, jak budou konvoj hanět a snažit se zabránit průjezdu, nedokázal jsem si představit, že se na to budu jen dívat v televizi. Proto jsme tehdy uspořádali koncert, měli jsme obrovský úspěch. My, kteří jsme si uvědomovali to, co pro nás americký konvoj, členství v NATO a vůbec Amerika jako taková znamená. Protože vše dopadlo nad očekávání dobře, neměl jsem potřebu už něco letos zachraňovat. Velice rád jsem se díval, četl zprávy o tom, kolik tisíc lidí vítalo konvoj s americkými vlajkami. Už mě to nepotřebuje. Těším se z těchto věcí jako divák a čtenář. Neměl jsem vůbec obavu, že by zvítězili nějací radikálové, kteří by napadali naše spojence, přátele, kolegy z NATO.   

Přesto, ve stejném městě, kde jste vítal před necelým rokem konvoj, se letos stal jeden incident. Válečný veterán oblečený ve slavnostní uniformě na projíždějící kolonu totiž několikrát ukázal holý zadek. Co si o tom myslíte? 

Pokud tento válečný veterán stahoval kalhoty i v době svého působení v misích, nedivím se, že má svůj negativní názor na naše působení v NATO a americkou armádu. Víc nevím, co bych dodal.

Vy patříte k lidem, kteří se nebojí vyjádřit svůj názor. Protestoval jste proti prezidentu Zemanovi, vystoupil na Václavském náměstí. Máte pochopení i pro způsob protestu, na který jsem se ptala v předchozí otázce? 

Mám silné pochopení. Právě proto jsem obdivovatelem a zastáncem NATO a našeho členství v něm, protože dnes si tady může na Američany nebo na jakoukoli armádu vystrčit kdokoli cokoli a nikdo ho neodveze ve volze do Bartolomějské k výslechu. I díky americké armádě se tady může někdo takto projevovat. 

Každopádně dotyčného zatkla policie a zahájila úkony pro podezření z přečinu výtržnictví. Měl by být potrestán? Anebo jde jen o legitimní způsob protestu v demokratické společnosti?

Nevím, jak moc se obnažil, nebo co všechno mu bylo vidět. Podle mě jde o vyjádření názoru a myslím si, že tohle bude zohledněno. Pokud neohrozil mravní výchovu mládeže, tak si myslím, že si holý zadek může ukazovat, kdo chce, na koho chce, a to je naše velké štěstí, za které vděčíme především Americe. 

V NATO se vede debata o posílení obrany proti „agresivnímu Rusku“. Mluví se o zintenzivnění cvičení, o umístění některých vojsk ve východních členských státech EU, již probíhá posílení protiraketové obrany v Rumunsku a v prvé řadě se všeobecně naléhá na země Severoatlantické aliance, aby zvýšily výdaje na obranu. Je tato aktivita opodstatněná? Jsou vztahy s Ruskem stále tak problematické, že je potřeba posilovat obranu na hranicích s ním?

Rusko tohle legimitizovalo minimálně dvakrát. Ukrajinu netřeba příliš rozebírat, to je jasná agrese včetně zabrání Krymu. Předtím, co předváděli v Gruzii… Naopak by bylo neospravedlnitelné, kdyby NATO nereagovalo, kdyby své partnery Estonsko, Lotyšsko, Litvu a také nás všechny, kteří jsme v zóně vlivu Sovětského svazu, nechali na holičkách. Beru to jako velkou pomoc a chování Severoatlantické aliance je přesně takové, jaké očekávám.

V rámci diskuse nad tímto tématem padla myšlenka, že bychom měli usilovat jak o stálé vojenské základny NATO, případně USA, na našem území, tak o umístění prvků americké protiraketové obrany u nás, což jsme dříve odmítli v případě radaru v Brdech. Podpořil byste to?

Podporoval jsem velmi aktivně, aby vznikla americká základna. Jak jistě víte, Rusko rozumí jen převaze a síle. Jak reaguje Rusko na vstřícné kroky, předvedlo teď, když přijela Hillary Clintonová restartovat vztahy s Ruskem nebo když Obama ukázal vlídnou tvář a chtěl se přátelit. Máme tu akty agrese, které po roce 1989 nemají obdoby. Jediný lék na ruskou agresi je posilovat vojensky země, které jasně říkají, že se nechtějí vracet do lůna Sovětského svazu. 

V oblasti Baltského moře ale bude v rámci programu NATO umístěno 150 až 200 německých vojáků. Co když jsou vztahy mezi Ruskem a NATO tak napjaté, že i tohle může být bráno jako provokace a nepovede k ničemu dobrému?

Poté, co byl Stalin napaden svým partnerem Hitlerem, který nedodržel válečné dohody, mohou tohle mít Rusové dodnes Němcům za zlé. I když myslím si, že díky silné ruské propagandě asi mnozí z Rusů tuto stránku věci neznají. To, že Německo napadlo Rusko, je jediné, co dnes může jitřit jejich vztahy. Že tehdy zemřelo mnoho milionů Rusů a civilistů jsou věci, které mě mrzí, ale je jasné, že na úsvitu války byly Sovětský svaz a nacistické Německo partnery. Není ovšem důvod, aby Německo, které prošlo důkladnou denacifikací, a ještě dnes tam dohánějí staříky a odsuzují je za to, co páchali během druhé světové války, proč by Rus měl vidět dnešního Němce optikou roku 1941.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…