„Neustále řešíme důsledek, nikoli příčinu,“ varuje ekonom Říha
08.08.2022 13:30 | Rozhovor
„Pokud by plyn nebyl k dispozici vůbec, situace by byla velmi vážná a samozřejmě důsledkem by byla velká nezaměstnanost a ekonomický propad,“ varuje ekonom Zdeněk Říhá z Trikolory, který v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz cupuje kroky vlády v boji proti inflační i energetické drahotě. „Neustále řešíme důsledek, nikoli příčinu. Zelená politika, která ve skutečnosti žádnou zelenou politikou není, vede k vysokým cenám energií,“ je přesvědčen Říha, kterému se nelíbí ani diskutovaný krok se zdaněním nadměrných zisků například energetických společností. „Když někdo dosáhne neočekávané ztráty, bude to stát naopak dotovat. Opravdu chceme dávat do ruky státu takový klacek? Doufám, že ne,“ řekl Zdeněk Říha.
reklama
EU zaznamenala historicky nejvyšší inflaci, která za červen dosáhla rekordních 9,6 procenta. Nejvyšší je v pobaltských zemích, které hned následuje ČR s inflací 16,6 procenta. Co by se podle vás muselo stát, abychom se konečně dočkali příznivějších zpráv?
Bojovat s inflací je složité, protože jsou k tomu nutné nepopulární kroky, zejména omezování státních výdajů – tedy snižování rozpočtových schodků. K inflaci přispívá i zelená politika Evropské unie. Samozřejmě důležitým faktorem jsou ceny energií. Ani u jednoho faktoru ale nepozorujeme příznivý vývoj, snad s výjimkou cen benzinu a nafty, které v posledních dvou týdnech klesají. Vzhledem k uvedeným faktům se s vyšší inflací musíme smířit, jediné, co zatím působí protiinflačně, je politika České národní banky. Na rozdíl od politiky Evropské centrální banky, jejíž úrokové sazby jsou nízké, aby bylo možné levně financovat jižní předlužené křídlo eurozóny.
Každým dnem se množí informace, které naznačují to, že by Rusko z nejrůznějších důvodů mohlo přerušit dodávky plynu do Evropy. Budeme mít v zimě čím topit?
To je samozřejmě ve hvězdách. Samozřejmě doufám, že ano, i když s ruským plynem jsme se pustili do velmi riskantní hry. Naše zásoby jsou samozřejmě nedostačující pro případ, že by plyn z Ruska přestal proudit.
Na zajištění dodávek plynu je kriticky závislý mimo jiné také český průmysl. Opravdu existuje nějaká alternativa nebo reálně hrozí, že v případě přerušení dodávek ruského plynu mnoho významných zaměstnavatelů bude muset ukončit výrobu?
Bohužel už několik případů ukončení činnosti mnohdy dlouhou dobu fungujících firem máme, vždy z důvodu vysokých cen energií. Pokud by plyn nebyl k dispozici vůbec, situace by byla velmi vážná a samozřejmě důsledkem by byla velká nezaměstnanost a ekonomický propad.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.