Přežijí firmy s unikátním produktem, vysokou marží a kompetentními manažery. Řada firem prochází nejtěžší zkouškou za dobu svého fungování. I když došlo k rozvolnění, slyšíme o tom, že na podzim může opět dojít ke zhoršení epidemické situace. Z vašich zkušeností, připravují se podniky i na tuto variantu, na možnost dalšího lockdownu? Co jsou schopné firmy ještě vydržet? A veřejnost?
Firmy vydrží vše, ale potřebují předvídatelné prostředí. Ať už bude budoucnost jakákoli, to, co nám ji zajistí, budou samozřejmě nové a inovativní produkty, ale také – a možná především – naše schopnost se přizpůsobovat podmínkám a nakonec i nepředvídatelnosti, kterou nám někdy připravují naše vlastní autority.
Řadě lidí se podaří přes léto vycestovat nebo si alespoň vzít dovolenou a strávit ji v tuzemsku. Odpočinou si. Je pravděpodobné, že na podzim by uzavírání ekonomiky opět bez větších problémů respektovali? Zaznívají názory, že jsme prožili vlastně určitou formu testu, co vše je možné si vůči lidem dovolit…
Bude velmi záležet na konkrétní situaci, a já velmi doufám, že pokud se pandemická situace opět zhorší, vláda k ní bude přistupovat, povězme chytřejší cestou. Tím se snažím říct k výběru spíše selektivních konkrétních opatření než k plošnému uzavírání čehokoli, a pokud nezbude než přistoupit i na tento krok, že dodrží první zásadu manažerského řízení, a sice, že cokoli občanům slíbím nebo na nich prosadím, musím sám striktně dodržet. Tj. možná přísná, ale krátká omezení, všechny kroky jasně vysvětleny a zdůvodněny, dodržení zákonných postupů a nástrojů, využití etablovaných poradenských skupin a běžných postupů. Pokud bude vláda přistupovat k problému takto – tedy racionálně, občané ji budou poslouchat. Pokud chaoticky a vrchnostensky, historie se zopakuje.
Říkáte, že vlastně výsledkem postupu v epidemické krizi je nedůvěra lidí ve funkčnost systému, ve kterém žijeme. V čem je to vlastně nebezpečné? A nakolik to ti, kterým stav vadí, mohou ovlivnit, když, jak píšete, „je jedno, která osoba stát v daný moment řídí“?
Nedůvěra v systém je nebezpečná v tom, že systém řeší věci, které jsou důležitější než řešení jedné konkrétní krize. Musí udržovat stát ve funkčním stavu, zajistit bezpečnost svých občanů, funkci a vymahatelnost práva. Snadno může přijít závažnější krize a i kdyby ne, svým politikům a vládě bychom měli věřit. Problém nezvládnutí pandemie v komunikaci k občanům a práci s nimi je v tom, že i když se vláda změní a přijdou politici jiných stran, nedůvěra vytvořená v pandemii přetrvá, a pokud přijde jiný problém, zůstane. Jakákoli budoucí vláda tak fakticky dědí následky chování těch předchozích, a to je samozřejmě špatně.
Jak reflektuje společnost teď zprávy o indické mutaci, mutaci delta, nebo jiných mutacích? Myslíte si, že už tyto informace lidé považují spíš za přetrvávající záměrné vyvolávání atmosféry strachu, která se někomu hodí, nebo relevantní popis hrozícího nebezpečí, o kterém bychom měli vědět a chovat se podle toho?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Daniela Černá