Ransdorf o plánech Ruska, krachující Ukrajině a údajně nebezpečné dohodě, která se tajně dojednává s USA

09.04.2014 6:49 | Zprávy

ROZHOVOR Velké korporace se stále snaží vymanit z dohledu státu. K tomu jim mohou výrazně napomoci i některé kroky Evropské komise. Například nyní v tichosti projednávaná „transatlantická dohoda". Její rizika rozebral europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf a pohovořil i o roli Ruska.

 Ransdorf o plánech Ruska, krachující Ukrajině a údajně nebezpečné dohodě, která se tajně dojednává s USA
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miloslav Ransdorf

Mohl byste shrnout nevýhody Transatlantické dohody o obchodu a investicích mezi EU a USA (TTIP)?

USA mají úplný produkční cyklus, takže je to relativně soběstačný subjekt. Kdybychom vzali vztahy mezi jednotlivými státy, tak země, jež má úplný produkční cyklus, působí deformujícím způsobem na země, které úplný produkční cyklus nemají. Z toho důvodu zde existuje snaha zesílit vazby mezi USA a EU. Nyní je tomu dvacet let, co existuje NAFTA, tedy Severoamerická dohoda o volném obchodu (Kanada, USA, Mexiko) a všichni tři účastníci své zkušenosti hodnotí úplně jinak. Proto si musíme položit otázku, co TTIP EU přinese?

Samozřejmě, že spolupráce dvou největších trhů je nutná. Taktéž spolupráce ve vědeckovýzkumné oblasti. Nicméně je důležité, aby se nedostaly evropské firmy do vleku svých amerických protějšků. Většina nadnárodních společností má totiž své sídlo v USA a jde o to, aby Evropská unie neztratila své poměrně přísné normy v oblasti potravin, zemědělství a své pozice třeba ve vědeckovýzkumné oblasti. Například v nanotechnologiích, kde má EU určitý náskok. Je důležité trvat i na ochraně průmyslových a osobních dat. To nebezpečí zde řada poslanců zaregistrovala. Z mého pohledu TTIP také dává vyšší možnosti velkým firmám a korporacím, které se dostávají skoro do stejné pozice jako státy. Na základě této smlouvy by korporace mohly státy i žalovat. Výrazně se posílí manévrovací prostor velkých korporací.

Můžete uvést příklad, kdy nadnárodní korporace žalovala stát a vyhrála?

Stal se v Argentině ohledně vysokých nákladů na energie a vodu. Argentina prošla privatizačním šílenstvím, došlo tam ke zhroucení veřejných financí a Argentinci tvrdě protestovali proti vysokým cenám energií a vody. Vynutili si ústup vlády, která ceny snížila. Korporace pak žalovaly Argentinu a soudní cestou vymohly kompenzace ve výši jedné miliardy dolarů. V EU se teď podepisuje petice za všeobecnou dostupnost vody. Má zásadní význam. Jde o první celoevropskou petici a týká se tak důležitého tématu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jan Rychetský

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pro takovou nechutnost hlasovat nebudu“. Senátorka Kovářová a Exnerův paragraf

18:03 „Pro takovou nechutnost hlasovat nebudu“. Senátorka Kovářová a Exnerův paragraf

Daniela Kovářová byla ministryní spravedlnosti a právě proto považuje za nejdůležitější, aby sám zák…