„Senátní diplomacie“ očima poslance Kobzy. Nepěkná slova. Fischer a pokus o státní převrat?

18.06.2021 18:03 | Rozhovor

Turné na podporu výběru finančních prostředků a propagační výdělečná akce. Tak pojmenoval návštěvu Svjatlany Cichanouské v České republice Jiří Kobza. Poslanci hnutí SPD se navíc nelíbilo přirovnání vůdkyně běloruské opozice, že současný režim se podobá stalinismu. V rozhovoru řekl, že tím znehodnocuje oběti tehdejšího teroru. Nesouhlasí ani s jednáním Senátu, který se podle něj staví nad instituce i občany a snaží se jen diktovat.

„Senátní diplomacie“ očima poslance Kobzy. Nepěkná slova. Fischer a pokus o státní převrat?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Kobza

Svjatlana Cichanouská, vůdkyně běloruské opozice, navštívila Českou republiku. V Senátu vyzvala, aby Česko uvalilo na Bělorusko sankce nebo podpořilo novináře či aktivisty. Jak jste její vystoupení vnímal?

Jednoznačně jako turné na podporu výběru finančních prostředků a jako propagační výdělečnou akci – fund raising tour. Napadá mne možná souvislost této tour se zadržením Ramana Prataseviče, který měl údajně na starosti oněch deset milionů korun, které na podporu běloruské opozice kamsi zaslalo naše Ministerstvo zahraničních věcí vedené tehdy ještě ministrem Tomášem Petříčkem. Otázkou je, kde tyto peníze skončily a zda se snad nedostaly mimo dosah vyvolených opozičníků. Pak by samozřejmě nebylo zbytí než vyrazit na tour…

Cichanouská také současnou situaci Běloruska přirovnala k teroru v dobách stalinismu. Odpovídá takové srovnání?

Vůbec ne. Podle informací těch, kteří měli možnost Bělorusko navštívit, je život obyčejných lidí, kteří se nesnaží svrhnout režim, docela poklidný. Srovnání se stalinismem je popliváním obětí tvrdého stalinského režimu s gulagy pro statisíce osob, s tábory smrti, masovým mučením a organizovanými hladomory. Dále asi nemá cenu tento výrok komentovat.

Prezident Miloš Zeman řekl, že rezoluci Evropského parlamentu o střetu zájmů Andreje Babiše nebere příliš vážně, protože není právně závazná. Souhlasíte?

Naprosto. Také jsem to takto definoval v rozhovoru pro Českou televizi. Jde jednoznačně o čistě politickou deklaraci, která je jen dalším z řady útoků západní části Evropské unie proti České republice, potažmo proti uskupení Visegrádské čtyřky a dalším zemím střední Evropy. Paralelně s ní jdou totiž i útoky na další v uvozovkách neposlušné státy V4, Polsko a Maďarsko, které se provinily tím, že si své záležitosti chtějí řešit po svém a podle svých zákonů.

Tyto útoky se stupňují – jenom tento týden šlo ještě o žalobu Evropské komise na Českou republiku kvůli tomu, že neumožňuje vstup do českých politických stran a do českých voleb cizincům bez českého občanství, a o masivní dvoumiliardovou pokutu za údajně špatně vyměřené clo na importované zboží z Číny. Jde podle mne o to, že neposlušné státy, které se vzpouzí diktátu korporátních sluhů z Bruselu, musí být tvrdě potrestány, aby to neokoukaly další členské státy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Miroslav Ševčík: Jak probíhal 17. listopad 1989

19:11 Miroslav Ševčík: Jak probíhal 17. listopad 1989

Naprostá většina občanů bývalého Československa prožívala poslední měsíce roku 1989 v napjatém očeká…