„Ten člověk je v covidu nula.“ Profesor Turánek a málo známé věci o epidemii

25.02.2022 11:41 | Rozhovor

Zásadním faktorem, který rozhodoval o závažnosti průběhu a samotném přežití pacientů s pozitivitou na covid-19, byla (ne)poskytnutá úroveň primární péče včetně účinné prevence. „A to v korelaci s dlouhodobým faktorem strachu šířeným médii a podporovaným veškerými autoritami jak zdravotnickými, tak politickými,“ vystavuje profesor lékařské imunologie Jaroslav Turánek nelichotivé vysvědčení všem zmíněným. Pozitivním činitelem, který pozoruje na této epidemii, je schopnost občanské společnosti klást odpor zavádění totalitních praktik v podobě pandemického zákona. Proto věří, že Ústavní soud tento právní paskvil smete.

„Ten člověk je v covidu nula.“ Profesor Turánek a málo známé věci o epidemii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Jaroslav Turánek

Na 1. československé konferenci covid-19, mainstreamovými médii pro veřejnost takřka utajené, jste byl odborným garantem programu imunologické sekce. Jaké informace z tohoto programu by měly být známy i nejširší veřejnosti obzvlášť proto, že názory většiny přednášejících se pro svou odlišnost od oficiálně prosazovaných takřka do žádných médií nedostanou?

Na této konferenci vystoupili vědci a lékaři, kteří se touto infekcí skutečně zabývají. Kromě nich vystoupili právníci, policisté a novináři. Záznam z konference byl promptně smazán na hlavních kanálech, jako jsou Facebook, YouTube a další. Vědecké názory, které vyvracejí propagandistické lži o vakcínách, jejich účinnosti a bezpečnosti, musejí být zřejmě umlčeny. Média se stala součástí propagandy, uhnětla přes noc „experty“, kteří pak každý den chrlili svá ničím nepodložená moudra z obrazovek, rádií a internetových stránek. To je moje hlavní poselství pro širokou veřejnost. A připomněl bych výrok spisovatele Marka Twaina: „Je snazší lidi oklamat než je přesvědčit, že byli oklamáni.“

Imunolog a profesor na Alabamské univerzitě Zdeněk Hel v první reakci na průběh konference prohlásil, že je těžko uvěřitelné, že se v Česku může něco podobného odehrávat, protože se jedná o snůšku dezinterpretací, dezinformací a otevřených lží. Nejvíce jste mu byl trnem v oku vy a molekulární genetička Soňa Peková. Tušíte, jakými výroky jste si jeho zlobu především vysloužil?

Pan profesor Hel nepůsobí na University of Alabama, která byla založena v roce 1820, ale na malé provinční univerzitě University of Alabama at Birmingham, jež byla založena v roce 1969. Pan profesor Hel není plně kvalifikován pro to, aby hodnotil cokoliv ohledně vakcín. Kromě svých vlastních dezinformací není schopen doložit a objasnit, jaké dezinterpretace a lži byly uvedeny na konferenci mnou nebo ostatními přednášejícími. Pan profesor Hel zřejmě trpí pocitem samozvaného vrchního inkvizitora rozhodujícího o tom, co je pravda a co je dezinformace. Pokud se podíváte na jeho publikační aktivitu na databázi Web of Science (WOS), tak si potvrdíte, že jeho vědecká kariéra není nikterak oslnivá a v oblasti vakcín je nulová.

V přepočtu zemřelých na milion obyvatel na nemoc covid-19 je Česko s počtem 3 569 deváté vůbec nejhorší na celém světě. Kde vidíte příčiny? Není naše zdravotnictví na zdaleka tak vysoké úrovni, jak si namlouváme?

Tato statistika a metodika sběru dat je zpochybňována celou řadou odborníků. Nejčerstvější je aféra s úmrtím třináctiletého chlapce, který trpěl jinou závažnou nemocí, ale za příčinu úmrtí byl udán koronavirus. Jednoznačnou příčinou velkého množství úmrtí je zanedbaná primární péče. Na tom se shodují lékaři, kteří kritizují léčbu po telefonu a ponechání pacientů bez adekvátní péče, dokud se nemoc nezhorší natolik, že musejí být převezeni do nemocnice na JIP. Zásadním faktorem, který rozhoduje o závažnosti průběhu a samotném přežití pacientů s pozitivitou na covid-19, je (ne)poskytnutá úroveň primární péče včetně účinné prevence, a to v korelaci s dlouhodobým faktorem strachu, šířeným médii a podporovaným veškerými autoritami jak zdravotnickými, tak politickými. Drtivá většina pacientů, kteří zemřeli v přímé souvislosti s onemocněním covid-19, tak zemřela na zanedbání primární péče a prevence a na aplikaci preferovaných neúčinných, ale velmi drahých způsobů léčby namísto aplikace často naopak mnohem levnějších a prokazatelně účinných léků.

Jdou tedy mnohé oběti na vrub tomu, jak si v té obtížné situaci počínaly politické, ale i lékařské elity?

Naprostá většina pacientů s těžkým až smrtelným průběhem nemoci byla za situace permanentního strašení ze strany médií ponechána doma bez jakéhokoliv vyšetření, ošetření či alespoň instruktáže, jak postupovat v rámci účinné prevence. Nejenže bylo pacientům doslova zakazováno, aby se dostavili do ordinací svých praktických a ostatních lékařů, ale postupně jim bylo dokonce upíráno užití léčiv, která se ukázala zejména v zahraničí, ale i u nás v České republice, jako účinná. Tyto zákazy šly z úrovně Ministerstva zdravotnictví, ale i z úrovně profesní organizace – České lékařské komory, jakož i z úrovně odborných společností. Od počátku se jako jediná možná terapie a přímo záchrana začala prezentovat budoucí vakcinace proti covidu-19 a do té doby se trh saturoval pochybnými léčebnými přípravky za statisíce a miliony korun bez jakéhokoliv průkazu účinku těchto experimentálních drahých „léčiv“.

Navíc celá epidemie ukazuje, v jakém zdravotním stavu jsou naši senioři a celá populace vůbec. Obezita, diabetes a hypertenze, to jsou hlavní příčiny zdravotního dopadu infekce covid-19 na populaci.

Připomněl jste zakazování návštěv v ordinacích praktických a ostatních lékařů. Nebyla ta primární péče oslabena či minimalizována z důvodu obav před dalším šířením nákazy? Nebo znáte jiný důvod?

Prakticky byla primární péče potlačována, neboť v případě schválené léčby by nebylo možné prosadit vakcinaci jako jedinou a výhradní metodu. Přitom léčebné postupy byly vypracovány lékaři v USA a u nás je propagoval například profesor Vojtěch Thon.

V rozhovoru pro Život v Česku promluvil kardiochirurg Jan Pirk o tom, co nahlas řekne málokdo. Po vypuknutí epidemie smrt přicházela tiše druhými dveřmi. Profesor Pirk uvádí tato data: v roce 2020, kdy v Česku epidemie začala, zemřelo přes 129 tisíc lidí, o 15 procent více než o rok dříve. Nejčastější příčinou byla ischemická choroba srdeční, druhou nejčastější covid-19 a třetí cévní nemoci mozku.

„V době největšího náporu pandemie nám pacienti ruší až 50 procent preventivních kontrol. Akutní snížení ale není největší problém, spíše to, že pacienti se budou k prevenci obtížně vracet, což bude mít nepochybně negativní dopad do budoucna,“ vysvětlil předseda České asociace preventivní kardiologie profesor Michal Vrablík.

Například počet měření hladiny cholesterolu, které lékaři vykázali, v roce 2020 poklesl o téměř 40 procent. Vysoká hladina cholesterolu je přitom jedna z nejčastějších příčin nemocí srdce a cév. Její výskyt ještě zhoršil životní styl, na který si lidé v době pandemie zvykli.

Česko celkově ztloustlo, zvýšila se spotřeba alkoholu a lidé se méně hýbou. To je něco, co budeme napravovat celou řadu let.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Jiří Hroník

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Odvetné kroky. Okamura by vůči Ukrajině nejednal v rukavičkách

18:00 Odvetné kroky. Okamura by vůči Ukrajině nejednal v rukavičkách

Pokud nás Ukrajina takto zjevně poškodila, Česká republika by podle nás měla podniknout odvetné krok…