„Ukrajina v NATO? Sci-fi.“ Po utajeném podpisu dohody bouchly ve sněmovně dveře

22.07.2024 18:55 | Rozhovor

S politikou naivní a dětinské podpory EU, Ukrajiny a transatlantické vazby zůstáváme podle poslance SPD Radovana Vícha v regionu postupně osamoceni. Obává se, že po Fialově vládě toho bude třeba v této oblasti hodně napravovat. Rozhovor, který se týkal i obranné smlouvy s Ukrajinou, byl pořízen ještě předtím, než byla v pondělí dohoda oficiálně zveřejněna na webu vlády, poté, co již několik dní její text neoficiálně koloval sociálními sítěmi.

„Ukrajina v NATO? Sci-fi.“ Po utajeném podpisu dohody bouchly ve sněmovně dveře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda vlády Ukrajiny Denys Šmyhal a premiér Česka Petr Fiala

Vláda podepsala v utajeném režimu obrannou dohodu s Ukrajinou. Budete se jako člen výboru pro obranu zajímat o její obsah?

Zcela určitě! Některé informace ale již prosakují. Podle všeho má 18 stran a zřejmě tedy obsahuje dohodu o rozsáhlé spolupráci na více úrovních.

Vláda neříká, co v té smlouvě je, ale o to intenzivněji ujišťuje, že se jí k ničemu konkrétnímu nezavazujeme. Nebylo by lepší, kdyby se zkrátka i veřejnost dozvěděla, co tam je napsané?

Podle dostupných informací dohoda není právně závaznou mezinárodní smlouvou. Rámuje zřejmě dosavadní spolupráci a vytváří prostor pro budoucí kooperaci. Ukrajina, která byla před dvěma lety pouze symbolem zvěrstev Stepana Bandery, korupce a levné pracovní síly, se najednou stává zřejmě strategicky významnou zemí pro vládu Petra Fialy, když s ní uzavírá desetiletou bilaterální dohodu a podporuje jí více než naše občany, živnostníky a důchodce.

Co si lze představit pod tou „nezávaznou podporou“, o které vláda mluví?

Nezávaznou podporou bych podle dosavadních kroků Fialovy vlády v tomto případě chápal jako neochvějnou a trvalou podporu Ukrajiny v jejím směřování do EU a NATO.

V minulém týdnu se konalo společné zasedání české a ukrajinské vlády, už poněkolikáté. Zato jednání s vládou Slovenska, která byla tradicí v minulosti, jsou rušena. Co to podle vás říká o české zahraniční politice za této vlády?

Zahraniční politiku této vlády bych nazval dětinskou a naivní. Přerušením tradičních společných jednání s vládou Slovenska, vzešlou z demokratických voleb, dochází k trvalému poškozování našich vztahů postavených na historii společného státu. Slovensko tak tímto krokem zařadila po bok Maďarska. Polsko provádí svou vlastní zahraniční politiku založenou na prohlubování spolupráce s Německem a Francií a Maďarsko se Slovenskem se soustřeďují na spolupráci s Rakouskem a zeměmi Balkánu.

My zůstáváme sami s neochvějnou podporou transatlantických vazeb, EU a Ukrajiny. Tato politika je zcela mylná. Tato vláda tu za rok a půl nebude a tyto chyby bude třeba napravovat.

Ukrajina ale současně zavřela kohoutky plynu na Slovensko a do Maďarska. Můžeme podle vás nějaký podobný „vděk“ očekávat i my, pokud se s kyjevským režimem dostaneme do nějakého rozporu?

Po všech těch kolech sankcí uvalených na Rusko ze strany EU je stále Evropa závislá na ruském plynu a jeho ukrajinském tranzitu. U nás je ale situace jiná než na Slovensku a Maďarsku z důvodu napojení na plynovody Nord Stream a Gazela.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jakub Vosáhlo

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nemravné.“ Vláda chce další peníze lidí pro ČT, varuje Hrnčíř

4:44 „Nemravné.“ Vláda chce další peníze lidí pro ČT, varuje Hrnčíř

Co všechno může za vysoké ceny potravin? I o tom mluví v rozhovoru poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Zmiňuj…