Vláda podepsala v utajeném režimu obrannou dohodu s Ukrajinou. Budete se jako člen výboru pro obranu zajímat o její obsah?
Zcela určitě! Některé informace ale již prosakují. Podle všeho má 18 stran a zřejmě tedy obsahuje dohodu o rozsáhlé spolupráci na více úrovních.
Vláda neříká, co v té smlouvě je, ale o to intenzivněji ujišťuje, že se jí k ničemu konkrétnímu nezavazujeme. Nebylo by lepší, kdyby se zkrátka i veřejnost dozvěděla, co tam je napsané?
Podle dostupných informací dohoda není právně závaznou mezinárodní smlouvou. Rámuje zřejmě dosavadní spolupráci a vytváří prostor pro budoucí kooperaci. Ukrajina, která byla před dvěma lety pouze symbolem zvěrstev Stepana Bandery, korupce a levné pracovní síly, se najednou stává zřejmě strategicky významnou zemí pro vládu Petra Fialy, když s ní uzavírá desetiletou bilaterální dohodu a podporuje jí více než naše občany, živnostníky a důchodce.
Co si lze představit pod tou „nezávaznou podporou“, o které vláda mluví?
Nezávaznou podporou bych podle dosavadních kroků Fialovy vlády v tomto případě chápal jako neochvějnou a trvalou podporu Ukrajiny v jejím směřování do EU a NATO.
V minulém týdnu se konalo společné zasedání české a ukrajinské vlády, už poněkolikáté. Zato jednání s vládou Slovenska, která byla tradicí v minulosti, jsou rušena. Co to podle vás říká o české zahraniční politice za této vlády?
Zahraniční politiku této vlády bych nazval dětinskou a naivní. Přerušením tradičních společných jednání s vládou Slovenska, vzešlou z demokratických voleb, dochází k trvalému poškozování našich vztahů postavených na historii společného státu. Slovensko tak tímto krokem zařadila po bok Maďarska. Polsko provádí svou vlastní zahraniční politiku založenou na prohlubování spolupráce s Německem a Francií a Maďarsko se Slovenskem se soustřeďují na spolupráci s Rakouskem a zeměmi Balkánu.
My zůstáváme sami s neochvějnou podporou transatlantických vazeb, EU a Ukrajiny. Tato politika je zcela mylná. Tato vláda tu za rok a půl nebude a tyto chyby bude třeba napravovat.
Ukrajina ale současně zavřela kohoutky plynu na Slovensko a do Maďarska. Můžeme podle vás nějaký podobný „vděk“ očekávat i my, pokud se s kyjevským režimem dostaneme do nějakého rozporu?
Po všech těch kolech sankcí uvalených na Rusko ze strany EU je stále Evropa závislá na ruském plynu a jeho ukrajinském tranzitu. U nás je ale situace jiná než na Slovensku a Maďarsku z důvodu napojení na plynovody Nord Stream a Gazela.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jakub Vosáhlo