„Válka NATO a Ruska.“ Vladimír Mečiar zásadně k Ukrajině. Skrytý cíl? Mnozí padnou do židlí

28.03.2023 16:00 | Rozhovor

Bývalý slovenský premiér Vladimír Mečiar v rozhovoru pro PL komentuje události spojené s rozdělením společného státu. Jednání byla podle něho férová a Slovensko se osamostatnit potřebovalo, aby si zkusilo fungovat samo o sobě. Chválí také vzájemné vztahy v rámci bývalé federace a pozitivně se zmiňuje i o českém exprezidentovi Miloši Zemanovi. Válka mezi Ruskem a Ukrajinou přerostla mezi konflikt mezi Ruskem a NATO, který podle Mečiara hrozí přerůst v globální válku Východu a Západu.

„Válka NATO a Ruska.“ Vladimír Mečiar zásadně k Ukrajině. Skrytý cíl? Mnozí padnou do židlí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Debata Klaus – Mečiar: Čtvrtstoletí nové české a slovenské státnosti v sále Sněmovny lidu v budově bývalého Federálního shromáždění

Letos uplynulo už plných 30 let od rozpadu tehdejšího Československa na dva samostatné státy. Jak na ta vzájemná jednání o podmínkách rozdělení federace vzpomínáte dnes?

Je pravda, že to byla hrozně složitá jednání. A také velmi zdlouhavá. Původně jsme chtěli federaci udržet, ale zjistili jsme, že to nebude možné, mnoho lidí i politiků bylo tehdy proti. Říkalo se, že bude občanská válka jako v Jugoslávii, že česká koruna bude za 30 slovenských, to vše přispělo k rozpadu republiky.

Při zvažování různých variant rozdělení Československa hrály prý svou roli i obavy z toho, jak se zachová a koho podpoří armáda. Byla to skutečně pravda?

Jistě, pravda to byla, ale podařilo se to nakonec vyřešit, i díky férovosti českých generálů, kteří prostě přišli a na rovinu nám řekli: „Vy budete armádu budovat, my budeme pouze likvidovat.“

Byly na tuto alternativu, tedy rozdělení státu, obě země připravené?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Tomáš Procházka

Filip Turek byl položen dotaz

nedůvěra EK

Nestálo by už za to, pokusit se napříč parlamentem najít dost hlasů pro vyslovení nedůvěry EK, popř. pro její odvolání - po tom co předvádí von Layenová i Kallasová.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

xxx, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseMartin23 , 28.03.2023 16:51:18
Policie navrhla obžalovat učitelku za popírání války na Ukrajině +++Do dnešního dne jsem nevěděl, že máme trestný čin popírání války. Ale protože máme trestný čin § 405 Popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia, který se užívá podobně jako za komunistů rozvracení republiky, je trestný prakticky jakýkoliv názor, který neodpovídá tomu, co potřebuje režim. Politické procesy se nám množí. Ale když jste nácek a stojíte na správné straně, nebo když vyhrožujete lidem zabíjením a válkou a stojíte na správné straně, tak se nic neděje. Ale úplně stačí, když použijete písměno Z a hrozí vám roky vězení. Je to zajímavá forma demokracie, co nám zde soudruzi zavádějí.

|  21 |  0

Další články z rubriky

Kdo seje vítr, sklízí bouři. Filip Turek a nový rozměr odsouzení Le Penové

10:36 Kdo seje vítr, sklízí bouři. Filip Turek a nový rozměr odsouzení Le Penové

„Dle mého názoru by si bez tohoto ‚dvojího metru‘ šlo sednout možná i několik tisíc osob působících …