Ceny elektřiny a plynu letí dál nahoru. Například ČEZ oznámil další cenový skok. Kam až to podle vás může dojít? Co doporučit lidem, kteří na to prostě nebudou mít?
Před pár dny jsem se dozvěděl, že mi ve víkendovém domě vzroste cena elektrické energie zhruba o třicet procent. Mám tam čerpadlo na systém voda–vzduch, které šetří, tak si říkám, kdybych ho tam neměl, kolik by to stálo. A pokud bych tedy nepracoval až do roztrhání těla, tak ze svého důchodu, který přitom není malý, bych si nemohl dovolit takový víkendový dům mít.
Takže co doporučit lidem? Myslím, že dnes už je to zásah nejen do těch vrstev, řekněme, nízkopříjmových, ale už to je masivní zásah i do života středně příjmových skupin. Obávám se, že i tito lidé uvíznou v síti dopadu růstu cen energií, pohonných hmot i potravin, kde se jedná o desítky procent.
Pokud nás někdo šolíchá tím, že je inflace něco přes třináct procent, tak já si myslím, že už dnes zažíváme inflaci někde přes dvacet procent a že to může dostoupit na pětadvacet procent.
Vláda je naprosto klidná, tváří se, jako že se jí to netýká. Takže by to chtělo nějaký šok. Myslím, že odbory jsou příliš krotké v této chvíli, kdy vláda ukazuje, že s nimi nehodlá jednat seriózně. No tak asi by to chtělo ještě do prázdnin, nebo na začátku prázdnin, udělat generální stávku. Protože tyto věci, dopady té inflace, je možné omezit, tak jako v okolních zemích tím, že se sáhne do DPH například u vybraných druhů základních potravin nebo u energií. Jinak se skutečně dostanou celé vrstvy obyvatelstva do stavu akutní nouze. Když se zvýší životní náklady měsíčně o nějakých osm, deset, dvanáct tisíc korun a nemáte abnormální příjem, vysoko nad průměrnou mzdou, což je problém asi osmdesáti procent občanů, tak ty domácnosti na tom opravdu budou bledě.
A jak si vysvětlujete, že to, co popisujete, vláda nedělá?
Myslím, že jsou neschopní a že prostě ty věci nevnímají a neznají ani běžný život lidí. Doporučil bych jim, aby se prošli do samoobsluh nebo se podívali třeba na srovnání cen potravin, které bylo uveřejněno, myslím, v pondělním Blesku. Tam bylo meziroční srovnání základních druhů potravin. A jsou to nárůsty o desítky procent. Vláda žije v úplně jiné realitě. Mají asi slušný plat, takže se domnívají, že v podobné situaci jsou i ti ostatní. A navíc ještě vycházejí z bludné zásady lese pase lese fér, zkrátka nezasahovat do té ekonomiky. No tak to může mít na podzim fatální následky.
Nejen od vlády dost často zaznívá, že za aktuální problémy může Rusko, tedy válka na Ukrajině. Zdražování energií ale začalo už několik měsíců před válkou. Jak to tedy je?
Samozřejmě, že ta inflace je vnesená. Já jsem na to upozorňoval ve svých článcích už na podzim. Každý měsíc jsem dělal meziroční srovnání vývoje cen, ze kterého vyplývalo, že dochází k nárůstu o desítky procent u cen komodit, ať už energetických surovin, průmyslových kovů a nebo také potravin. Toto přece mohl vládě připravit každý analytik. No a samozřejmě to ještě zesílila válka na Ukrajině. Jak už jsem několikrát řekl, bylo by dobré prosadit co nejrychleji mírové řešení a ukončit tu válku. Představy o tom, že Ukrajina porazí Rusko? I při těch masivních dodávkách zbraní na Ukrajinu, ke kterým dochází, Rusové prostě postupují. Sice pomalu, ale jistě. A obsadí tedy tu východní a jižní část Ukrajiny, obývanou převážně ruskojazyčným obyvatelstvem. Tam očekávají, že ti lidé akceptují změnu, ke které dojde v tom státoprávním uspořádání.
A abych se vrátil k té inflaci. Myslím si, že není možné, aby se ta válka promítala do životní úrovně lidí takovým výrazným způsobem, jak to zatím vypadá. Při minimálním růstu nominálních mezd zaměstnanců a při růstu cen například základních druhů potravin, ale i těch komodit, jako je plyn, elektrická energie, pohonné hmoty… se opravdu dostaneme na nějakou dvaceti- až pětadvacetiprocentní inflaci. Pokles reálné mzdy odhaduji v druhé polovině roku kolem patnácti procent. Takže takový také bude pokles životní úrovně. To se možná nebude týkat těch horních deseti procent příjmově nejsilnějších lidí u nás, ale bude se to týkat všech těch, kteří jsou pod průměrnou nebo mírně nad průměrnou mzdou. A to je naprostá většina českého obyvatelstva. Situace je tedy velmi vážná a myslím, že vláda ji podceňuje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora