A dost! Češi si stavbu elektráren zaplatili. Elektřinu nejdříve jim, pak na burzu. Šéf ČSSD bouchl do stolu

26.05.2022 21:10 | Rozhovor

„V Česku zaplatí za nákup dva tisíce, v Polsku 1200 korun.“ Michal Šmarda, současný předseda sociální demokracie a starosta Nového Města na Moravě, vystavil účet vládě. Ta prý brutálně selhala, protože nedokáže zabránit dalšímu zdražování a navíc prodává českou elektřinu stále přes německou burzu – místo Čechům samotným.

A dost! Češi si stavbu elektráren zaplatili. Elektřinu nejdříve jim, pak na burzu. Šéf ČSSD bouchl do stolu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Šmarda

Šmarda tvrdí, že chybějící levice v Poslanecké sněmovně se projevuje právě nyní a chybí prý zcela zásadně. „A to proto, že politici bez ohledu na to, zda z vlády či opozice, vůbec nereagují na brutální zdražování potravin, energií a dalších životních potřeb. Kdyby byla sociální demokracie v Poslanecké sněmovně, tak by předložila návrh, abychom stáhli 60 procent produkce ČEZ z německé burzy v Lipsku a prodávali bychom ji přímo českým domácnostem a českým firmám. Kdyby byla ČSSD v Poslanecké sněmovně, navrhla by změnu dotační politiky na podporu produkce potravin, čímž by se zastavil nárůst cen potravin,“ shrnul předseda ČSSD. Podle něj chybí i tlak na společný postup při nákupu plynu, aby se tak zabránilo prudkým výkyvům a rozdílům v cenách států Evropské unie. Na tom prý Česká republika a každá česká rodina právě prodělává.

Lidé podle něj vnímají, že jejich životní úroveň je přímo spojená s politikou a poslanci dělají obstrukce, hádají se, nenaslouchají si a předkládají návrhy, které nepomohou. Platným argumentem pro něj není ani to, že prodej české elektřiny na německé burze se provádí v rámci společného trhu Evropské unie. „Velmi často se stává, že jde o neschopnost českých politiků, kteří se to snaží házet na Evropskou unii. Je to taková klička, jak nepřiznat neschopnost. Samozřejmě že je v Evropě běžné, že se prodávají přebytky energie. Například Francie na burze obchoduje pouze přebytky energetické výroby. V Evropské unii to možné je, jen čeští politici nejsou stejně sebevědomí jako ostatní politici zemí Evropské unie,“ řekl Šmarda s tím, že tedy nejde o chybu Evropské unie, ale českou politickou reprezentaci.

Odkládáním vláda nutí seniory předplácet valorizaci

Zároveň podotkl, že čeští daňoví poplatníci si stavbu elektráren zaplatili, a proto je logické, že by elektřina měla nejprve putovat k českým firmám a domácnostem. Tedy uspokojit především domácí potřebu – Francie má být dobrým příkladem. Aby ale kritika vůči vládě, že nedostatečně pomáhá dopady inflace a rostoucích cen na Čechy vyrovnávat, byla férová, upřesnil: „Česká vláda není odpovědná za rostoucí cenu energií ani za to, že Evropa je v problémech v důsledku války na Ukrajině. Ale česká vláda je zodpovědná za to, že podniká nedostatečné kroky, kterými by měla bojovat proti této situaci. Za prvé razantním způsobem zbrzdit inflaci, aby nedocházelo k dalšímu zdražování, a samozřejmě i činit kroky na straně výdajů tak, abychom pomohli těm, kdo jsou zdražováním postiženi nejvíce,“ vyzval.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jednosměrná jízda. Co bude, až si Česko zničí průmysl

18:01 Jednosměrná jízda. Co bude, až si Česko zničí průmysl

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Co bude, až v Česku skončí průmysl? Ekonomka Markéta Šichtařová nemá do…