Jak moc se obáváte, že nebudete vy a další Češi mít v zimě čím topit? Jak vážné je v tomto smyslu energetické ohrožení země?
Jsme jen malý krůček od energetické katastrofy. Hlavním problémem ale není topení, nýbrž průmysl. Kupodivu je stále ještě mnoho jedinců, kteří si neuvědomují, že prakticky v každé výrobě, potravinářstvím počínaje a automobilovým průmyslem konče, se něco ohřívá, a že prakticky každé toto ohřívání se provádí plynem. Co mnohonásobné zvýšení jeho ceny udělá s konečnými cenami prakticky všeho, asi není těžké si představit. Housky zkrátka neupečete tím, že těsto obléknete do svetru.
Jak podle vás bude na jaře vypadat český průmysl?
Pokud se něco zásadním způsobem nezmění, tak část firem zkolabuje a zavře, část omezí činnost a část se pokusí přesunout výrobu do zemí, kde jsou ceny energií únosnější. Dá se tedy předpokládat, že během první poloviny příštího roku bude velká část českého průmyslu v troskách. Opustíme zahraniční trhy, české firmy v klinické smrti pak za babku koupí nadnárodní korporace a tím bude kolonizace naší země završena. A protože není možné, že tohle vše současná vládnoucí garnitura neví – tak hloupí její příslušníci zase nejsou – tak mi nezbývá než se domnívat, že jde o řízený a záměrný proces. I imbecilovi přece musí být jasné, že pokud firma „A“ má několikanásobně vyšší vstupní náklady než firma „B“, tak firma „A“ nemá šanci přežít a bude firmou „B“ buď pohlcena, nebo zlikvidována. Takže ano, české firmy budou devastovány a rozebírány, avšak nikoli v důsledku špatných rozhodnutí jejich managementu, ale vinou série politických rozhodnutí Fialovy vlády.
Poslanci opozice žádají po vládě jasný plán, kdo má právo na plyn, pokud v zimě dojde k jeho nedostatku. Jednali o tom ve čtvrtek. Dočkají se?
Jediný, kdo má právo na plyn, či jakékoli jiné zboží, je ten, kdo je za něj schopen a ochoten zaplatit jeho producentovi, který mu jej zároveň musí být ochoten prodat. To platí dnes a bude to platit i nadále, ať si koalice vytvoří plány, jaké chce.
V minulém rozhovoru jste kritizoval vládní kroky, které podle vás obyvatelům zvládnou zdražování a inflaci nepomáhají. Změnilo se za poslední tři měsíce něco v přístupu české vlády?
Změnilo. Paní Pekarová lidem poradila, aby si upletli svetry, pan Síkela řekl, že v případě potřeby Němci zastaví svůj průmysl, aby nám mohli dát svůj plyn a vláda schválila žebračenky, kdy průměrná domácnost dostane na kompenzaci rostoucích cen energií zhruba tisícikorunu, kterou si ovšem vláda bude muset buď půjčit, anebo ji vytáhnout z kapes našich, už dnes zoufalých, firem, anebo z kapes našich, už dnes zoufalých, lidí. Zbývá tedy ještě rada, abychom si všichni ke svetrům pořídili ještě ušanky, a můžeme do budoucnosti hledět s optimistickým, liberálně-demokratickým jasem v oku a protiputinovskou písní na omrzlém retu.
Právě firmy a podnikatelé už volají po větších kompenzacích, neboť nezvládnou především zvyšující se ceny energií. Upozorňují na postupy okolních zemí, které je svým podnikatelům poskytují. Vláda ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN už uvažuje o různých krocích, ale zatím nic konkrétního nepředstavila. Jak byste si pomoc představoval vy?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová