Na začátku prázdnin a období dovolených je určitě příjemný pohled na kurz koruny, která je v meziročním srovnání silnější k euru zhruba o 4,3 procenta (1 koruna) a k americkému dolaru dokonce o 7,8 procenta (1,80 koruny). Jaké jsou ale dopady pro naši exportně orientovanou ekonomiku?
Jsou převážně pozitivní. Koruna je totiž velmi silný antiinflační nástroj. Kdyby koruna neposílila tak, jak posílila, buď bychom měli inflaci výrazně vyšší, řekněme cca o 5 procentních bodů, anebo bychom dnes museli mít ještě výrazně vyšší úrokové sazby, třeba na 9 %. Umíte si představit, že vám končí fixace hypotéky a máte platit přes 9 % úrokové sazby? To vážně nechcete.
Samozřejmě pro exportéry je to příjemné již méně, protože to naše zboží v zahraničí prodražuje. Jenomže na to je jednoduchá odpověď, byť pro exportéry nepohodlná:: Je nutno v takové situaci konkurovat kvalitou, nikoliv cenou. Švýcaři to dokážou celá desetiletí. Švýcarské zboží je tradičně drahé, a přesto žádané, protože má punc kvality. Pro ekonomiku je daleko lepší konkurovat kvalitou než cenou. Takže za mě koruna takto silná je v pořádku.
Energetická společnost ČEZ vyplatí svým akcionářům rekordní dividendu z loňského očištěného zisku 145 korun za akcii, tedy téměř z celého zisku 78 miliard korun. Stát tak dostane 54 miliard Kč. Jde o nejvyšší dividendu v historii společnosti, dosud nejvyšší byla 53 korun na akcii v roce 2009. Podle vedení firmy to do budoucna může snížit likviditu a kreditní rating společnosti. Jak na tuto rekordní výši dividendy pohlížíte?
Pro drobné akcionáře je to dobré. Stát má, co chtěl. ČEZ jako takový to moc neohrozí. Otázka spíš je, jak je možné, že ČEZ dosáhl tak vysokého zisku, že si může dovolit platit takovou dividendu. Ale pokud byste chtěli nadávat na ČEZ a pranýřovat jej za to, že je to ohavný monopol a má proto monopolní zisk, dovoluji si upozornit, že cílíte špatně. Ti, kdo křičí, že polostátní ČEZ má monopol, navrhují jeho zestátnění – tedy zabetonování státem posichrovaného monopolu, který je ještě hůř odstranitelný než polostátní monopol! A navíc, ČEZ měl tyto vysoké zisky proto, že vláda tak hloupě fixovala ceny energií. Takže zas to není problém ČEZu jako takového, ale je to selhání státu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník