Letošní květen bude ve znamení vzpomínky na konec II. světové války. Chystá se řada pietních aktů. Jak bychom měli oslavit kulaté výročí ukončení okupace?
Vůbec a ani v nejmenším nechci shazovat hrdinství vojáků, kteří zažili jatka druhé světové války, a kteří vyhnali z Evropy Hitlera. To, co nám ale přinesli, nevidím důvod oslavovat. Okupační správu pouze od Hitlera převzali Sověti. Nechali tu v roce 1945 své poradce, kteří připravovali rok 1948, což historikové jasně dokládají. Pro mě je osvobozením Československa až rok 1989. Pořád je ale na čem pracovat, protože zcela svobodný si ani dnes ještě nepřipadám. Výročí osvobození se blíží a obávám se, že to bude velký svátek komunistů, na který spousta lidí nebude mít argument. Slyšel jsem v televizi, když vysílali záběry z vítání Američanů, jak tam nějaký chlap řval: „Co ti vaši Američani! Kdyby Rusové nehnali Hitlera, do války by ani nevstoupili!“ Skutečnost je jiná. Hitler by dobyl Sovětský svaz, pokud by nebylo pomoci Američanů. Vždyť Američané poslali Stalinovi včas obrovské množství vojenské pomoci, tisíce nákladních vozů, jídlo, otevřeli druhou frontu, kde vyhlásili válku, atd, atd. Američané měli obrovský podíl na výsledku druhé světové války. Nesmíme samozřejmě zapomenout ani na Velkou Británii. Důkazem toho, že Rusové začali hned po roce 1945 ovládat naši politiku, je i to, že hned likvidovali účastníky západního odboje.
Spojujete konec druhé světové války s nástupem socialismu, ale spousta lidí nebojovala za ideologii, řada válečných veteránů říká, že šlo prostě „jen“ o boj o holý život, za své rodiny.….
Samozřejmě. Byli lidé, kteří se nechtěli nechat zotročit a kývat hlavou. Náš národ se ale sklonil. Bylo u nás málo lidí jako byl Balabán, Morávek, Mašín a ti skutečně položili své životy dříve než přítel Stalina a jeho komplic Adolf Hitler podrazil svého parťáka. Hitler byl inspirován Stalinem. Vždyť přeci Marx, Engels, to bylo lůno levice a najednou tam vyrostl ultrapravičák Hitler. Řekněme si po pravdě, že program ultralevice a ultrapravice se liší jen minimálně. Řada komunistů v Německu využila možnosti vstoupit do NSDAP a sloužili v klidu myšlence Hitlera.
Nemáte pocit, že tím, že tvrdíte, že po válce pouze „okupační správu od Hitlera převzali Sověti“ znevažujete památku více než 60 milionů mrtvých?
V žádném případě neznevažuji. Ne. První má slova jsou: „Čest a sláva všem hrdinům, kteří prošli válkou.“
Jedním dechem ale také říkáte: „To, co nám přinesli, nemíním oslavovat.“ Jenže my se přece vracíme do historie. V té době lidé vítali osvobození, tak proč si to takto nepřipomínat?
Jistě, šeříky a vůně nafty, lidé jim házely kytice, ale ne všichni. Když utíkali Němci před Rudou armádou, babička od nich coby malá dostala knoflíky a čokoládu. Když šli Rusové, tak jim vzali domácí zvířata. Určitě jste četla, jak Rusové znásilňovali ženy v Německu a zvěrstva, která páchali, si nezadají s chováním Islámského státu. „Válka vypije lidem duši,“ to mi říkal válečný zpravodaj, dnes europoslanec Jaromír Štětina. Pak už se lidé vraždí navzájem. Za to, že lidé dřív jásali a zdravili Hitlera, je pak Rusové mučili, potupovali, trýznili. Nedávno jsem slyšel vyprávění jedné německé ženy, která v době po květnu 1945 byla zavřená ve sklepě a hovořila o desítkách znásilnění za den. Dostala se odtud za měsíc nebo za dva. Tohle prováděli sovětští vojáci v Německu masově.
Jak tedy Vy si budete připomínat výročí 70 let od konce války?
Vzdejme úctu, sejměme čapky z hlavy 8. května pro každého padlého ruského vojáka, pro všechny ty chudáky, ale připomeňme si i lidi, kteří skočili v gulagu, odvlečené ruské emigranty, kteří žili v České republice a které NKVD odvleklo násilím hned po květnu 1945. Žádné tři roky do roku 1948 nebyly. Prezident Zeman se zaštiťuje tím, že jde slavit rok 1945 a že až v roce 1948 tady začali řádit Rusové a komunisté. Nebylo tomu tak.
Na Jaltské konferenci bylo rozhodnuto o sféře vlivu, o rozdělení Evropy vítěznými mocnostmi a bohužel demarkační čára byla v Německu a my jsme se ocitli ve sféře Ruska. Viděli jsme markantně, jaká je sféra vlivu Ruska a jaká je sféra vlivu demokratických mocností. To byl žalostný a propastný rozdíl. Jedni mohli jít přes čáru a druzí byli na hranicích zastřeleni.
Konec Hitlera ve druhé světové válce byl i pro Německo velkou záchranou. Hitler byl šílenec, masový vrah, autoritářský vládce, despota, který by likvidoval všechny odpůrce a veškerou opozici, která by v jeho říši vznikla. Hitlerovy metody, genocidy, jeho postup východní Evropou, to by se setkalo s kritikou. Teď je potřeba, aby Rusko prohrálo nějakou válku. Přál bych si, aby prohráli konvenční válku s USA, aby poprvé v historii své země poznali demokracii. Tam, kde zastavily americké tanky, zavládla demokracie. Přál bych jim, aby se zbavili svého úhlavního nepřítele Vladimira Putina.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá