Ambulance zrušené, operativa přiškrcená. Otázky máme, odpovědi nikoli. Přinášíme rozhovory s lékaři jičínské nemocnice

11.04.2020 17:58 | Zprávy

ParlamentníListy.cz nabízí rozhovory z jičínské nemocnice, kde za třítýdenního provozu Covid oddělení zdravotníci vyšetřili přes osmdesát pacientů a zachytili mezi nimi tři nakažené. Rozhovor vedla Lucie Chytilová (Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje) s primářem Jiřím Cyranym, který toto oddělení vede, dále s vedoucí sestrou oddělení Martinou Vítovou a konečně s léčebným náměstkem nemocnice Lubomírem Voltrem.

Ambulance zrušené, operativa přiškrcená. Otázky máme, odpovědi nikoli. Přinášíme rozhovory s lékaři jičínské nemocnice
Foto: Nemjc.cz/
Popisek: Boxy na oddělení JIP/ ilustrační foto

Jak náročné bylo změnit chod nemocnice ze dne na den?

Lubomír Voltr: Náročné to bylo hlavně proto, že všichni máme zažité nějaké pracovní stereotypy, algoritmy uvažování a najednou přišlo nařízení o vybudování infekčního centra se zvláštním režimem a nároky na specifické ochranné pomůcky. Situace se navíc pořád měnila, vláda vydávala nová a nová rozhodnutí. Původně jsme pracovali na vytvoření a zaškolení výjezdové skupiny na domácí odběry, to se ale neuskutečnilo, protože jsme neměli ochranné pomůcky. Nakonec jsme vytvořili celé oddělení, které zatím zachytilo několik pozitivních pacientů, všichni ostatní byli negativní. To nám dává čas přemýšlet, jak budeme postupovat, až bude pozitivních pacientů více.

Jak zvládají tuto situaci zaměstnanci nemocnice, zdravotníci?

Lubomír Voltr: Chod Covid oddělení zajišťují především internisté a částečně oddělení ARO. Hůře tu situaci snášejí některé sestřičky, zejména starší, které byly zvyklé sloužit v jednosměnném provozu na ambulancích a těžko se vyrovnávají s tím, že by měly začít sloužit ve zcela jiném provozu, včetně nočních směn. Někteří zaměstnanci jsou z toho ve stresu, část z nich se bojí epidemie, další se obávají nových podmínek, pro nás pro všechny je to takový křest ohněm. Snažíme se vyhnout vyřazení některého z klíčových oddělení z provozu tím, že jsme rozděleni na týmy, kteří se střídají tak, aby v případě karantény nebylo ochromeno celé oddělení.

Součástí zvláštních opatření bylo také zastavení všech neakutních výkonů v nemocnicích. Jaký dopad bude mít podle Vás toto opatření?

Lubomír Voltr: Ano, nyní provádíme jen onkologické a akutní výkony. Je ale jasné, že ostatní pacienti se svých diagnóz sami nezbaví, přijdou, až opatření skončí.  Tedy čím déle bude opatření trvat, tím více práce nás poté čeká. V souvislosti s tím řešíme například problém s dovolenými, protože zdravotníci mají nyní zákaz čerpat dovolené a až toto opatření skončí, budou mít všichni pět týdnů nevybrané dovolené, zrovna v době, kdy bude v nemocnici spousta práce.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Tomáš A. Nový



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vládu pro občany, ne pro lobbisty a loutkovodiče, přeje docent

20:31 Vládu pro občany, ne pro lobbisty a loutkovodiče, přeje docent

„Schopnou pročeskou vládu, která bude pracovat pro blaho občanů, a nikoli pro sebe či napojené lobbi…