Analytik Shanaáh: Bránit hranice Evropy, mluvit o uprchlících, jako by to byly kobylky... Odporné

24.04.2015 9:30 | Zprávy

ROZHOVOR Bránit lidem požádat o azyl je nelidské a ilegální, rázně odmítá Šádí Shanaáh (SZ), ředitel Česko-arabského centra pro kulturní dialog INSAAN, názory o obraně hranic států „všemi prostředky“. „Mluvit o přílivech, jako by ti lidé byli nějaké kobylky, samo o sobě považuji za odporné,“ konstatoval v souvislosti s debatami o imigraci Shanaáh, který v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz připomíná bezohlednou krutost převaděčů: „Překupníci v uprchlících často nevidí ani lidské bytosti. Ostatně tak trochu jako mnoho lidí tady u nás.“

Analytik Shanaáh: Bránit hranice Evropy, mluvit o uprchlících, jako by to byly kobylky... Odporné
Foto: shanaah.eu
Popisek: Šádí Shanaáh

Vstřícnost Čechů k cizincům je na historicky nejnižší úrovni. Právo etnických menšin na život podle vlastních tradic odmítá 69 procent lidí a dva ze tří občanů považují cizince za příliš velké bezpečnostní riziko pro Českou republiku. O čem tato zjištění svědčí?

Z principu přistupuji k průzkumům veřejného mínění opatrně. Když mají lidé něco rychle zatrhávat, bez možnosti ptát se na to, co přesně znamená „tradice“, mají tendenci představovat si to nejhorší. Nerad zjednodušuji, ale nejspíš je pravda, že absolutní nedostatek osobní zkušenosti a kolující mýty o tom, že cizinci vysávají rozpočet, zvyšují kriminalitu nebo přenášejí choroby, přispívají k takovému negativnímu postoji. Když se ale v průzkumech ptají, jestli mají lidé osobní negativní zkušenosti v místě svého bydliště, najednou dostáváme pozitivnější obrázek o cizincích. Lidé prostě nemají rádi ty cizince „tam“, abstraktní cizince z lidových mýtů a televizních obrazovek, ale na cizinci sousedovi, kolegovi v práci nebo prodavači odvedle nic špatného nenajdou.

Překvapivé také je, že v průzkumech o sympatiích k jednotlivým národnostem nebo skupinám lidí vidíme nevraživost skoro ke všem: Němcům, Židům, Řekům…a bohužel, k Romům, což jsou samozřejmě Češi. Dokonce k Čechům samotným se v průzkumech nestaví úplně všichni Češi vyloženě pozitivně. Takže bychom se asi měli nejprve naučit mít rádi sami sebe a být na sebe hrdí. Sebevědomí lidé se o svoji kulturu a identitu bát nemusí.

Předseda Evropské rady Donald Tusk říká: „Nemůžeme akceptovat, že stovky lidí umírají při snaze dostat se přes moře do EU,“ uvedl například v prohlášení zveřejněném na internetu. Jenže Britský deník The Guardian ještě před začátkem čtvrtečního mimořádného summitu evropských vůdců publikoval „důvěrný“ dokument. Jak uvádí, v rámci krizového balíčku opatření proti nelegální imigraci by mělo být po evropských státech umístěno pouze 5000 uprchlíků a drtivá většina ostatních by měla být poslána zpět do svých mateřských zemí. Co si o tom myslíte?

Ze všeho nejdříve bych rád poukázal na to, že termín „nelegální imigrant“ ve spojitosti s žadatelem o azyl je nesmysl, který přispívá právě k negativnímu vnímání uprchlíků. Každý člověk má právo požádat o ochranu po dosažení hranic cizího státu. Takže, když se dostanou uprchlíci v lodích na evropský břeh, nejsou „ilegálové“, ale mají plné právo tak učinit. Naopak bránit lidem požádat o azyl je podle mě nelidské a ilegální.

Jinak předseda Evropské rady má naprostou pravdu. Evropská unie, která stojí na určitých hodnotách a historických zkušenostech, nesmí dopustit, aby tisíce lidí umíraly při snaze zažádat o azyl. Těch 5000 se týká pilotního programu přesídlování v rámci zemí EU, na základě dobrovolnosti, jako výrazu evropské solidarity. Je to zoufale málo. Rozhodně bychom neměli posílat lidi, co se kvalifikují pro status právní ochrany, zpět do země, ze které uprchli. To by ostatně bylo proti mezinárodnímu právu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, mám dotaz k tomu novému chystanému zákonu, který má trestat neoprávněnou činnost pro cizí moc. Nechápu, co je tím myšleno. Vy ano? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nemají kontakty k Trumpovi. Vyřazeni.“ Jan Zahradil dělá tečku za Fialou i Pavlem

18:28 „Nemají kontakty k Trumpovi. Vyřazeni.“ Jan Zahradil dělá tečku za Fialou i Pavlem

S příchodem Donalda Trumpa začíná nová éra v mezinárodní politice, na kterou současný český vládní e…