Analytik Štefec, který dobře poznal ministerstvo obrany: Členství v NATO nám nyní nepřináší vůbec nic. Glorifikovaného generála Pavla už lidé vnímají jako šaška

16.03.2019 6:27 | Zprávy

ROZHOVOR „Většina zemí Varšavské smlouvy, které vstoupily do Severoatlantické aliance, nemá armádu. Spousta z nich o ni přišla a přišla o vojenské schopnosti,“ upozorňuje vojenský analytik Jaroslav Štefec. Podle něj členství v NATO nepřináší České republice vůbec nic, dokonce ani záruku pomoci v případě napadení. Štefec prohlásil, že účast na misích je v podstatě v rozporu se Severoatlantickou smlouvou. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz také varoval před rušením dodávek ruského plynu, protože ten americký bude nakonec až pětkrát dražší. A totéž prý platí i o nákupu amerických vrtulníků.

Analytik Štefec, který dobře poznal ministerstvo obrany: Členství v NATO nám nyní nepřináší vůbec nic. Glorifikovaného generála Pavla už lidé vnímají jako šaška
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Štefec

Premiér Andrej Babiš byl ve Spojených státech nejen u Donalda Trumpa v Bílém domě, ale také v CIA. Co tím americká diplomacie říká?

Americká diplomacie tím dává najevo, že Česká republika je věrným spojencem Spojených států a dává to najevo nejen samozřejmě České republice, ale v první řadě i ostatním zemím Visegrádské čtyřky a některým dalším zemím, nejen v rámci Evropy. Jde o takový signál, který jednak ukazuje na to, že Česká republika je věrným poddaným, a jednak na to, že když budeme hodní, tak oni na nás budou také hodní a budou nám prodávat své zbraně, my je budeme moci kupovat a všichni budou spokojení.

Takže šlo podle vás o jakési noty, které Donald Trump rozdává?

Samozřejmě, tady šlo o určité noty a těch úrovní a rovin návštěvy Andreje Babiše je samozřejmě daleko více. Česká republika je považována za věrného spojence Spojených států a za potencionálně významného startéra odbytiště amerických zbraní v rámci nových evropských zemí, kde se jim zatím příliš nedaří se prosazovat. A podporou v České republice Donald Trump sleduje své vlastní zájmy, které se v mnoha případech ne zcela přesně kryjí se zájmy takzvaného deep state, který reálně existuje, a se zájmy stávajícího establishmentu. Takže je výrazný rozdíl mezi tím, co bylo zveřejněno ze strany Bílého domu o rozhovoru s Andrejem Babišem a o čem se skutečně onu hodinu jednalo.

Co tedy vzájemný obchod, na který jste narazil? A co dostavba jaderných elektráren, preferovat Rusy, či Ameriku?

Já osobně – pokud bych to bral čistě technologicky, tak naprosto na rovinu jsou ruské technologie v tomto směru dál než americké. Bez jakýchkoliv sporů. Může si kdokoliv tvrdit, co bude chtít, ale realita je taková, že Rusové jsou technologicky dál než Američané. Navíc, kdyby zde stavěl Westinghouse, tak by do toho vstoupili Japonci. Je tedy otázka, co znamená pustit Westinghouse do výstavby jaderné elektrárny, protože víme, jak dopadla Fukušima. Samozřejmě víme, jak dopadla jaderná elektrárna v Černobylu a na dalších místech, jenom to nebylo tak dramatické. Navíc, to, co se povedlo obsluze elektrárny v Černobylu, bylo naprosto výjimečné a šlo o souhru několika chyb. Navíc, technologie použitá v Černobylu se dnes už při stavbě jaderných elektráren nepoužívá. Rusové se v tom velmi poučili.

Co se týká technologií, vybral byste tedy Rusko. Předpokládám, že by výběr měl proběhnout bez ohledu na zahraniční politiku?

Určitě, protože bych v každém případě bránil bezpečnost českých občanů před politickými ambicemi některých lidí. Vláda bude rozhodovat a měla by rozhodovat ve prospěch svých vlastních občanů, nikoliv ve prospěch spojenců, protože rozhodovat se ve prospěch spojenců je idiocie. Primární jsou obyvatelé České republiky.

Měli bychom koupit americké vrtulníky?

A totéž platí i pro vojenské nákupy, protože rozhodnout se, že nakoupíme za dvanáct a půl miliardy americké vrtulníky, které jsou v tomto smyslu něco na způsob koupě automobilu bez kol a zadních sedaček… V podstatě jsou danajským darem. Musí se dokoupit veškerá elektronika, veškerá výstroj, aby mohly plnit mise. Navíc je nutné udělat kompletní logistiku, protože tyto vrtulníky nejsou zavedené nikde než v armádě Spojených států, takže každý sebemenší šroubek se bude muset ze Spojených států dovézt a bude stát desítky dolarů místo, aby se kupoval blíž za desítky centů. Česká republika není tak bohatá, aby si mohla dovolit kupovat americké zbraně.

Když se nad tím celkově zamyslíme, je pro nás jaderná energie strategickým zájmem?

Ano.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Pokuta za lži v kampani

Bude se vztahovat pokuta i na to, když politici ve svých předvolebních slibech budou dávat sliby, co pak nesplní, a tudíž v jejich slibech nepůjde o nic jiného než o lež? To totiž děláte úplně všichni, hlavně teda poslanci, že slibujete něco, co pak nedodržíte. A Vy tento zákon podporujete? Nemyslít...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vidlák: Teď si je Fiala bude platit sám. Hrozba násilí v kampani

10:25 Vidlák: Teď si je Fiala bude platit sám. Hrozba násilí v kampani

VIDLÁKUV TÝDEN Trump si nejspíš spočítal, že vliv přes Twitter a jiné sociální sítě je levnější a si…