Anarchokapitalista Urza: Regulací přibývá, zákony jsou stále restriktivnější. Babiš si vymohl právo blokovat weby

06.07.2018 21:21 | Zprávy

ROZHOVOR Internet je „oázou svobody“ v „přeregulovaném světě“, ale už i zde se „všežravý stát začíná rozpínat,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz anarchokapitalista Urza, jehož přednášky hostila i proslulá holešovická Paralelní Polis. Regulací týkajících se internetového prostředí podle Urzy ale přibývá a zákony jsou stále více restriktivní. A jak se Urza – jenž je autorem řady článků o kryptoanarchii a anarchokapitalismu a nedávno mu vyšla kniha – dívá na boj proti tzv. „fake news“ a dezinformacím, který nedávno ohlásil Facebook? Facebook má podle něj „svaté právo libovolně filtrovat svůj obsah“. „Měla by to být jen a jen jeho věc, stejně jako je věc uživatelů, zda raději půjdou jinam,“ říká.

Anarchokapitalista Urza: Regulací přibývá, zákony jsou stále restriktivnější. Babiš si vymohl právo blokovat weby
Foto: Z Urzova archivu
Popisek: Urza

Hrozí dosud svobodnému internetovému prostředí cenzura? V současnosti se hovoří o tzv. „dani z odkazů“, která by mohla být zavedena. Její zavedení kritizuje například Pirátská strana.

Internetovému prostředí cenzura nejen hrozí, ona už v něm do jisté míry dávno je. Internet je sice oázou svobody v našem přeregulovaném světě, ale bohužel i zde už se začíná všežravý stát rozpínat.„Daň z odkazů“ je jen jedním z mnoha zásahů do naší svobody z dílny EU, kterou právě ti Piráti, které zmiňujete, tolik milují. EU však není jedinou hrozbou, naši zákonodárci se také činí. Třeba Babiš si v rámci údajného boje proti hazardu vymohl pro Ministerstvo financí pravomoc blokovat weby. Evropští i čeští politici jsou co do omezování našich svobod úplně stejná pakáž.

Myslíte, že stát je všežravý, jak jste právě zmínil?

Pochopitelně šlo o řečnický obrat; ale zas tak vzdálený realitě není. Den co den přibývají nové regulace, legislativa se rozšiřuje, zákony jsou stále více restriktivní. V naší společnosti se stalo jakousi zvrácenou normou, že když má někdo problém, volá po jeho legislativním řešení. A pokaždé, když něco takového projde, vzroste moc státu, zatímco míra svobody a odpovědnosti jednotlivce se sníží. Stále více lidí se stává na státu závislých. Tito lidé vychovávají ve stejném duchu své děti. A společně pak volají po dalších regulacích. Nezastavíme-li tento vývoj včas, jednoho dne se probudíme v tuhé totalitě.

Jednou z věcí, o kterých se aktuálně mluví, jsou tzv. „fake news“ a dezinformace na internetu. Opatření proti jejich šíření plánuje zavést brzy firma Facebook, provozující snad největší současné médium na světě. Je princip filtrace zcela nepravdivého či zavádějícího, dezinformačního obsahu správnou cestou?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

EU

Nemyslíte, že EU zase dokazuje, jak je neschopná, když se má vyřešit nějaký problém? Bylo tomu tak u migrace, covidu, ale teď třeba i v případě války na Ukrajině. To opravdu dokáže mír vyjednat až Trump, který to navíc dělá bez součinnosti s EU? Ano, něco nám nařizovat a komplikovat tak většinou lid...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nevyjde se 130 tisíci? Výrok Šípové je nehorázný, říká Šichtařová

18:06 Nevyjde se 130 tisíci? Výrok Šípové je nehorázný, říká Šichtařová

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ 130 tisíc je královský plat, a to nejen pro rodinu s pěti dětmi, ale do…