Andrej Babiš: Ideální kandidát na Hrad není, nejblíže k němu má Schwarzenberg

04.01.2013 9:34 | Zprávy

ROZHOVOR Podnikatel Andrej Babiš v poslední době vstoupil i do politického dění. Po založení hnutí ANO 2011 se nyní vyjádřil i k prezidentské volbě. Sám prý sice nikdy na prezidenta kandidovat nehodlá, ale pro tyto volby podpořil Karla Schwarzenberga. Sice prý usíná, ale alespoň neslouží korupci.

Andrej Babiš: Ideální kandidát na Hrad není, nejblíže k němu má Schwarzenberg
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Andrej Babiš

Umělci v čele s Tomášem Hanákem vytahují na prezidentského kandidáta Jana Fischera jeho komunistickou minulost. Jde podle vás o vážný šrám, který může Fischerovu cestu na Hrad zazdít, nebo spíše o snahu „něco na něho vytáhnout"?

Pokud někdo vstoupí do vrcholné politiky, musí počítat s tím, že se na něj vytáhne úplně všechno. Rozhodně nechci soudit něčí minulost. Podstatné pro mě je, co kandidáti dělali po revoluci, především to, jak jsou a nejsou spjatí se situací, do které jsme se 23 let po revoluci dostali. Jan Fischer pro mě prezidentský favorit není.

Proč podle vás na komunistickou minulost Jana Fischera upozorňují umělci nyní, a ne třeba už v době, kdy působil v čele úřednické vlády? Spekuluje se o tom, že by dehonestace Fischera mohla významně pomoci Miloši Zemanovi...

O jeho minulosti se vědělo, už když byl předsedou vlády, jen ji nikdo tolik neřešil, protože Fischer byl tehdy východiskem z krize. Nepolitické vlády jsou u nás navíc populární, i když Fischerovi byli lidé na posty ministrů nadiktováni. Jan Fischer se nechal řídit ODS a ČSSD, proto je pro mě spíš loutkou, která nemůže přinést změnu, po které společnost volá. Miloš Zeman je pro mě pokračovatelem éry Václava Klause. Nepotřebujeme prezidenta, který bude svým egem dál rozdělovat společnost. Navíc všichni víme, čeho je schopen jeho nohsled a výběrčí Miroslav Šlouf. Nikdo přece Zemanovi nevěří, že svého nejbližšího spolupracovníka od Hradu odstřihne…

Koho tedy budete volit vy sám? Případně koho byste na Hradě viděl nejraději - i  mimo oficiální kandidáty...

Jak už jsem řekl, pro mě osobně nepřichází v úvahu jakýkoliv kandidát, který má něco společného s érou Václava Klause, opoziční smlouvou a se systémem korupce politických stran, který se zde zrodil během vlád Klause a Zemana. Hlavním úkolem pro prvního přímo zvoleného prezidenta by mělo být především uspořádání vztahů s Evropskou unií, ze které nás Václav Klaus prakticky politicky vytlačil. Ve vnitrostátní politice by měl prezident občany stmelovat a být pro ně určitou autoritou. Pokud si proberu jména současných kandidátů, kteří mají šanci na zvolení, je pro mě nejblíže tomuto ideálu Karel Schwarzenberg. To říkám i s vědomím, že u některých jednání diplomaticky usíná. Nadělá tím ale určitě méně škody než nynější prezident, který je v mnoha ohledech až aktivistický, naposledy v případě bezprecedentního rozsahu amnestie, která ilustruje, čí zájmy Klaus hájí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jana Šulcová

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

0:01 Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „EU vnímám jako druhý Sovětský svaz spolu s RVHP, která už reguluje a zakazuje kde…