Ať si lidé platí i základní zubní péči sami, padlo. Konečná ve varu: Kde na to mají vzít?!

22.12.2022 17:42 | Rozhovor

„Doporučí vám obvolávat stovku lékáren a na svých sítích raději sdílí zprávy z fronty. Ideální ministr zdravotnictví,“ říká na adresu ministra Válka, ohledně nedostatku některých léků, europoslankyně a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná. V rozhovoru pak prozradila, v čem jí Danuše Nerudová připadá jako „Kalousek v sukni“. V souvislosti s touto prezidentskou kandidátkou pak promluvila o servilitě médií. Nevynechala ani prezidenta Zemana. „Myslím, že jeho politika se za poslední rok velmi vzdálila od těch, kteří jej volili,“ podotýká. Dostala se i k situaci na Slovensku.

Ať si lidé platí i základní zubní péči sami, padlo. Konečná ve varu: Kde na to mají vzít?!
Foto: archiv K. Konečná
Popisek: Europoslankyně, předsedkyně KSČM Kateřina Konečná

V médiích se objevují informace, že chybí některé druhy léků. Množí se dohady, proč tomu tak je. Zaznívá například, že je problém, že se výroba přesunula pryč z Evropy, že je nedostatečná kapacita, na sociálních sítích se pak objevují dohady, jestli není náhodou na vině to, že se během roku nějaké léky vezly na Ukrajinu… Paní poslankyně, jak to tedy podle vás je? Kdo je za to zodpovědný? A mají, nebo nemají tento problém i okolní státy, jako je třeba Polsko, Německo, Slovensko?

Samozřejmě že na nedostatek léků má vliv i ztráta soběstačnosti České republiky – a vlastně i Evropské unie jako celku – ve výrobě léčiv. Jako KSČM jsme na to upozorňovali léta, několikrát jsem vyzývala Evropskou komisi, aby se situací zabývala. Během pandemie se pak v celé nahotě ukázalo, že farmaceutické firmy mohou de facto vydírat státy a diktovat si podmínky. Každopádně v EU je už dnes řada států, které umí upravit legislativu tak, aby se výpadky omezily. Třeba tím, že farma firmy mají povinnost mít zásoby na několik týdnů dopředu. Proč se tohoto opatření čeští zákonodárci bojí, nechápu. Možná je to jen tím, že lobby farma firem je silnější než zájem pomoct občanům.
Každopádně nečekám ale od ministra zdravotnictví Válka, že by se zabýval něčím tak podružným, jako je nedostatek léků. Doporučí vám obvolávat stovku lékáren a na svých sítích raději sdílí zprávy z fronty – ideální ministr zdravotnictví.



Zůstaňme ještě u zdravotnictví. Vládu ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny reprezentuje bývalý ministr Miroslav Kalousek, který nedávno řekl, že by i základní stomatologickou péči vyškrtl z veřejného zdravotního pojištění, a že by si ji tudíž museli hradit sami občané přímo nebo v rámci jakéhosi připojištění… Je to dobrá cesta?

Že je Kalousek známý asociál, o tom se nemusíme přesvědčovat. To předváděl v rámci své politiky dost dlouho. Bohužel měl dobré žáky, kteří v té politice pokračují. Vyškrtnutí stomatologické péče je úplná fantasmagorie. Za prvé by zubař byl pro mnohé občany už úplně nedostupný, za druhé by to vedlo k dalšímu zhoršení veřejného zdraví. Místo toho, aby systémově řešili nedostatek lékařů, tak jen řeší, jak dostat z pacientů víc peněz.

Podívejme se na blížící se prezidentské volby. Zpátky mezi kandidáty se dostal Karel Diviš. Jakou má podle vás šanci? A měl by nějak reagovat na to, že vlastně kvůli rozhodnutí Ministerstva vnitra přišel o zhruba dva týdny kampaně?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Škody po Fialovi budeme napravovat dlouhé roky. Ševčík žene politiky k odpovědnosti

16:33 Škody po Fialovi budeme napravovat dlouhé roky. Ševčík žene politiky k odpovědnosti

Česko je v situaci, kdy se horních 10 % obyvatel má pořád relativně dobře, ale zbylých 90 % už ne. A…