Ať to pirátka Kocmanová nechá na lidech a sama klidně žije s jedním párem ponožek. Šichtařová vrací úder

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

19.12.2021 16:16 | Rozhovor

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Částečným řešením, jak reagovat na růst cen energií, by bylo navzdory Evropské unii zachovat či ještě rozšířit tradiční zdroje. Markéta Šichtařová připomíná, že ceny energií zdražují a ještě zdražovat budou hlavně kvůli odpojování tradičních zdrojů v Evropě a kvůli jejich nedostatečnému nahrazování drahými a nespolehlivými obnovitelnými zdroji. V reakci na optimistickou prognózu Hospodářské komory ČR tvrdí, že budeme rádi, když se nám v příštím roce podaří vrátit se s výstupem ekonomiky na úroveň roku 2019. Komentuje ale i vánoční doporučení pirátské poslankyně.

Ať to pirátka Kocmanová nechá na lidech a sama klidně žije s jedním párem ponožek. Šichtařová vrací úder
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Velká Británie je první z velkých vyspělých zemí, která od začátku pandemie covidu-19 zvedla úroky. Její centrální banka ve čtvrtek zvýšila zejména kvůli sílícím inflačním tlakům svou hlavní úrokovou sazbu o 0,15 bodu na 0,25 procenta. Ve stejný den zasedala i Evropská centrální banka, která na nulové úrokové sazbě nic nezměnila. Jde tedy o jiný přístup, než zvolila Česká národní banka v listopadu, kdy zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na 2,75 procenta. Je krok britské centrální banky významný, nebo jde jen o signál ekonomice, že pokud bude inflace takto pokračovat, tak dojde na „skutečné“ zvýšení úrokové sazby?

Proč tak nízké sebevědomí, že bychom o Británii měli mluvit jako o „první vyspělé zemi“, která zvýšila úrokové sazby? My jsme s tím přišli dřív. A my snad ještě nejsme vyspělá země? Každopádně krok Británie je racionální, i když ne tak racionální jako krok ČNB, která začala nesmyslně úrokové sazby normalizovat dříve a razantněji. Tak vysoká inflace, jaké čelí Británie, by si zasloužila zvýšení úrokových sazeb výraznější.

Problém není tedy na straně Británie, problém je na straně eurozóny. Tím, že ECB drží úrokové sazby tak nízko, rozdmýchává inflaci ještě mnohem víc. A, bohužel na to doplácíme i my, protože inflace k nám pak ze zahraničí mohutně prosakuje. Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová dosud tvrdila, že je přesvědčena, že pozorovaný nárůst spotřebitelských cen se nakonec vrátí ke dvěma procentům, což byl očividný nesmysl.

Každopádně nekončící podporou si eurozóna bude koledovat o ještě větší cenové přehřátí ekonomiky. Aniž by tím ovšem jakkoliv pomáhala hospodářskému růstu. Ve skutečnosti politické zadání v pozadí je jasně čitelné: Hlavně za žádnou cenu nedovolit,  že by zbankrotovaly jihoevropské předlužené země a že by tak vypadly z eurozóny. Pokud by ovšem centrální banka chtěla inflaci krotit a úrokové sazby zvyšovat – bankrot těchto zemí by byl nejspíš neodvratný.

Docela optimisticky vyznívá aktuální prognóza Hospodářské komory ČR, kterou zveřejnil její prezident Vladimír Dlouhý. Podle ní vzroste v příštím roce česká ekonomika o 4,3 procenta, mzdy reálně vzrostou, i přes vyšší inflaci, jejíž roční míra dosáhne 5,6 procenta. Jsou to slibná čísla, podepsala byste se pod takovou prognózu?

Nepodepsala, čekám růst HDP menší, reálný růst mezd nižší, inflaci vyšší. Ale hlavně – česká ekonomika měla v letošním roce štěstí, že jí k lepším výsledkům pomáhala nízká srovnávací základna loňského roku. Jenomže to v příštím roce už platit nebude a navíc všichni cítíme, že tohle jsou jen celkem zbytečné hrátky se statistikou. Asi nedává zrovna moc smysl radovat se z toho, že ekonomika „roste“ jen proto, že loni byla paralyzována. Takže to vezměme jinak: Budeme rádi, když se nám v příštím roce podaří vrátit se s výstupem ekonomiky na úroveň roku 2019.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Kdyby mě chtěl nějaký Jiřina udat.“ Vyoral poslal Fialovi pikantní přání. Raději se pojistil

16:45 „Kdyby mě chtěl nějaký Jiřina udat.“ Vyoral poslal Fialovi pikantní přání. Raději se pojistil

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – V Rakousku Kickl, v Maďarsku Orbán, na Slovensku Fico, v Německu …