Pane premiére, těžko začít jinak než tragickými událostmi na jižní Moravě, kde tornádo zabilo pět lidí, stovky jich zranilo a minimálně stovky lidí připravilo o domovy. Lidé projevili masivní vlnu solidarity. Jak pomůže stát?
Pomůže rychle všem, které zasáhlo tornádo, chystáme programy jak pro lidi na obnovu obydlí, tak pro obce na obnovu majetku.
Pro občany to bude dotačně-úvěrový program, kde na jeden dům mohou získat až pět milionů korun, z toho celé dva miliony je nenávratná dotace. Obrovský zájem je pochopitelně o rychlou mimořádnou pomoc, kde již v pátek a o víkendu lidé dostávali 58 tisíc korun v hotovosti na nejdůležitější věci. Lesy ČR majitelům zničených domů rozdávají 50 kubíků kulatiny, a kdo o dřevo nemá zájem, dostane rovných 100 tisíc.
Podnikatelům stát pomůže 80 procenty na pořízení nového investičního majetku, odkladem splátek, DPH, daní z příjmů, odpuštěním řady záloh např. u silniční daně a rovněž bezúročnými úvěry jak na bydlení, tak obnovu podnikání.
Pokud jde o obce a kraj, tak jim stát pomůže s opravou majetku, případně zdroji na pořízení nového majetku plnícího tutéž funkci. Jedná se například o dopravní infrastrukturu, veřejné osvětlení, infrastrukturu cestovního ruchu, veřejné budovy jako kulturní domy, knihovny nebo školy, ale třeba i stadiony nebo tělocvičny.
Dále stát zaplatí i zničené čistírny odpadních vod, vodojemy, malé vodní nádrže, podpoříme obnovu veřejné zeleně včetně výsadby stromů a vinic a pochopitelně všechny dopravní cesty a nové rozvody energií.
Celkovou výši zatím nelze přesně odhadnout, bude se jednat o miliardy korun a uspokojíme všechny, kdo se přihlásí. Během několika desítek hodin dala všechna ministerstva dohromady programy podpory a hned v pondělí je schválila vláda.
Pokud teď odhlédneme od tragédie na jižní Moravě, většina stran naplno rozjela v posledních týdnech předvolební kampaň, vy říkáte, že na to teď nemáte čas, protože je potřeba dořešit covid. Kdy se do ostré kampaně pustíte? Jaký máte plán?
Ne, teď skutečně o volební kampani zatím nepřemýšlím. Hlavně přemýšlím nad tím, jak přesvědčit lidi, kteří váhají, aby se nechali naočkovat. Důležité je, aby praktici doočkovali starší občany, protože jich je ještě dost nedoočkovaných. To je strašně důležité, zvlášť když se rozmáhá indická mutace delta. Výskyt koronaviru se po poklesu stabilizoval, ale Praha a okolí roste. Děláme kvůli tomu novou metodu testování, diskriminační PCR, ale hlavně očkujeme a chystáme od 1. července očkování dětí 12–15 let za přítomnosti zákonného zástupce a ten den zrychlujeme i očkování druhou dávkou. Zájemcům si stačí zavolat na linku 1221, ale myslím si, že bychom to měli změnit tak, aby lidé nemuseli nikam volat.
Je třeba si uvědomit, že očkování představuje obrovskou výhodu. Je zdarma a po očkování lidem odpadne nejen povinnost se nechávat testovat, ale poslouží i ke snadnějšímu cestování do zahraničí. Ale především je ochrání po zdravotní stránce. Takže máme plno práce a na nějakou předvolební kampaň nemám ani pomyšlení, ani čas.
Jak chcete efektivněji přesvědčovat lidi k očkování?
Naočkovaným lidem de facto končí pandemie a pro nenaočkované budou podle výskytu viru platit jiná pravidla. Zásadní je, aby ještě dlouho nenastala situace, že budeme mít problém najít někoho na první dávku. To se zatím naštěstí neděje. I tak ale budeme muset přijít se strategií, že půjdeme s vakcínou za lidmi. V Izraeli očkovali na pláži, v Srbsku v obchodních domech IKEA.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka