Andrej Babiš v pořadu ČT Máte slovo řekl, že nepobírá žádné dotace. Vy jste tam ale uvedl, že nás stojí čtyři miliardy. Jak tomu tedy je?
Ta věc má dvě roviny. První je, kolik konkrétně dostaly Babišovy firmy na přímých českých státních a unijních dotacích. Ten objem, podle mého výpočtu, který potvrdili například nedávno v pořadu Reportéři ČT, dosahuje čtyř miliard korun. To vychází zhruba tisíc korun na každého pracujícího člověka v České republice.
Druhá rovina je, kolik nás stojí různé výhody, které pan Babiš vylobboval, nebo je teď schvaluje v českém Parlamentu pro svoje podniky. Například kvůli podpoře zelené nafty přijde státní rozpočet podle výpočtu Ministerstva financí ČR o 1,3 miliardy korun ročně. Agrofert jako největší majitel zemědělské půdy v České republice z toho bude mít také odpovídající profit.
V roce 2010 pan Babiš vylobboval zvýšení podílu složky v biopalivech ze 4 na 6 procent. Kvůli nižší spotřební dani na biopaliva přichází stát ročně podle organizace Kverulant o dalších zhruba 1,5 miliardy korun. Navíc máme všichni zhruba o 50 haléřů dražší litr nafty. Babišovy firmy díky přimíchávání biopaliv realizují stamilionové neférové zisky. To je také to, na co se ho pravidelně ptám a pan ministr mi na to odmítá odpovědět.
Dotace v kombinaci s příjmy z biopaliv, náklady na zelenou naftu a od daní osvobozená biopaliva dají ročně také okolo 4 miliard korun, které buď získá přímo Babiš, nebo ty peníze chybí ve státním rozpočtu. Ministr financí Babiš je takový kozel, kterého lidi zvolili za zahradníka.
Co si myslíte o zavedení počítačového systému elektronické evidence tržeb za 250 milionů korun bez výběrového řízení?
Děsí mě to hned ze dvou důvodů. Každý, kdo četl knihu 1984, ví, jak dopadne společnost, kterou je někdo schopen dokonale kontrolovat z jednoho centra. Taková moc v rukou člověka, který je ve stálém střetu zájmů a který takový systém dokáže používat k potírání konkurence, je velmi nebezpečná. Co mně vadí ještě víc, je, že Babiš státní zakázku za 250 milionů korun dělá bez výběrového řízení a v pohodě mu to prochází. Pan Babiš uvádí spoustu výmluv, proč se výběrové řízení nemůže konat, ale důvod je jediný. Je to malá domů pro jeho přátele. Detailně se tím zabýval Tomáš Pfeffer ze sdružení INDOC.
Andrej Babiš mluví o tom, že hnutí ANO je pravicové. Pomáhá podnikání?
Ministr Babiš se sám ohledně podpory podnikání vyjádřil jasně, když řekl: „Malé a střední podniky – to jsou klišé a kecy. My potřebujeme podporovat velký průmysl.“ Propojení velkého byznysu s vládou se nazývá korporativismus nebo korporátní fašismus. Měsíční vykazování DPH, se kterým nově vláda přišla, je značná administrativní zátěž pro malé podnikatele. Zavedení elektronické evidence plateb způsobí pravděpodobně krach až jedné třetiny hospod. Naopak můžete očekávat nárůst dotací a státní podpory pro velké podniky. Přitom by nejlepší řešení bylo všechny dotace zrušit a nastavit jednotné nízké daně, které by lidi byli ochotni platit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík