Bašta: Tragická bilance zahraniční politiky USA. Bída a uprchlická vlna. Připomíná to Trockého vývoz světové revoluce. O 11. září si mohli vymyslet pravděpodobnější historku…

09.09.2016 9:48 | Zprávy

15 LET OD 11. ZÁŘÍ Exministr Jaroslav Bašta říká, že intervence USA po 11. září podporované neokonzervativci mu připomínají Trockého vývoz světové revoluce. „Opravdu si mohli vymyslet pravděpodobnější historku, když už nechtěli říci pravdu,“ říká o 11. září. Zásahy USA dle něj přinesly chaos, nové války, bídu, uprchlickou vlnu.

Bašta: Tragická bilance zahraniční politiky USA. Bída a uprchlická vlna. Připomíná to Trockého vývoz světové revoluce. O 11. září si mohli vymyslet pravděpodobnější historku…
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

Jak hodnotíte americké vojenské a politické intervence na Blízkém východě po 11. září 2001? Jsou na tom dotčené země Blízkého východu nyní lépe? Jsou tyto země více prosperující, stabilnější, je tam více bezpečno a podařilo se omezit islamismus a terorismus?

S odstupem 15 let je nutné konstatovat, že intervence přinesly chaos, nové války, bídu, uprchlickou vlnu. Všechny tyto jevy se šíří do celého Blízkého a Středního východu jako kruhy na vodě po pádu kamene. Jen namátkou – před těmi patnácti lety se válčilo jen v Afghánistánu. Dnes je ten seznam mnohem obsáhlejší: Afghánistán, Irák, Sýrie, Libye, Jemen, Saúdská Arábie, potenciálně je ohrožena i celá Střední Asie a Turecko. Terorismus se rozlézá až do Evropy a islamisté mají svůj vlastní stát. Jde o opravdu tragickou bilanci americké zahraniční politiky.

Co si myslíte o takzvaných konspiračních teoriích o 11. září? Věříte oficiální verzi americké administrativy? I oficiálně se například mluví o vlivu osob blízkých saúdské královské rodině... Ale verzí je více. Jak to podle vás bylo?

Po každé tragické události se vynoří spousta konspiračních teorií. V tomto případě si to v mnohém zavinila americká administrativa některými nepravděpodobnými historkami. Stačí uvést případ pasů údajných teroristů. V situaci, kdy po nárazu dopravního letadla se roztaví mohutné ocelové nosníky, na zem dopadnou tisíce tun trosek, které zasypou celou čtvrť jako sopečný popílek, se zázračně zachovají a najdou pasy údajných pachatelů. Opravdu si mohli vymyslet pravděpodobnější historku, když už nechtěli říci pravdu.

Co byste vzkázal Georgi Bushovi a takzvaným neokonzervativcům? Co měl americký prezident po 11. září dělat? A do jaké míry Bush věci aktivně ovlivňoval a do jaké míry byl jen loutkou nějakých skupin?

Asi se měli věnovat více Al-Káidě a jejímu fungování. Byla to jediná teroristická organizace, která na USA v roce 1998 zaútočila na zemi (útoky na velvyslanectví v Nairobi a Dar es-Salaamu), v roce 2000 na moři (poškození křižníku USS Cole v Adenském zálivu) a nakonec 11. 9. 2001 ze vzduchu na americkém území (v New Yorku a Washingtonu). Dobře věděli, že funguje jako svérázná grantová agentura, která přiděluje peníze a materiální pomoc na teroristické projekty. Stačilo odhalit, kdo sponzoruje Al-Káidu. Jenže právě to udělat nechtěli, protože tušili (nebo věděli?), že by museli postihnout své spojence a přátele, možná i někoho jim ještě bližšího. Nemám pocit, že tehdy George W. Bush patřil k intelektuálním hybatelům dějin.

Pokud bylo 11. září způsobeno lidmi napojenými na Tálibán, intervence v Afghánistánu by mohla mít ospravedlnění. Ale co intervence v Iráku, kde byl Husajn, sekulární diktátor, jehož vazby na 11. září se neprokázaly?

Obávám se, že neokonzervativci brzo poznali, že válka proti terorismu se v Afghánistánu vyhrát nedá, proto hledali měkčí cíl. Vybrali si svého bývalého spojence z války proti Íránu, Saddáma Husajna. Falešné důkazy proti němu zřejmě vyrobili stejné složky, které v troskách WTO „objevily“ nehořlavé pasy únosců. Intervence v Iráku dopadla nakonec velmi podobně jako ta předchozí v afghánských horách.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Svět se mění. Dominance USA a Evropy končí, říká Lhoťan

17:38 Svět se mění. Dominance USA a Evropy končí, říká Lhoťan

Svět se nezvratně mění. Končí dominance USA a Evropy, konstatuje publicista Lukáš Lhoťan. Trump podl…