Jak hodnotíte americké vojenské a politické intervence na Blízkém východě po 11. září 2001? Jsou na tom dotčené země Blízkého východu nyní lépe? Jsou tyto země více prosperující, stabilnější, je tam více bezpečno a podařilo se omezit islamismus a terorismus?
S odstupem 15 let je nutné konstatovat, že intervence přinesly chaos, nové války, bídu, uprchlickou vlnu. Všechny tyto jevy se šíří do celého Blízkého a Středního východu jako kruhy na vodě po pádu kamene. Jen namátkou – před těmi patnácti lety se válčilo jen v Afghánistánu. Dnes je ten seznam mnohem obsáhlejší: Afghánistán, Irák, Sýrie, Libye, Jemen, Saúdská Arábie, potenciálně je ohrožena i celá Střední Asie a Turecko. Terorismus se rozlézá až do Evropy a islamisté mají svůj vlastní stát. Jde o opravdu tragickou bilanci americké zahraniční politiky.
Co si myslíte o takzvaných konspiračních teoriích o 11. září? Věříte oficiální verzi americké administrativy? I oficiálně se například mluví o vlivu osob blízkých saúdské královské rodině... Ale verzí je více. Jak to podle vás bylo?
Po každé tragické události se vynoří spousta konspiračních teorií. V tomto případě si to v mnohém zavinila americká administrativa některými nepravděpodobnými historkami. Stačí uvést případ pasů údajných teroristů. V situaci, kdy po nárazu dopravního letadla se roztaví mohutné ocelové nosníky, na zem dopadnou tisíce tun trosek, které zasypou celou čtvrť jako sopečný popílek, se zázračně zachovají a najdou pasy údajných pachatelů. Opravdu si mohli vymyslet pravděpodobnější historku, když už nechtěli říci pravdu.
Co byste vzkázal Georgi Bushovi a takzvaným neokonzervativcům? Co měl americký prezident po 11. září dělat? A do jaké míry Bush věci aktivně ovlivňoval a do jaké míry byl jen loutkou nějakých skupin?
Asi se měli věnovat více Al-Káidě a jejímu fungování. Byla to jediná teroristická organizace, která na USA v roce 1998 zaútočila na zemi (útoky na velvyslanectví v Nairobi a Dar es-Salaamu), v roce 2000 na moři (poškození křižníku USS Cole v Adenském zálivu) a nakonec 11. 9. 2001 ze vzduchu na americkém území (v New Yorku a Washingtonu). Dobře věděli, že funguje jako svérázná grantová agentura, která přiděluje peníze a materiální pomoc na teroristické projekty. Stačilo odhalit, kdo sponzoruje Al-Káidu. Jenže právě to udělat nechtěli, protože tušili (nebo věděli?), že by museli postihnout své spojence a přátele, možná i někoho jim ještě bližšího. Nemám pocit, že tehdy George W. Bush patřil k intelektuálním hybatelům dějin.
Pokud bylo 11. září způsobeno lidmi napojenými na Tálibán, intervence v Afghánistánu by mohla mít ospravedlnění. Ale co intervence v Iráku, kde byl Husajn, sekulární diktátor, jehož vazby na 11. září se neprokázaly?
Obávám se, že neokonzervativci brzo poznali, že válka proti terorismu se v Afghánistánu vyhrát nedá, proto hledali měkčí cíl. Vybrali si svého bývalého spojence z války proti Íránu, Saddáma Husajna. Falešné důkazy proti němu zřejmě vyrobili stejné složky, které v troskách WTO „objevily“ nehořlavé pasy únosců. Intervence v Iráku dopadla nakonec velmi podobně jako ta předchozí v afghánských horách.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík