Při tom všem humbuku kolem prezidentské volby v „české kotlině“ alias „pupku světa“ jsme jistě přehlédli nějaké světové události, které mohou být důležitější a mohou se nás týkat. Vraťme se tedy o dva týdny nazpět a přehrajme si, co jste stačil sledovat, díky tomu, že jste tentokrát české volby nechal plavat, neboť jste se (jak jste před nimi sdělil) nedokázal rozhodnout, kterého exkomunistu volit proti kterému exkomunistovi. Co z těchto dvou týdnů ve světě vám přišlo nejdůležitější?
Začnu tím, co mně přišlo nejbizarnější nebo nejabsurdnější. Biden vyzbrojuje Rusko. Než mě opravíte, že to je dezinformace či přinejmenším misinformace, neboť naopak Biden vyzbrojuje Ukrajinu proti Rusku, navedu vás na zprávu britského deníku the Sun, který v internetovém šumu zaznamenal vyprávění nějakého insidera v Kremlu, že Putin dojednává s tálibánci předání americké výzbroje, kterou v Afghánistánu Biden zanechal v plném provozním stavu a jejíž hodnota se odhaduje na něco přes 90 miliard dolarů. Výměnou za to se Putin chystá uznat tálibánce za legitimní afghánskou vládu. Rusko by tak získalo pro svou armádu přes půl milionu střelných zbraní a 50 tisíc vozidel.
Jaký je vlastně rozdíl mezi „dezinformací“ a „misinformací“, proti nimž vyhlásilo boj Světové ekonomické fórum WEF na letošní konferenci v Davosu?
Jestli jsem tomu správně rozuměl, tak dezinformace je záměrná lež vyslovená s vědomím, že je to lež a se záměrem někoho oblbnout na svou stranu. Misinformace je nepravda nebo nepřesnost vyslovená bez oněch lživých záměrů a třeba i v dobré víře v její pravdivost. Problém s misinformacemi, jak to vidí WEF, je, že misinformace může v dobré víře přebírat a šířit původní dezinformaci, které uvěřila, takže má stejný nebezpečný účinek a je podle terminologie WEF „škodlivá“. Právně by to tedy bylo něco jako rozdíl mezi úkladnou vraždou a neúmyslným zabitím. Jenže asi nebude snadné rozlišovat mezi záludným dezinformantem a bezděkým misinformantem, takže pro jistotu budou postihováni, potažmo umlčováni oba, podle pravidla, že výsledek převažuje nad úmyslem a mrtvý zůstane mrtvý, ať už byl zavražděn nebo jen zabit. Takže celá tato zpráva může být kremelská dezinformace šířená misinformací deníku Sun, a tím tedy i zde námi. A jaký v tom může být dezinformační záměr? Bojte se Putina, on ještě zdaleka není vyřízený a koukejte, jak je mazaný.
Může podobnou misinformací být i zpráva, že NATO zažívá nedostatek zbraní a střeliva, neboť jich příliš mnoho dalo Ukrajině?
Tohle zveřejnil Die Welt, jehož informační schopnost bývá uznávána jako spolehlivá. Tomu to prý osobně přiznal generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Přitakal mu vrchní velitel Bundeswehru André Wüstner, podle něhož německá obranyschopnost zažívá „volný pád“, jehož zastavení „není v dohledu“. A vyzval politiky, aby se soustředili nejen na pomoc Ukrajině proti ruské agresi, ale i na obranu Německa a západní aliance.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jaroslav Polanský