Bezpečnostní situace v Evropě je nejhorší po druhé světové válce. Senátní kandidát Jiří Žák má opravdový strach

22.08.2016 17:36 | Zprávy

ROZHOVOR „Výrazně se zhoršila politická kultura v zemi, různé excesy dnes s nikým ani nehnou, dříve kvůli nesrovnatelně nevýznamnějším věcem padali ministři i vlády. Míra různých regulací, omezení a zásahů státu do práv a soukromí občana začíná být těžko únosná. Občas mám pocit, že se vracíme před rok 1989,“ říká pro ParlamentníListy.cz Jiří Žák.

Bezpečnostní situace v Evropě je nejhorší po druhé světové válce. Senátní kandidát Jiří Žák má opravdový strach
Foto: Archiv JŽ
Popisek: Jiří Žák, ODS/Soukromníci, kandidát do Senátu ve volebním obvodu Brutál

V senátu jste již působil v letech 2004–2010, je něco, co všechno se podle vás za posledních šest let změnilo?
 
Bohužel se toho změnilo strašně moc. V posledních letech jsme v nejhorší bezpečnostní situaci po druhé světové válce v Evropě, a to nejen vinou velmocí, ale i naším vlastním zaviněním. Současně s tragickým exodem lidí z Afriky a Asie do Evropy. Výrazně se zhoršila politická kultura v zemi, různé excesy dnes s nikým ani nehnou, dříve kvůli nesrovnatelně nevýznamnějším věcem padali ministři i vlády. Míra různých regulací, omezení a zásahů státu do práv a soukromí občana začíná být těžko únosná. Občas mám pocit, že se vracíme před rok 1989.
 
Jak byste ohodnotil současného senátora za Bruntál Jaroslava Palase?
 
Já nevím, jak ho hodnotit. Žádnou jeho aktivitu jsem za těch šest let nezaznamenal ani v našem v regionu, ale ani např. v legislativní oblasti. A o ostatních aspektech jeho fungování se vyjadřovat nechci. Třeba je to otázka na někoho jiného.
 
Jako bývalý náměstek ministra dopravy máte jistě velké zkušenosti a znalosti v dopravě, jak hodnotíte současnou situaci na českých silnicích?
 
Rozpačitě. Většina hlavních komunikací je přetížená, je dobře, že se investuje obrovské množství peněz do oprav, bohužel na úkor dořešení dálniční a silniční sítě. Rozpouštějí se evropské peníze určené na spolufinancování nové infrastruktury, a tak jaksi nevidím světlo na konci tunelu. Postavit cokoliv v silničním stavitelství s ohledem na komplikovanost celého procesu už skoro nejde a po roce 2021 zase na to bude mnohem méně peněz. S tím samozřejmě souvisí i množství nehod atd. Pokud se nepodaří vyřešit situaci kolem mýta, dojde k dalšímu zahuštění dopravy a ubude peněz na opravy i investice. Navíc roste množství projevů osobní nespokojenosti řidičů a vyúsťuje to v mnohdy bezohledné a agresivní chování za volantem.
 
 
Aktuálním tématem je rekonstrukce dálnice D1, probíhá podle vás standardně, neměly by se opravy urychlit?
 
Celé téma dopravy je mimořádně složité a nedá se seriózně rozebrat na pár řádcích. Bez dobudované R35 mezi Pardubicemi a Mohelnicí není moc prostoru k urychlování modernizace D1. Něco by samozřejmě udělat šlo, ale prakticky je to skoro nereálné.
 
Co říkáte na novou vyhlášku o tom, že všechny venkovní společenské akce budou muset končit již v deset hodin večer?
 
To je pořád dokola. Typický pohled státu a úřední moci na občana. Regulovat, omezovat a přikazovat. Odjakživa platil noční klid od dvaadvacáté hodiny a nic mimořádného se nedělo. Nevím, odkud se objevil gen, který představiteli státu vnucuje pocit, že dospělý člověk je vždy do jisté (spíše do velké) míry nesvéprávný, a tak je třeba nalinkovat, jak máme jednat. A tyto regulace jsou pro jistotu výrazně intenzivnější, než po nás požaduje už tak přeregulovaná Evropa. Stačilo by více obyčejného rozumu a více víry v odpovědnost jednotlivce. Jaksi si neuvědomujeme, že z jedince drženého v kleci svobodná a zodpovědná osobnost nevyroste.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„To už vymysleli obchodníci s vodou.“ Jak z vás markety vyrážejí peníze

9:45 „To už vymysleli obchodníci s vodou.“ Jak z vás markety vyrážejí peníze

VIDLÁKŮV TÝDEN „To nevymyslely markety, to vymysleli kdysi vodaři. Zdražili vodu, lidé s ní začali š…