Co znamenal letošní krizový rok pro ostravsko-opavskou diecézi? Jak se vaše biskupství vyrovnalo například s omezením bohoslužeb a vůbec s menším kontaktem s věřícími na větších církevních akcích?
Letošní rok byl po všech stránkách jiný než všechny předchozí. Jarní uzavření kostelů i podzimní omezení počtu účastníků na bohoslužbách zcela změnilo duchovní péči ve farnostech. Na tyto nové okolnosti bylo potřeba reagovat a hledat nové způsoby jak dále pokračovat v naší službě tak, abychom zůstali s lidmi v kontaktu a byli jim nablízku. Kde to bylo možné, začali kněží streamovat mše svaté a modlitby na internetu, poskytovali individuální duchovní péči. Jedna farnost začala dokonce pro kontakt s věřícími používat aplikaci mobilní rozhlas. Život církve se více odehrával v rodinách, které se víc než dříve scházely ke společné modlitbě.
Podílely se některé charitativní organizace vaší diecéze na pomoci postiženým koronavirem kupříkladu v nemocnicích, domovech důchodců či ústavech sociální péče? Probíhala také on-line výuka v církevních školách v našem kraji?
Oblastní charity, které v diecézi zřizujeme, provozují několik domovů pro seniory, v Ostravě máme Hospic sv. Lukáše a mobilní hospic sv. Kryštofa. Další domovy provozují řeholní sestry. Ve všech těchto zařízeních se poskytuje zdravotní i ošetřovatelská péče a situace s pandemií se jich pochopitelně dotkla. Během roku se v některých z nich vyskytla nákaza koronaviru a bylo nutné ji akutně řešit. Kromě toho naprostá většina charit zajišťuje také terénní ošetřovatelskou a pečovatelskou službu, díky které je v kontaktu se stovkami klientů v jejich domácnostech. Nejen těm se během pandemie charita snažila obstarávat nákupy a další nezbytné věci. Do pomoci nemocnicím se zapojila například opavská charita, která ve svých chráněných dílnách začala šít roušky a také vyrábět ochranné štíty pro zdravotníky.
Základní i střední školy, které biskupství zřizuje, fungovaly stejně jako ostatní školy v režimu distanční výuky. Velmi mě potěšili studenti Střední zdravotnické školy a Střední pedagogické školy sv. Anežky České v Odrách, kteří se na jaře i nyní na podzim ochotně a obětavě zapojili jako dobrovolníci v nemocnicích a domovech sociální péče.
Máte nějakou představu, jakým způsobem letos proběhnou vánoční bohoslužby v kostelích Moravskoslezského kraje? Jak se s nynějším nepříznivým stavem vyrovnáte?
Při přípravě vánočních bohoslužeb respektujeme omezení nastavená epidemiology. Nyní je možné kostely obsadit z 20 procent kapacity míst k sezení. Je to složitá situace, kterou musí každá farnost řešit individuálně podle velikosti kostela. Menší farní společenství v pohraničních oblastech Jesenicka a Bruntálska, kde jsou velké kostely, mají míst dostatek pro všechny i při nejpřísnějších omezeních.
Ve větších farnostech a ve městech je to obtížnější. Někde se například rozhodli uspořádat Půlnoční venku nebo zvýšili počet bohoslužeb. Jinde zavádějí různé formy registrace účastníků a do kostela se dostane jen omezený počet věřících. Těm, kteří se do kostela nedostanou, doporučujeme sledovat vánoční bohoslužby v televizi Noe, na internetu nebo poslech Radia Proglas.
Vánoce ale nejsou jen Štědrý den, vánoční bohoslužby pokračují i v dalších dnech a jejich kompletní přehled zveřejňujeme na webu diecéze či jednotlivých farností. Kostely kromě toho budou otevřeny i mimo časy bohoslužeb, aby se lidé mohli přijít pomodlit k vystavenému betlému.
Žijeme nyní v opravdu těžké době; vyhledávalo více lidí podporu u vašich kněží? Nebo chodili duchovní za některými starými a opuštěnými lidmi domů, aby jim ulehčili jejich těžký život a dodali vnitřní klid a rovnováhu...
Pro mnoho lidí bylo velmi obtížné to, že přišli o možnost přicházet do kostela na bohoslužbu. Duchovní se snažili být jim k dispozici. Lidé je mohli kontaktovat po telefonu, domluvit si individuální setkání nebo i návštěvu kněze doma. Máme kněze, kteří se zapojili do krizové intervence jako psychologové, i kněze, kteří působí přímo v nemocnicích jako nemocniční kaplani. Někteří se zapojili do dobrovolnické služby v zařízeních sociální péče.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán