Česká republika dostala několik rad od Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Zpráva OECD nám doporučuje, abychom se nedostatkem pracovních sil mimo jiné i v důsledku stárnutí populace vypořádali zrušením horní věkové hranice pro odchod do důchodu, která je 65 let pro muže i ženy, a místo toho navázat důchodový věk na vývoj očekávané délky života. Kritizuje, že klesá podíl zaměstnaných žen poté, co se jim narodí dítě, což přispívá k nerovnosti příjmů mezi pohlavími. Proto doporučuje omezit maximální možnou délku rodičovské dovolené a vytvořit pobídky pro muže, aby ve větší míře využívali část rodičovské dovolené. Stát by měl také podporovat flexibilní pracovní úvazky nebo práci z domova, zajistit širší nabídku zařízení, která poskytují denní péči o děti, zrychlit imigrační řízení a ulehčit integraci cizinců. Která z těch doporučení se vám zamlouvají a která nikoli?
To je spousta knížecích rad, z nichž některé jsou zřejmé a jen opakují, co už dávno víme, některé jsou dost nepoužitelné, a další zase principiálně špatné. Když to vezmu postupně:
Navázat důchodový věk na vývoj očekávané délky života neznamená nic jiného než zvýšit věk pro odchod do důchodu. Jenomže takhle natvrdo řečeno to zní hrozně, a tak se to zaobalí pro mnohé těžko rozklíčovatelnými slovy o navázání na očekávánou délku života. Že k tomu bude muset dojít, je ekonomům už dlouho jasné, politici se ale bojí o tom tématu veřejně mluvit. Nakonec to tak ale dopadne.
Tvrzení, že klesá podíl zaměstnaných žen poté, co se jim narodí dítě, je prostě konstatování faktu. Ano, logicky žena s malým dítětem nepracuje. A ano, logicky nepracující žena má nižší příjmy než pracující muž. Co je ovšem špatně, to je kontext, do jakého to OECD staví. Snaží se nám nabulíkovat, že to je něco nežádoucího, když pracujících žen je méně než mužů. Vždyť když to domyslíme, tak z toho plyne, aby ženy nebyly doma se svými malými dětmi! Ale každý normální dětský psycholog vám řekne, že jesle jsou pro malé děti moc špatné. Pokus o omezení rodičovské dovolené je pro mě téměř zločin.
Anebo se to dá přeložit tak, že by hodně měli být s malými dětmi doma muži. Nejspíš i v tomhle zase má prsty nějaký militantní feminismus. Není to zase tak trochu snaha proti přirozenosti o rozdojení kozla? Jak asi budou své děti kojit jejich otcové?! Kdo to vymyslel? Řeknu vám, kdo nejspíš. Tipuji, že nejspíš někdo, kdo sám dítě nemá.
Zkrátka ženy mají děti, tedy logicky v průměru velkých čísel mají méně profesní kariéry než muži. Tvrdit cokoliv jiného, či snad chtít to změnit, je s prominutím pitomost a ohýbání reality.
Pod spojením „zrychlit imigrační řízení“ se dá chápat tlak na přijímání imigrantů. Ale Česká republika nechce a nepotřebuje přijímat imigranty a vážně nevím, proč by jí do toho měla zrovna OECD mluvit.
No a doporučení o podpoře práce z domova je konečně rozumné, ale to je zase nošení dříví do lesa – to ví dnes už snad každý.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník