Budeme vyjednávat se Sobotkou i Haškem, vzkázal ČSSD šéf lidovců

27.10.2013 22:19 | Zprávy

ROZHOVOR Po předčasných volbách se ukazuje, že novou vládu nebude možné sestavit bez spolupráce s hnutím ANO a navrátilcem do sněmovny KDU-ČSL. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek počítá se vstupem do vlády, jen pokud strana bude moci plnit své programové priority. Vyjednávání s ČSSD mohou ohrozit rozdílné pohledy na církevní restituce, s hnutím ANO se rozchází v názoru na druhý pilíř penzijní reformy.

Budeme vyjednávat se Sobotkou i Haškem, vzkázal ČSSD šéf lidovců
Foto: Hans Štembera
Popisek: Za volební úspěch vděčí KDU-ČSL hlavně tomuto muži. Ten postavil stranu na nohy

Jaké plány spřádala KDU-ČSL první den po volbách, které jí vynesly zpátky do sněmovny?

Sešel se celostátní výbor KDU-ČSL, kde jsme si zvolili vyjednávací tým. Teď budeme čekat, jestli budeme osloveni a jaké podmínky nám budou předloženy. V návaznosti na to se budeme bavit o programu. Ale to bude teprve začátek, jestli vůbec najdeme nějaké možné shody. Takže čekáme.

V sobotu večer jste při povolební debatě sedmi lídrů v České televizi prohlásil, že existuje několik možností vytvoření koalice. Ale čím dál více se mluví jen o sestavě ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Dokážete si právě s těmito dvěma politickými subjekty představit užší spolupráci?

Já mám poměrně velkou představivost, takže představit si dovedu leccos. Pro KDU-ČSL jsou dvě možné varianty. A to s ODS, TOP 09 a ANO, což dává 103 mandátů. Ale tam tu pravděpodobnost vidím jako velmi malou, navíc by to byla křehká většina. Takže pro KDU-ČSL je pro jednání prakticky jediná relevantní možnost domlouvat se se sociální demokracií a ANO. Pokud pan Babiš říkal, že nepodpoří levicovou vládu, nebo v ní nebude, tak pak jsou jednání ukončena dříve, než začala.

Ale pokud bude hnutí ANO ochotné jednat o vládě v takovéto podobě, z vaší strany mu nic v cestě stát nebude?

Pak pro nás bude hrát roli, když se budeme bavit o programu, jestli je možné splnit naše programové priority. Pokud ne, tak nám nezbyde nic jiného než z jednání odejít. Takže je to několik kroků. První, jestli spolu budeme vůbec schopni vyjednávat. Pokud ano, tak dojde na program. A pokud bude shoda na programu, tak se můžeme bavit o konkrétních věcech, přičemž pro nás jsou přijatelné obě varianty. To znamená jak účast na vládě, tak pokud nenajdeme dostatečný průnik, tak umožnit menšinovou vládu. Ale pak bychom se rádi bavili i s dalšími stranami o tom, jestli když bude menšinová vláda, tak aby existovala širší dohoda ve věcech, které republika nejvíce potřebuje. To je zákon o státní správě, čerpání evropských fondů a podobně.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Armádní vysílání Zdeňka Svěráka. Zbořil přidává jadrné přísloví

20:37 Armádní vysílání Zdeňka Svěráka. Zbořil přidává jadrné přísloví

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Válka, povodně, a do toho ještě volby. Takto vypočítal katastrofy této země Z…