Být naším spojencem se rovná polibku smrti. Pirát promluvil o zahraniční politice a vzpomněl si na Karla IV.

16.08.2014 16:01 | Zprávy

ROZHOVOR Být světová velmoc, vyvaroval bych se spojenectví s ČR. Je to polibek smrti. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz to řekl kandidát Pirátů do Senátu Libor Špaček. Podle něj posledním naším státníkem, který rozuměl zahraniční politice a dokázal si stát ryze za prospěchem své země a inteligentně ho prosazovat, byl Karel IV. Řeč byla také o komunismu, který prý byl jen dočasný prostředek pro ruský imperialismus.

Být naším spojencem se rovná polibku smrti. Pirát promluvil o zahraniční politice a vzpomněl si na Karla IV.
Foto: Archiv LŠ
Popisek: Libor Špaček

Proč jste se rozhodl kandidovat v senátních volbách?

Ani nevím. Zdálo se mi, že bych mohl třeba pomoci občasnou radou, zkušenostmi a tak.

Budete se muset prosadit proti senátorovi ČSSD Miroslavu Nenutilovi, řediteli chebského gymnázia Jaroslavu Kočvarovi, který kandiduje za ODS, či proti dlouholetému poslanci KSČM Pavlu Hojdovi. V čem si myslíte, že je Vaše přednost ve srovnání s těmito kandidáty?

Naopak neúčast na politice ČR, když se dělaly chyby. Dlouhodobý pobyt v zahraničí, schopnost přispět novým úhlem pohledu. Víte, jenom proto, že se zde dělaly věci určitým způsobem, vždy neznamená, že je to zrovna ten nejlepší způsob.

Jak bude vypadat Vaše kampaň a jaké jsou Vaše priority? Co chcete v případě svého zvolení změnit?

Moje kampaň vypukne naostro až v září. Počítám s návštěvou všech větších měst Chebska a Tachovska a pořádáním akcí a veřejných přednášek. Jedna akce bude motorkářská jízda Stříbro - Tachov, které se osobně zúčastním (jsem také motorkář). Bude to takové symbolické spojení tohoto rozděleného volebního okrsku. Moje priority jsou: 1. Svoboda fyzických osob, informací a internetu. 2. Decentralizace a ekonomická soběstačnost. 3. Přímá demokracie

Realisticky neočekávám, že by Piráti získali většinu v Senátu, a tak se v případě svého zvolení, a rovněž tak nezvolení, budu soustřeďovat na vzdělávání a přesvědčování lidí o užitečnosti těchto třech bodů. Vlastně kandiduji hlavně proto, že zvolení by mi trochu pomohlo s tím přesvědčováním.

Jste zastáncem přímé demokracie a decentralizace švýcarského typu. Jak hodnotíte snahy opozičního Úsvitu v tomto směru?

Piráti přišli s přímou demokracií na programu u nás první. Nicméně mně nejde o partajní politikaření. Mám spíš radost z každého, kdo začne sdílet a propagovat naše myšlenky a přímou demokracii v první řadě. Až nás bude víc, třeba společně dosáhneme nezbytné změny v politické kultuře.

Na svém profilu jste uvedl, že naši lidé nikdy opravdový svobodný trh a jeho výhody nezažili. Kde vidíte příčiny?

Svobodný trh je založen na předpokladu rovné soutěže mezi vícero producenty a spotřebiteli. Ta pluralita je velmi důležitá, nejen na straně spotřeby, ale hlavně na straně produkce. Jenže v situaci, kdy je předem daná nerovnost prostředků, podmínek a příležitostí mezi zavedenými monopolisty a občanem, který by třeba s nimi chtěl soutěžit, to už potom nefunguje. Bohužel se mi zdá, že náš stát, místo aby dával příležitosti těm menším a začínajícím, dělá většinou pravý opak.

Kandidujete za Piráty. Podaří se novému vedení stmelit názorově odlišné proudy uvnitř strany – aktivistický a politický?

U Pirátů je „názorově odlišných proudů” vícero, a to se mi právě líbí. Tyhle dva jsou jenom celkem bezvýznamné nálepky a já je ani nevidím v protikladu. Až zavedeme přímou demokracii, tak ta správná politika bude vlastně ryzí aktivismus.

Jste spokojený se současnou českou vládou a prezidentem? Jak hodnotíte jejich dosavadní působení?

Nerad bych vyzdvihoval právě současnou vládu a prezidenta pro obzvláštní kritiku. Myslím si, že v ničem nevyčnívají nad své mnohé předchůdce. Bohužel, Karel IV. byl náš poslední politik, který rozuměl zahraniční politice a dokázal si stát ryze za prospěchem své země a inteligentně ho prosazovat.

Poslední měsíce svět znepokojuje dění na Ukrajině nebo v Iráku. Myslíte si, že hrozí mezinárodní konflikt, který by mohl zasáhnout i Česko?

Předpovědi jsou obtížné, obzvlášť pokud se jedná o budoucnost. Ano, konflikt hrozí. Se znepokojením sleduji progresivní destabilizaci světa od počátku tohoto století. Jednu věc, kterou jsem měl na mysli v předchozí odpovědi, byla až zázračná „schopnost” našich nejvyšších představitelů se vždy chytat těch, kteří se řítí do propasti. Ať už to byla Třetí Říše, Sovětský svaz nebo teď zase USA. Být světová velmoc, moc bych se vyvaroval spojenectví s ČR, je to polibek smrti.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Kupka

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

18:42 „Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

Jak to bylo s americkým souhlasem Ukrajině střílet na Rusko raketami dlouhého doletu? Bývalý elitní …