Kritizoval jste Českou televizi za to, jak ztvárnila publicistickou reportáž o zvolení Miroslava Ševčíka děkanem Národohospodářské fakulty VŠE. Co se vám na této reportáži tak nelíbilo? Nekritizujete Českou televizi jen proto, že docent Ševčík je ekonomický expertem vaší Trikolory?
Je to přesně naopak. Jedním z důvodů, proč je docent Ševčík předmětem téhle nechutné denunciační kampaně, je právě to, že je ekonomickým expertem Trikolory a že za Trikoloru v loňských volbách kandidoval, byť spíše jen formálně, neb z posledního místa pražské kandidátky. Česká televize tu nebetyčnou prasárnu – a já se omlouvám za ten expresívní výraz, ale nic přiléhavějšího mě nenapadá – odvysílala v pořadu 168 hodin 1. 5. 2022. Jen tím navázala na denunciační kampaň, kterou proti docentu Miroslavu Ševčíkovi v souvislosti s volbou děkana Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze rozjel server Seznam Zprávy a za kterou by se nemuselo stydět ani Rudé právo v dobách své největší slávy. Ševčík byl vymáchán, popliván, znectěn, pes by od něho kůrku nevzal. Hnedle 13, slovy třináct, mluvících hlav nalilo Ševčíkovi na hlavu všemožné pomeje. Že by snad dostal slovo také někdo z opačného názorového břehu, třeba někdo z akademického senátu, který Ševčíka zvolil děkanem jednomyslně, nepřipadá při tomto způsobu provozování žurnalistiky v úvahu. Takhle hnusné metody u nás naposledy používali bolševici za normalizace.
Podobně kritický jste byl i v případě, když se Česká televize opřela do exprezidenta Václava Klause, kterého označila za hvězdu ruské propagandy. Opravdu považujete přístup České televize za tak jednostranný?
To se odehrálo o pouhý týden dříve taktéž v pořadu 168 hodin. Nora Fridrichová tuhle propagandistickou masírku odstartovala slovy: „Hvězdou ruské propagandy se stal Václav Klaus. Česká solidarita podle něj může být jen zástěrkou pro nenávist k Rusku.“ A pak už to jelo v tradičních kolejích. Manipulace, selekce, jednostrannost, dehonestace, lži, polopravdy. Skvělý rozbor téhle šílenosti, jež samozřejmě opět porušuje všechna psaná i nepsaná pravidla seriózní žurnalistiky, udělal bývalý významný redaktor České televize, někdejší šéfredaktor zpravodajství a publicistiky v Ostravě a šéfredaktor publicistiky v Praze Petr Bohuš. Vřele doporučuju, je to zdrcující.
Českou televizi kritizujete dlouhodobě, nicméně existuje podle vás nějaká cesta, jak dospět k reálné změně? Neuvažoval jste o nějakých formálních krocích? Nebo by to podle vás byla zbytečná ztráta času?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Výborný