ČT za peníze všech vysílá pro havlistickou menšinu, udeřil bývalý ředitel slovenské televize. Soukup jejich manipulativní publicistiku aspoň trochu okysličil

10.03.2019 9:34 | Zprávy

ROZHOVOR „Záleží jen na nás, jestli budeme volit politiky, kteří budou ve svých programech deklarovat, že ochrání nezávislý internet, anebo budou garantovat naše blaho na bázi inovované totality,“ upozorňuje Radim Hreha, mediální analytik a bývalý ředitel Slovenské televize. Podle něj je informační monopol na nastavování veřejného mínění u konce s dechem. Vyhráno však není, mediální scéna je kontaminovaná. A Jaromíra Soukupa z TV Barrandov považuje za okysličení dlouhodobě mdlé a manipulativní veřejnoprávní publicistiky. Jestli vstoupí do politiky, bude prý úspěšný.

ČT za peníze všech vysílá pro havlistickou menšinu, udeřil bývalý ředitel slovenské televize. Soukup jejich manipulativní publicistiku aspoň trochu okysličil
Foto: Archiv R. Hrehy
Popisek: Ing. Radim Hreha

Uplynul rok od vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Vím, že nepokládám neobvyklou otázku, ale jako novinář si nemohu pomoci, protože o změnu jde především. Tak tedy: jaké změny od této události nejen v médiích vnímáte?

K žádným systémovým změnám nedošlo a ani dojít nemohlo, jelikož vražda Jána Kuciaka nebyla důsledkem selhání médií. Tím byl a je nepředstavitelný klientelismus v celé slovenské společnosti, který v systému parlamentní demokracie nelze vymýtit. Ten bují i v Česku, nicméně jistota beztrestnosti slovenských vládních politiků a zbylých příslušníků establishmentu je ve srovnání s tuzemskými šibaly mnohem vyšší.

Věříte ve spravedlivé uzavření případu? Máte důvěru ve slovenské orgány?

Nepochybuji, že soudci jako Štefan Harabín by v případě prokázání viny objednavatele vraždy exemplárně potrestali. Nicméně, kde není žalobce, není ani soudce.

Na Slovensku prý novináři „přitvrdili“, jsou více investigativní, pokračují v práci Jána Kuciaka. Je to tak?

Myslíte-li, fabulace, pak ano. Jinak je slovenská mediální scéna kontaminovaná stejně jako u nás. Veřejnost disponující kritickým myšlením je však v obraze stejně, jako v Česku díky alternativním médiím.

Rok uplynul i od vašeho výroku, že „faktická kontrola veřejnosti veřejnoprávních médií je možná pouze v případě zástupců veřejnosti bez rozdílu, tedy i zástupců odpůrců, kritiků a jiných názorových skupin obyvatelstva.“ Posunuli jsme se v tomto ohledu nějakým směrem?

Neposunuli a vzhledem k výsledkům voleb do Sněmovny - a zejména Senátu - je jednostranná havlistická  forma realizace ústavního práva veřejnosti na informace skrze média veřejné služby, zabetonovaná minimálně do dalších voleb. Premiér Babiš se této problematice zdaleka vyhne.  Ostatně fraška s nominací, nenominací Petra Štěpánka do vysílací rady je názorným příkladem absence imunity hnutí ANO vůči havlistům všech druhů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nový trestný čin. A další voják u Fialy. Právník bije na poplach. Velmi citlivá věc ve hře

5:00 Nový trestný čin. A další voják u Fialy. Právník bije na poplach. Velmi citlivá věc ve hře

Podobně jako v případě korespondenční volby obešla vláda stanovený legislativní proces také v případ…