Vláda nám představila „záchranný balíček“. Šoupe se v něm s DPH, zvyšuje daň z nemovitosti, zvyšují odvody zaměstnancům apod. Kolik to tak koštuje vaší rodině, že se tak blbě ptám? Jistě to jako hospodář umíte vyčíslit.
Řeknu vám, že den ode dne více rozumím moudrosti starých hospodářů, kteří se nepokoušeli si všechno koupit v obchodě, ale naopak se snažili si maximum vypěstovat a zařídit sami. Chápu, proč to tak dělají i Redneckové na americkém jihu. A jsem rád, že jsem na dědečkovy dobré rady dal a místo abych svoje pozemky zatravnil, tak je obdělávám.
V mém okolí přibývá lidí, kteří mají druhou práci. Ráno vinohradník, večer taxikář. Také si pamatuji, že místní samoobsluha bývala plná lidí a dvě pokladny měly co dělat, aby je odbavily. Naposledy jsem tam zažil frontu o Vánocích. Od té doby je tam poměrně prázdno. Jezdí se do levnějších hytlermarketů a nakupuje se méně.
Ta daň z nemovitosti, to je zajímavé. Ono nejde jen o to, jak se to dotkne majitelů domů, ale i zemědělců. Ohrozí to některé?
Ještě neznáme konkrétní výpočty, ale myslím, že to poznají. Běžný český zemědělec nehospodaří jen na svém, ale většinou na půdě, kterou si pronajímá od jiných malých vlastníků. Česká zemědělská půda je v rukou dvou a půl milionu lidí. V samotném zemědělství pracuje asi sedmdesát tisíc osob. Daň z nemovitosti za zemědělskou půdu je podle bonity cca 800 Kč za hektar a zemědělec ji zaplatí v nájmu, který při stejné bonitě dělá, řekněme 4000 Kč za hektar. Zemědělec najednou za hektar nezaplatí 4800 Kč, ale 5600 Kč. Dvacetiprocentní zdražení... K tomu máte výrazné zdražení hnojiv a dalších vstupů, ale úroda se bude prodávat levně.
Když jde o zemědělce, budou se jim škrtat tzv. národní dotace. Čili ty, které nenaděluje EU, ale stát. Už se tak nějak tuší, které to budou? Jistě to musí být někde zpracované.
Když se půjdete zeptat kteréhokoliv zemědělce, tak vám řekne, že by byl nejraději, kdyby vůbec nebyly žádné dotace, protože on chce jezdit po poli s traktorem a vydělávat na obilí, a ne na vyplňování lejster pro Zemědělský intervenční fond. Ale samozřejmě by vláda musela zajistit, aby k nám nepřicházely dotované potraviny odjinud.
Alespoň vinaři, ti mohou lidovcům i dalším z vlády ruce líbat. Nebo ne?
Ta spotřební daň na tichá vína, to byl totiž tak kardinální nesmysl, že si to netroufl prosazovat ani Nekula. A ten jinak snese všechno. Vinaři mohou být na chvíli v klidu a s nimi i celá moravská vesnická kultura. Ale je třeba být ve střehu. Co se jim nepodařilo teď, to zkusí za chvíli znovu. Koneckonců celá řada ekonomů tvrdí, že vládní opatření situaci ještě zhorší. Čekal bych tedy brzy další vládní balíček.
Ukrajinské obilí a ukrajinské maso jsme už řešili. Teď na Slovensku vystoupil poslanec Patrick Linhart z donedávna ještě vládní strany SME RODINA. Poslanec se dlouhodobě zaměřuje na ochranu spotřebitele. A je to celkem výživné. Co k tomu ještě dodat?
Říkal jsem, že ukrajinská pšenice (a ukrajinské potraviny všeobecně) budou ještě pěkný průšvih s potenciálem sestřelit vládu. Stejně tak jsem říkal, že k nám se víc než pšenice dostávají spíš výrobky. Už to tu po Evropě prostě běhá a je jen otázka času, kdy to vyleze.
Agrární komora se dopustila úvahy. Když prý může Kaufland nebo Albert prodávat své privátní značky tak lacino, mohou jistě zlevnit i ty ostatní čili vlastněné dodavateli. Není to úvaha trochu postavená na hlavu? Zákazník by vysvětlení jistě uvítal.
Viděl někdo někdy nějakou smlouvu, za jakou cenu obě mléka henten hytlermarket koupil? Tady se pořád mluví o zlevnění, zdražení, šermuje se argumenty, říkají se naprosto neuvěřitelné prouzoviny, že nad nimi zůstává můj vidlácký rozum stát, ale nikdo nikdy ani náznakem nevytáhl ceny, za které to mlékárna do marketu dodala.
Již jsme zmínili odbory. ČMKOS vyhlašuje stávkovou pohotovost. Je to dostatečný krok? Jindřich Rajchl shromáždí zástupce z celé země na setkání, zvažuje vážnější kroky. Čili co dělat, ptáme se s Leninem?
Zrovna dneska mám na svém blogu článek, kde přesně o tomtéž přemítám. A začínám mít dojem, že naše vláda spotřebovala všechny své kapacity na upevnění víry v líbodémo hodnoty a bohužel už jim nezbyl žádný prostor, aby si upevnili také schopnosti vládnout. A tak možná není zapotřebí dělat už nic. Peníze se jim vymkly z rukou, léky se jim vymkly z rukou, ať dělají, co dělají, všechno je špatně a situaci to jenom zhoršuje... Možná bude stačit jen stát hned vedle a počkat, až se odvaří sami.
Ve světě se děje prakticky jen to, že na Ukrajině se u Bachmutu Ukrajinci mírně posouvají, protože Prigožin se hádá s Moskvou. Nebo jsem něco přehlédl?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jaroslav Polanský
Mateřskou začne prý stát posílat zaměstnancům automaticky
Dobrý den, zajímalo by mě, jak to bude u OSVČ? Těm také bude chodit mateřská automaticky? Děkuji za odpověď. Lenka
Další články z rubriky
21:30 Uhelné elektrárny u nás končí, hrozí blackout. Sebevražedný Green Deal a konec EU říše. Temné úvahy o energetice
„Unie je na tom jako antický král Lýdie Kroisos, který se ptal v Delfách, zda má napadnout Persii. O…
- 18:01 Jednosměrná jízda. Co bude, až si Česko zničí průmysl
- 7:45 Obrovský průšvih na obraně. Musela to podepsat uniforma. Jde o tankový prapor. Historik Fidler tne do živého
- 18:00 Odvetné kroky. Okamura by vůči Ukrajině nejednal v rukavičkách
- 13:55 Ukrajina se připravila o 20 miliard. „Absurdní, že to musím říkat já.“ Kateřina Konečná a drahý plyn
- 7:45 Prezident se zase „vyznamenal“, média to nezajímá. Ale do Klause i Zemana kopali ostošest