30. září 2024 se měl v malém knihkupectví Piola.libri na bruselské ulici Rue Franklin konat slavnostní křest nejnovější knihy maďarsko-kanadského akademika Franka Furediho. Jeho nové dílo s názvem The War Against the Past: Why The West Must Fight for its History (Válka proti minulosti: Proč musí Západ bojovat za své dějiny) je pojednáním o tom, jak proti historii Západu probíhá jakási kulturní křížová výprava, která dějinné úspěchy naší civilizace často odsuzuje jako „toxické“. Na cenzurní zásah proti knize a jejímu spuštění v Česku jako první upozornila Společnost pro obranu svobody projevu.
Furedi se v knize zabývá mimo jiné otázkou, proč je dnes historie Západu stavěna do negativního světla, a vyzývá k boji proti delegitimizaci západních ideálů a úspěchů. „Vylíčení minulosti jako příběhu hanby se stalo samozřejmostí, která prostupuje vzdělávací a kulturní život západní společnosti shora dolů. Jeho zastánci ho možná považují za kulturní imperativ, ale společnost, která ztratí kontakt se svou minulostí, bude čelit trvalé krizi identity,“ varuje Furedi, emeritní profesor sociologie na University of Kent a dnes ředitel think-tanku MCC Brussels patřícího k maďarskému Kolegiu Matyáše Korvína, největší soukromé vzdělávací instituci v zemi.
Chystaný křest nové Furediho knihy varující před úpadkem Západu a mizením jeho historie se ale neuskuteční. Jak ve videu poznamenává ředitel komunikace MCC Brussels John O'Brien, „něco shnilého je ve státě belgickém, především pak v Bruselu“. Jak O'Brien uvádí, kniha se dočkala vřelého přijetí odbornou i laickou veřejností, ale ne až tak vřelého přijetí u vedení malého knihkupectví, které původně s jejím křtem souhlasilo.
Ve videu vystupuje i samotný autor knihy, profesor Frank Furedi. „Měl jsem mít křest své knihy v knihkupectví za námi, v Bruselu, velmi blízko sídla Evropské komise, budovy Berlaymont. Křest mé knihy byl ale zrušen. Stalo se tak na základě toho, že tvrdí, že je to příliš politické. A že jejich obchod má být velmi, velmi neutrální. Ale skutečnost je taková, že důvod, pro který křest mé knihy zrušili, je politický nátlak, kterému byli vystaveni,“ říká Furedi. Podle něj pro určité politické skupiny představují problém ideje, které v knize obhajuje. „Je to o tom, aby obrana evropských hodnot a evropské civilizace získala ‚slyšení‘,“ pokračuje. Podle profesora Furediho je takový krok knihkupectví „bezprecedentní“, byl však překvapen „samozřejmostí“, s jakou jemu a jeho týmu zástupci knihkupectví oznámili, že jsou „zrušeni“. „Oni dokonce použili ten termín ‚rušíme vás‘,“ dodal s tím, že pro takové lidi je termín „cancel culture“ něčím, za co se nestydí, ale naopak se tím chlubí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Novotný