Jak vnímáte i českou hysterii z koronaviru, který se šíří po světě z čínského města Wu-chan?
Hysterii kolem koronaviru příliš nerozumím. Patrně je působena i mediálními zprávami, které vždy popisují jen určitou, pro média atraktivní část problematiky, která je divácky zajímavá. To pak následně zřejmě ovlivňuje celkové společenské vnímání a jeho reakce. Reálně je nadále výskyt ohniska nákazy koronavirem 2019-nCoV vzdálený. Naše příslušné orgány v současnosti činí také potřebná opatření.
Samozřejmě nelze tvrdit, že se u nás toto onemocnění nevyskytne. Nelze vyloučit, zda se objeví, ale veškerá nastavená opatření jsou taková, že se nemůže dále šířit – a to je i doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO), které bylo nedávno rozesláno s tím, že pokud dojde k výskytu, je třeba zajistit potřebná protiepidemická opatření, aby nedocházelo k rozšiřování onemocnění.
Není právě bující epidemie chřipky, byť ve stínu zájmu médií, pro nás mnohem větším problémem?
Pro pražské hygieniky je aktuálně chřipka skutečně větším problémem než koronavirus 2019-nCoV. Nacházíme se na hranici epidemického prahu, počet onemocnění je velmi vysoký.
Jak rozsáhlá je současná epidemie chřipky?
Současná epidemie chřipky je na vrcholu. Česko překročilo takzvaný epidemický práh, 1500 nemocných v přepočtu na 100.000 obyvatel. Předpokládám, že v Praze potrvá ještě tak týden, čtrnáct dnů, než dojde ke stabilizaci a začne počet hlášených onemocnění klesat.
Všichni začali nakupovat ve velkém roušky a respirátory. Není ale jejich pověst ochrany proti virovým epidemiím přehnaná?
To, že nemají pověst ochrany proti virovým epidemiím, spíš vyplývá z problému, že se hovoří o běžných, chirurgických rouškách, které k tomu, aby člověka, který je nosí, chránily před infekcí zvenku, nejsou určeny. Slouží k ochraně operační rány před bakteriemi a viry, které může mít operatér v nosohltanu nebo dutině ústní. Nikdo z nás není zcela sterilní. Dýchací cesty každého obsahují některé viry a bakterie.
Jste zastáncem očkování proti chřipce. Jak reagujete na argumenty odpůrců očkování?
Argumenty odpůrců očkování proti chřipce jsou mnohdy velmi laické, nicméně jsou o nich přesvědčeni a nenechají si nic vysvětlit. Neexistuje možnost, že by po aplikaci očkovací látky mohlo dojít k samotnému onemocnění chřipkou. Virus v očkovací látce je rozštěpený, neživý, nemůže onemocnění vyvolat. Ilustrativně to lze laicky popsat, jak říkává jeden z praktických lékařů, takto: když rozeberete auto na šroubky, tak také nepojede. Na podobném principu funguje vakcína proti chřipce, ve které je virus rozebrán na jednotlivé fragmenty a použity jsou pouze fragmenty odpovědné za imunitní odpověď. Aplikací očkovací látky se nikdo nakazit nemůže.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Jan Rychetský