Český národ má v sobě z dávné historie hrdinský potenciál, říká Mnislav Zelený-Atapana

24.10.2018 4:43 | Zprávy

STO LET REPUBLIKY Po roce 1989 jsme se demokraticky příliš naivně a rychle otevřeli světu, byli jsme velice ekonomicky naivní, když jsme si mysleli, že nám Západ přijde pomáhat, ale ten nás nedemokraticky ekonomicky schlamstl. Při zamyšlení nad sto lety od vzniku Československa to říká Mnislav Zelený, v letech 1996 až 2001 velvyslanec ČR v Kolumbii a Ekvádoru, jenž proslul častými výpravami mezi amazonské indiány. Česku doporučuje obezřetnost na obě strany. V Německu nastartovala kancléřka Merkelová pozváním migrantům rasistické podhoubí. Chytře bychom se měli bránit neustálým snahám Ruska k nám pronikat.

Český národ má v sobě z dávné historie hrdinský potenciál, říká Mnislav Zelený-Atapana
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Mnislav Zelený Atapana

Blíží se 28. říjen, letos to bude sto let od vzniku Československa. Někdo říká, že není důvod to slavit, když už republika neexistuje, nebo proto, že je rozkradená a rozprodaná. Máme co slavit?

Jde o základní stavební kámen naší státnosti a jeden ze základních pilířů našeho patriotismu. Jsem velký vlastenec jak svým naturelem, tak i svým původem. Pro mě je to důležité výročí. Musím se dmout pýchou nad tím, že v naší historii byly tak významné osobnosti, které posunuly kolo dějin, ať už k samostatnosti, tak i ke svobodě. A když je vidím v nějakých filmových dokumentech nebo se o nich vypráví, tak někdy až slzím nad tím, jací fantastičtí lidé to byli. Jenom lituji, že jim podobní mezi námi moc nejsou. Ale doufám, že není všem dnům konec. Pro mě je vznik Československa jedním z nejvýznamnějších bodů naší historie.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Miroslav Ševčík: Jak probíhal 17. listopad 1989

19:11 Miroslav Ševčík: Jak probíhal 17. listopad 1989

Naprostá většina občanů bývalého Československa prožívala poslední měsíce roku 1989 v napjatém očeká…