Chtějí nás nechat chcípnout. ČSSD je stranou severokorejského typu. A Chovancova úloha při lánském puči... Exministr a člen vedení socdem promluvil

12.03.2015 12:25 | Zprávy

ROZHOVOR Exministr zdravotnictví a člen ÚVV ČSSD Ivan David říká, že ČSSD je konsolidovanou stranou téměř na úrovni strany severokorejského typu. Pokud někdo mluví o ruském nebezpečí a projevuje hujerskou vstřícnost k USA, činí tak v naději na posílení vlastní moci a zcela proti přirozenému zájmu obyvatelstva a tací lidé jsou i ve vedení ČSSD. TTIP je nikoli nevýhodná, ale zničující nejen pro naprostou většinu evropských firem, ale hlavně pro většinu evropské komunity.

Chtějí nás nechat chcípnout. ČSSD je stranou severokorejského typu. A Chovancova úloha při lánském puči... Exministr a člen vedení socdem promluvil
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ivan David na Vratimovském semináři

Co vás napadá, když se zamýšlíte nad úspěchy a neúspěchy ČSSD v období od posledního sjezdu? V čem strana uspěla, v čem neuspěla? Kteří její na sjezdu zvolení funkcionáři se osvědčili a kteří za poslední dva roky selhali?

ČSSD je konsolidovanou stranou téměř na úrovni strany severokorejského typu. To je jistě výhodné pro vedení, které se pak nemusí tolik zabývat vnitřními spory z neuspokojených ambicí. V České republice ovšem není nijak zakotvena „vedoucí úloha strany“. Spory plynoucí z různých představ o programových cílech už upadly v zapomnění. Je jistě úspěchem, že ČSSD vyhrála volby, ale ty vyhrála i pod vedením Jiřího Paroubka a i navzdory vedení Vladimíra Špidly. To by však nenastalo, pokud by předtím Miloš Zeman nevytáhl stranu z 6,5 na 32 procent. Dnes stranu ovládají zejména ti, kteří ho poslali do důchodu a zabránili jeho vítězství v prezidentských volbách před deseti lety. Je-li kritériem úspěchu setrvání ve funkcích, jsou ti, kteří v nich setrvali, úspěšní. Riziko planoucí z ambicí a schopností například Davida Ratha se podařilo eliminovat.

Jak hodnotit postavení ČSSD ve vládě a výsledky plnění jejího programu v rámci vlády? Je vládní agenda dost levicová? Kteří členové vlády dělají čest ČSSD a kteří na svou práci nestačí? Je premiér dost důrazný vůči koaličním partnerům? Jaká témata a jakou agendu by měla strana ve vládě víc „tlačit“ a co se musí změnit ve fungování vládního kabinetu?

Volební výsledek ČSSD se podstatně nelišil od oligarchické strany ANO. Při snaze ČSSD být ve vládě stůj co stůj tak existuje dvojvládí při velkém využití moci ANO. Jestliže bývalý člen KSČ a agent StB si po volbách připsal zásluhu, že zabránil „příchodu levice k moci“, pak i on je velmi úspěšný. Žádný levicový program, který by řešil zásadní problémy společnosti, dnes neexistuje, takže při použití analogie s husitstvím by se dalo říci, že z pražských artikulů zbylo přijímání pod obojí. Na naplňování minimálního programu zřejmě členové vlády stačí.

Z mého pohledu je zejména třeba tlačit na to, aby si vláda nedovolila jakkoli přispět k uzavření smlouvy „obchodního partnerství s USA“ TTIP, kterou lze nalézt ve vládním programu a která by měla naprosto devastující účinek na hospodářství nejen ČR. Totéž platí o základnách USA v ČR a nejnovějším nápadu zrušit armády členských států EU a vybudovat jednotnou evropskou armádu –samozřejmě k dispozici podle potřeb USA.

Objevují se varování, že ČSSD může ve vládě dopadnout jako ODS. A že Babiš bude hrobařem ČSSD, podobně jako byl Kalousek hrobařem ODS. Co si o tom myslíte?

Historici budou mít v budoucnu těžký úkol najít hlavního hrobaře ČR a EU a lehčí úkol při hledání hrobaře ČSSD. Ať už bude vývoj ČSSD jakýkoli, je jasné, že odpovědnost ponese také současné vedení strany. Dnešní situace přináší nové úkoly a brzo se uvidí, kdo bude z jejich řešení nebo neřešení těžit. Obávám se, že dolních deset milionů to nebude.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poučený Trump. Washingtonská žumpa. Ukrajina přijde o území. Josef Mašín k inauguraci prezidenta

8:43 Poučený Trump. Washingtonská žumpa. Ukrajina přijde o území. Josef Mašín k inauguraci prezidenta

„Kamala Harrisová hvězdám z Hollywoodu pro jejich veřejná doporučení k prezidentské volbě a za vystu…