Co asi tak mohl budovat, když neuměl ani slovo anglicky? Zato Babiš... Poslanec „vzpomíná“ na Sobotkovo panování

27.01.2019 17:17 | Zprávy

„Pokud jsme měli premiéra, který neuměl ani slovíčko anglicky, tak jaké vztahy mohl vybudovat s ostatními státníky? Vidím v tom opravdu velký rozdíl a nedá se to vůbec srovnat s tím, jak bojoval za náš průmysl Sobotka. To je pro mne diametrálně odlišné,“ hodnotí Jaroslav Bžoch, poslanec hnutí ANO, Babišův plán na zařazení Česka mezi nejinovativnější země Evropy. Zároveň však nechápe, proč odtrhnutí církví od státu poslanci posunuli až na rok 2027.

Co asi tak mohl budovat, když neuměl ani slovo anglicky? Zato Babiš... Poslanec „vzpomíná“ na Sobotkovo panování
Foto: Archiv Jaroslava Bžocha
Popisek: Poslanec Jaroslav Bžoch

Premiér Andrej Babiš představil svůj program „Czech Republic: The country for the future“, jehož plánem je zařadit Česko do roku 2030 mezi nejinovativnější země Evropy. Je tento plán reálný?

Ten cíl reálný je. My v České republice máme, dá se říci, stovky vědců a lidí, kteří jsou velmi inovativní. Když namátkou vyberu nanotechnologie nebo jiné programy malých firem, které mají sídlo v Silicon Valley... Mozky na to máme a plán může vyjít.

Jistě uznáte, že laťka není nasazena nízko.

Laťka nasazena nízko rozhodně není, ale já předpokládám, že my jako Česká republika a naše hlavy, které vymýšlejí různé projekty, na to máme a budeme moci světu ukázat, že do inovativního světa patříme.

Koneckonců Andrej Babiš se setkal v Davosu například s prezidentem Brazílie Bolsonarem, se šéfem technologického gigantu Apple Timem Cookem, se šéfem telekomunikační firmy AT+T, také s Al Gorem. Přinese setkání skutečně Česku investice?

Rozhodně to cesta je. Je to samozřejmě dílčí krok a bude potřeba celá škála dílů do mozaiky, ale setkání s lidmi, kteří mají do inovací a projektů co říci, jsou velmi dobrá věc. Pokud měl premiér možnost představit např. Cookovi Českou republiku, jaké jsou naše hospodářské výsledky, jaké jsou výsledky nějakých inovací, je to jen dobře. Samozřejmě jde o malý krůček a někomu se může zdát bezvýznamný, nicméně jde o správný cíl.

Babiš schůzkou s Bolsonarem může otevřít dveře na nové trhy v Brazílii, kde podle premiéra pamatují Tatru, Škodu, Baťu… Je to výhoda?

Jsem členem příslušného výboru a mám k tomu velkou důvěru. Každá taková debata, každá historická provázanost může pomoci a může pomoci našim podnikům a investicím – jak našim v Brazílii, tak brazilským v České republice. Takže já takovou aktivitu, kterou dělá premiér či kdokoliv jiný, rozhodně vítám. Diplomacie je potřeba a vztahy jako ekonomická část diplomacie jsou velmi důležité.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zajíčková (ODS): Naše školství stojí na rozcestí

Máte svatou pravdu v tom, že na tom naše školství není dobře, ale uvědomujete si, že jste už víc jak 3 roky u moci a pak vlastně jen konstatujete, že je školství na rozcestí? Nemyslíte, že jste pro školství, o kterém jste před volbami tvrdili, jak bude vaší vlajkovou lodí, udělali žalostně málo? Pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesor Jiří Svoboda: Jako Hitlerovy dekrety. Tak vznikla Fialova vláda

4:46 Profesor Jiří Svoboda: Jako Hitlerovy dekrety. Tak vznikla Fialova vláda

Ke konci Fialovy vlády můžeme podle profesora Jiřího Svobody říci, že experiment Rychetského Ústavní…