Projednávání bodu s názvem Informace premiéra o skutečném postoji k migrační krizi a k dohodě EU s Tureckem jste prosadil vy. Ve víc než dvouhodinové rozpravě jste se jako navrhovatel nedostal ke slovu. Další den neprošlo pokračování rozpravy. Překvapil vás tedy průběh rozpravy?
Překvapil. S takovou neomaleností jsem se snad ještě nesetkal. Když mě a pana Sobotku předsedající schůze vyzvala, abychom se dohodli, kdo promluví jako první, stoupnul si premiér k řečnickému pultíku a spustil se proud jeho pověstné výmluvnosti. Pohříchu setrval u tradice mluvit dlouho a neříci nic nového. Potom přišla na řadu tak zvaná přednostní práva. Mají je předsedové stran, předsedové stranických klubů, ministři a funkcionáři Sněmovny. Také toho k věci moc neřekli. Chvílemi to vypadalo jako všeobecná a předem domluvená obstrukce všech parlamentních stran na vrub ANO. Lídři statečně předváděli to, za co v souvislosti se zařazením mimořádného bodu kritizovali mě i ANO. Že prý je to populistické gesto, že je to zneužití ve volební kampani. Doslova nás převálcovali.
A nebyl to tady z vaší strany populismus před volbami?
Jaký populismus od těžko zvolitelné „dvanáctky“ na krajské kandidátce, který svoje zařazení na ni vnímá spíš jako podporu lídra? K prosazení jednání o migraci mě vedly dva důvody. Předně rozpor v rétorice a skutečných činech pana premiéra. Kudy chodí, tudy tvrdí, že odmítá kvóty a nelegální migranty. Ve skutečnosti je ovšem akceptuje. Druhý důvod – načasování na blížící se summit EU v Bratislavě.
A to vám nepomohli kolegové z klubu ANO?
Bohuslav Chalupa, Karel Rais, Jana Lorencová a Ladislav Okleštěk zůstali společně se mnou mezi řádně přihlášenými do rozpravy, na které se nedostalo. Nepatří mezi funkcionáře. Síla a zneužití přednostních práv opět sehrálo roli instrumentu, který nesvědčí demokracii. Na to ostatně ANO poukazuje od svého nástupu do Sněmovny. Několikrát jsme se pokusili o změnu jednacího řádu se záměrem rozumně omezit přednostní práva. Tradiční politické strany – bez ohledu, zda jsou v koalici anebo v opozici – se tohoto instrumentu drží zuby nehty.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík