Cvičil jsem snad budoucí teroristy? Elitní instruktor Pavel Černý pro PL o Afghánistánu zblízka

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

18.08.2021 18:18 | Rozhovor

Nastává zřejmě druhé kolo expanze radikálního islámu a terorismu do světa, říká elitní policejní instruktor Pavel Černý, který cvičil mimo jiné i afghánské ozbrojené složky, a má proto zcela mimořádný vhled do tamní situace. Problémem může být i moderní výzbroj, kterou Tálibán „zdědil“ po Američanech. Kdysi parta banditů, co sotva udržela zbraně v rukou, dnes mají sofistikovaný výcvik. Tak Černý hodnotí posun, kterým Tálibán prošel. „Už kdysi jsem si říkal, kolik mých tamních policejních chovanců, které jsem zde trénoval, asi už uteklo ‚na druhou stranu‘ – a třeba cvičí zrovna ty, co nyní budou zase popravovat na místním fotbalovém stadionu někoho za příliš krátké fousy nebo že vlastní třeba rádio,“ obává se a klade si otázku: stálo to vůbec za to? A ještě něco. Ty moderní zbraně nemusejí končit jen v rukou teroristů v Asii. Mohou doputovat i k nám do Evropy.

Cvičil jsem snad budoucí teroristy? Elitní instruktor Pavel Černý pro PL o Afghánistánu zblízka
Foto: Archiv Pavla Černého
Popisek: Elitní instruktor Pavel Černý při výcviku afghánských ozbrojených složek

Afghánistán padl do rukou Tálibánu, Američané a jejich spojenci prchají. Co říkáte na chaos, který doprovázel překotný odlet západních mocností z Kábulu?

No mě spíše zaujalo, že to prý bylo pro mnohé „velkým překvapením“. Víte, když tamní státní složky odmítnou bojovat o svoji zemi, už měsíce zahazují zbraně a dezertují, či se rovnou přímo přidávají dokonce k Tálibánu, nechápu, jak to mohl být nyní šok pro všechny ty zodpovědné „odborníky“, tedy především zpravodajské služby, pracovníky Ministerstva zahraničí a podobně. Popravdě, vývoj situace, s přihlédnutím k již zmíněnému, by odhadlo snad i desetileté dítě. Když to přeženeme, aby tálibové byli v Kábulu snad pomaleji, museli by tam jedině jít pěšky – a ještě pozpátku. Říká se sice, že po boji je každý generál – ale člověk nemusí být generálem, navíc ještě disponujícím informacemi vojenské rozvědky, aby snad tipl zřejmý vývoj. Tálibán prostě jen čekal, kdy dojde ke stažení koaličních sil vyčerpaných nekonečnými boji, a jako kdysi ve Vietnamu, stále méně podporovaných veřejným míněním doma. Tálibové si jen trpělivě počkali na svou chvíli. Jak jednou prý kdysi někdo z Afghánců v tomto smyslu trefně řekl: „Vy máte hodinky, my máme čas...“  Prostě NATO v čele s USA bylo sice nepoměrně silnější než s prominutím nějací dědci na toyotách s kalašnikovy v rukou a sandály na nohách, kteří se jim v přímém boji nikdy nemohli postavit. Ale nakonec zrovna ti triumfovali. Aneb jak zní stará moudrost: „Není třeba vyhrát jen válku, ale i následný mír...“ To se zde prostě povést, zvláště s phledem na mentalitu místního obyvatelstva, co vždy vnímalo západní vojáky spíše jako vetřelce a Tálibán jako „vlastenecké osvobozující hnutí“, holt nemohlo...

Jaká budoucnost nyní podle vás Afghánistán pod vládou Tálibánu čeká? Na co se máme připravit?

Stručně řečeno, nastává zřejmě druhé kolo jejich nadvlády, krutovlády a šíření expanze radikálního islámu a terorismu do světa. Trochu naivní a nyní i tou celou situací bezradný západní svět se po naprostém a velmi ostudném debaklu alespoň začal uklidňovat, že je to nyní snad „jiný Tálibán“. Jakýsi lepší. Už vyjádření představitelů této organizace hned po obsazení Kábulu, tedy že nyní rozšíří právo šaría po celém světě, je toho jasným vyjádřením. Ale jiný Tálibán to přece jenom je. Silnější – a to nejenom politicky. Triumfující, s větší podporou domácích obyvatel. Kvalitně vyzbrojený obrovskými kvanty, a to i velmi sofistikovaných zbraní svých bývalých protivníků. A bohužel též nepoměrně lépe vycvičený. Nejen proto, že nemalá část afghánské armády a policie, trénovaná za nemalé peníze po léta Západem, přešla či přejde na stranu džihádistů. Někteří s radostí a ze svého přesvědčení, jiní z důvodu místního tradičního pragmatismu, tedy že lépe je připojit se k momentálnímu vítězi a k tomu silnějšímu. Jak se říká, košile je bližší než kabát – a to tam platí dvojnásob. Člověk se pak musí smát, když čte, že „Tálibán se dokonce zmocnil i velkého množství helikoptér a jiné sofistikované techniky“, která ale prý „je mu k ničemu“, protože nemá piloty a jiné specialisty. V současné situaci, kdy se místní ozbrojené složky nadšeně k „vítěznému týmu“ přidávají, to zase takový problém pro džihádisty dozajista nebude... ne?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…