Cyril Svoboda: Korespondenční volbu ne! Musíme mít jistotu, že víme, kdo volí

28.01.2024 0:01 | Rozhovor

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR "Nemyslím si, že se pětikoalice rozpadne, ale jestliže nedojde k radikálním krokům u jednotlivých politických stran, tak se situace výrazně zkomplikuje," sdělil Cyril Svoboda, bývalý ministr vnitra a zahraničí. Zhodnotil také situaci na Ukrajině, v Číně, USA, Evropské unii a nakonec jsme se dostali i do české kotliny.

Cyril Svoboda: Korespondenční volbu ne! Musíme mít jistotu, že víme, kdo volí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cyril Svoboda

Stále se mluví o míru. Jedna strana hovoří o tom, že ho bude režírovat Moskva a Ukrajina přijde o část území. Druhá, že se vše musí odehrát podle Volodymyra Zelenského. Jak to vidíte?

K míru je potřeba cukr a bič. Bičem na Rusko je Čína. Je třeba ji dostat do hry, aby vytvořila tlak na Rusko, aby zasedlo za jednací stůl. Bičem bude možná také nová americká administrativa, která bude mít vliv na Ukrajinu. Musejí totiž k jednacímu stolu zasednout obě strany, ale dobrovolně k němu nesednou. A cukr je, že to musí být řešení, které lze bohužel a cynicky interpretovat tak, že válka měla z pohledu obou stran nějaký smysl. Žádná válka sice smysl nemá, ale v tomto případě je ho třeba. Protože jinak mír nepodepíše jedna či druhá strana a bez podpisu obou stran žádný nebude.

A jaký smysl měla podle vás válka na Ukrajině pro Rusko?

Rusko má ze svého pohledu tyto priority. Mít suchou nohou přístup na Krym. Putinovi bude pro obyvatelstvo potvrzena teze, že se bránil rozpínavosti Západu. A ukáže Rusům, že neprohráli, přestože se proti nim spojil celý Západ. To je podle mě ruská interpretace. Na druhé straně je třeba říci, že se Rusům nepodařilo porazit či rozložit Ukrajinu a nastolit tam loutkovou vládu, která by se stala pouze prodlouženou rukou Kremlu. Jde o velký výkon Ukrajiny, že udržela schopnost statečně bránit sama sebe a nenechat se zmanipulovat.

Nebude toto polovičaté vítězství pobídkou pro Čínu, která si dělá zálusk na Tchaj-wan?

Všichni mají své zájmy, tedy i Čína. Ale ona má své globální zájmy například i v tom, že už dnes je, když ne největším, tak jedním z největších výrobců elektromobilů a hraje důležitou roli v moderních technologiích. Čína se s Ruskem poměrně silně zabydlela v Africe. Z globálního pohledu je to pro Čínu výhodné. Evropa bude podle mě nadále pod obrovským tlakem nikoliv války na Ukrajině, ale nelegální migrace, která sem bude přes Ukrajinu proudit.

Jinými slovy je Čína uspokojena svým ekonomickým vlivem a nebude riskovat válečné dobrodružství?

I předvolební atmosféra v USA ukazuje, že nepůjdou do žádného konfliktu. Pokud ho Čína nevyprovokuje, ale pravděpodobnost toho je podle mě malá.

USA jsou rozpojené, jak to napsal bývalý zpravodaj České televize Martin Řezníček. Která půlka bude mít v prezidentských volbách navrch?

Nejsem schopen odhadnout, kdo volby vyhraje. Ale odstoupení Rona DeSantise ukazuje, že republikáni nikoho jiného než Trumpa nepostaví. A zřejmě demokraté také nepostaví nikoho jiného než Bidena. A jak to rozhodne americký volič, to uvidíme. Samozřejmě, že v tom bude hrát roli i korespondenční volba, protože jde o jeden z argumentů, který pomáhá Trumpovi, protože se mu podařilo přesvědčit většinu svých voličů a těch je osmdesát milionů, že ty minulé volby byly ukradené.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jan Rychetský

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Korespondenční volba je úplně jasný pokus, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusealigator167 , 28.01.2024 9:09:09
současné vlády a pětikolky zmanipulovat volby. Je zajímavé, že vláda a EU bojuje proti dezinformacím, Rakušan vystoupil proti zneužívání umělé inteligence a korespondenční volby jako každé šíření čehokoliv po síti jim nevadí. Jediná cesta voleb je ta stávající. Osobně vhozený volební lístek za plentou, vše za dozoru volební komise sestavené tak, aby se vyloučila "stranickost" , jsou jedinou cestou se vyhnout volebním podvodům. A kdo ze zahraničí se chce voleb účastnit, že má rád naši republiku, má přeci možnost volit na zastupitelských úřadech. Potom pro něho nějaká vzdálenost k volebnímu místu nemůže být překážkou.

|  12 |  0

Další články z rubriky

Paní Drábová tvrdí, že se máme parádně? Ve srovnání s Kongem určitě, říká Šichtařová

15:30 Paní Drábová tvrdí, že se máme parádně? Ve srovnání s Kongem určitě, říká Šichtařová

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Podle političky STAN a jaderné inženýrky Dany Drábové se máme v té naší…