David Zábranský: Proč voliči Zemana nelezou do kanceláří za voliči Drahoše a neptají se jich: „Vysvětli! Řekni! Proč?! Prostě řekni proč, vole, nebo tě vyhodíme!“

05.02.2018 4:41 | Zprávy

ROZHOVOR „Vím z dobrých zdrojů, jak těžkou pozici může mít v redakcích člověk, který dejme tomu dokáže volit Zemana. To za vámi pak chodí kolegové a vy se jim musíte zpovídat. Nepříjemná situace! Lezou za vámi lidé, dívají se na vás skrz prsty, zkoumají, co vám je, a kladou vám nekonečné otázky. Pohrdají vámi. Pořádají výslechy. Nemohou tomu uvěřit. Naléhají… A já si vždycky říkám, proč se tohle neděje oboustranně, čili proč voliči prezidenta Zemana nelezou do kanceláří za voliči pana Drahoše a neptají se jich – vysvětli!“ Ve druhé části rozhovoru s ParlamentnímiListy.cz se spisovatel a dramatik David Zábranský vyrovnává nejen s fenoménem vzájemné agrese mezi tábory obou prezidentských kandidátů v uskutečněných volbách, ale i s komentářem slovenského novináře, který český národ označil v důsledku zvolení Zemana za „primitivní“.

David Zábranský: Proč voliči Zemana nelezou do kanceláří za voliči Drahoše a neptají se jich: „Vysvětli! Řekni! Proč?! Prostě řekni proč, vole, nebo tě vyhodíme!“
Foto: Mira Antonovič
Popisek: David Zábranský

Server Echo24 přinesl komentář šéfredaktora slovenského týdeníku Týždeň Štefana Hríba s pohledem na české prezidentské volby. „Rozhodla též plebejskost mimopražského Česka. Mýtus o prozápadním a reformním Česku, který ve prospěch rozdělení Československa živil Václav Klaus, je v troskách. Česko je – a to dlouhodobě – spíš ustrašené, sobecké a uzavřené do sebe. A je i překvapivě primitivní,“ píše Hríb. Jsme sobečtí, ustrašení a překvapivě primitivní?

První díl rozhovoru s Davidem Zábranským je ZDE

Ne, takový je podle mě Štefan Hríb. Ten jeho komentář, jakož i obálka slovenského časopisu Týždeň, kde ten komentář vyšel, vnímám jako jeden z těch nejméně šťastných projevů slovenského pocitu méněcennosti. Jinými slovy, vidím v tom komentáři velmi nešťastnou snahu některých Slováků, jak se přilísat k Západu, jak se pozápadnit, jak si šplhnout. Jasné, neměli bychom zapomínat, že Slováci mají Kisku, to je jejich Macron a jejich lístek pro vstup do civilizovaného světa. Kromě toho mají velkoměsta, Slovensko je vůbec taková aglomerace, něco jako Brusel východu. Jenomže podle mě je to trochu jinak, napsal jsem o tom dokonce divadelní hru, která bude brzy mít premiéru a kde se to říká na plnou pusu: „Nikdy nás nedoženete, natož Evropu v uvozovkách. Ani tisíc Kisků vám nepomůže… Ani tisíc Kisků nesloží jednoho Macrona… Můžete si do vlády nadelegovat celou romskou osadu, můžete vládu přenést rovnou do osady, a stejně vám to nepomůže, i kdybyste se utolerovali k smrti. Jsme lepší, protože jsme blíž. Máme ucho nalepené na zdi Západu. To je naše místo.“

O posledním románu Davida Zábranského ,,Za Alpami" čtěte ZDE

Lze říci, že jeden názorový proud spojuje naprostý souhlas s Evropskou unií, často i liberálnější přístup k migrantům, tvrdý postup vůči Rusku, naprostý obdiv k Václavu Havlovi. Ještě před prezidentskými volbami Ivan Gabal říkal v médiích, že má obavy, že se tento elektorát může rozpadnout. Co se stalo, že pro alternativu, kterou ztělesňoval Jiří Drahoš, lidé nehlasovali? Měli velké množství peněz, podporovala je média… Do jaké míry lze hovořit o krachu směru, kam můžeme zařadit Zelené, TOP 09, část ODS, který ztělesňoval Karel Schwarzenberg?

Podle mě ten směr nezkrachoval, vždyť se mu podařilo z lidí vycedit 48 procent hlasů. Podle mě je to skoro zázrak, že tak nevýrazný kandidát dostal tolik procent. Pro mě to vůbec byly volby zázraků – byl to zázrak, že Zeman vyhrál (po tom všem!), ale zároveň byl zázrak, že Drahoš dostal tolik po tom… Ničem.

Jiří Drahoš uvažuje kromě kandidatury do senátu i založení nového politického hnutí. Miroslav Kalousek už dříve vyvíjel snahu zastřešit názorový proud a politické strany, řekněme, s proevropskou agendou. Bude apel tak silný, že by něco takového mělo šanci?

Přijde mi to jako vtip, ale čím častěji to slyším, tím víc mi padá koutek. Nevěřím. Co by prosím mělo být programem? Prozápadnost? Skutečně to je plán – pan Drahoš, což je podle mě úžasný člověk a vědec, bude v politice spoluzakládat prozápadní stranu, která bude pak… Dělat co? Stranu Ano už máme, dokonce hnutí Nevím nějak žije, a já bych tedy tyhle dvě strany navrhoval doplnit o stranu Prázdno v koalici s Cokoli. Pana Drahoše bych v jeho politické pozici pak navrhoval k vydražení, mohl by se vypsat nějaký grant na to, kdo politika Drahoše vyplní nějakým obsahem. Omlouvám se za tu jízlivost, ale prostě mi to stále přijde jako hloupý vtip, jak vidíte...

Jaká byla role Evy Drahošové v kampani? Byl to pozitivní příklad, jak by se měla aspirantka na první dámu republiky chovat? V Hospodářských novinách hovořila o tom, že ji během kampaně zarazilo, jaká se na ni snesla kritika za to, že o sobě a manželovi prohlásila, že jsou „pravdoláskaři a havloidi“. Pomohla, nebo spíš uškodila svému manželovi v kampani?

To nevím, podle mě její působení příliš nevybočilo ani jedním směrem. Ani ohromná pomoc, ani ohromná zátěž. Já si ji spojuji jen s tou větičkou o nadržování v České televizi, o tom, že v ČT mají rádi Drahoše, v tom směru se projevila jako docela bystrá analytička, která zároveň pojmenovává to, co je zcela nabíledni. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Polanský



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…