Děkan Šanc: Vychováváme Evropany. Chceme, aby získávali práci kdekoliv a byli úspěšní. Pokud je chceme, smiřme se, že je vychováme za peníze daňových poplatníků

02.03.2019 15:02 | Zprávy

ROZHOVOR Na západočeské univerzitě se zintenzivní výuka němčiny a novým prvkem zde od dalšího školního roku budou také bavorská studia. Proč by se měli mladí lidé připravovat na práci v Německu, prozradil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz děkan filozofické fakulty ZČVU David Šanc. Podle něj je to cesta k lepším a kvalitnějším Evropanům s globálním přesahem. O účelnosti vynakládání finančních prostředků českých daňových poplatníků v případě odchodu mladých lidí do zahraničí se v poslední době hovoří velmi často, ale neuvědomujeme si mezinárodní, evropský kontext.

Děkan Šanc: Vychováváme Evropany. Chceme, aby získávali práci kdekoliv a byli úspěšní. Pokud je chceme, smiřme se, že je vychováme za peníze daňových poplatníků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Německé spolkové republiky

Někdo by řekl, že němčina je takový možná až mrtvý jazyk, vždyť Němci i mezi sebou mluví anglicky… A vy se pouštíte do bavorských studií…

Angličtina je jasně velmi důležitým a zásadním jazykem, ale pro každodenní práci v německých firmách a v Německu je vyžadována němčina. Ne všichni zaměstnanci firem umí natolik dobře anglicky, aby se tam běžně hovořilo v provozu, a také ti němečtí zaměstnavatelé jdou tou nejmenší cestou odporu. Kdo má dobrou znalost němčiny, je okamžitě v komparativní výhodě před těmi, kteří umí anglicky, ale německy ne. Také je třeba si uvědomit, že v současné době angličtina už není považována téměř za cizí jazyk. To je takové nepodkročitelné minimum, které zaměstnavatelé prostě předpokládají, a vy musíte nabídnout něco víc. A tím něco víc je právě němčina.

Říkáte, že tady v západních Čechách kupodivu němčina není tak kvalitní, jak by se mohlo předpokládat…

Soudím ze strany zaměstnavatelů, zejména poboček dcer německých firem, které si žádají absolventy s němčinou.

A k tomu ještě ten bavorský dialekt…

Přesně tak. To už je taková třešnička na dortu, a proto je to v navazujícím magisterském studiu. Očekáváme, že na různých typech bakalářských studií se student naučí dobře německy. A když se potom rozhodne studovat bavorská studia, tak je pro něj primární volbou soustředit se na plzeňsko-bavorský příhraniční region a svoji budoucí kariéru spojit s Bavorskem. Pochopitelně, když tam přijde absolvent, který „vybalí“ bavorský dialekt, tak má vyhráno, protože to je něco, co je skutečně pro fajnšmekry.

Někdo však může namítnout, a to je dnes oblíbené téma, které rezonuje ve veřejném prostoru, že za peníze našich daňových poplatníků budete připravovat lidi, kteří budou pracovat a možná i žít v Německu. I když se třeba časem vrátí…

Můžeme připravovat lidi, kteří pak budou působit v Německu nebo na české straně v německých firmách. Zde načerpají znalosti a dovednosti v Bavorsku a potom se vrátí a uplatní se tady. Ale řeknu ještě širší souvislost. Na jednu stranu neustále deklarujeme, že česká společnost i ekonomika jsou otevřené, že vychováváme Evropany a chceme, aby se čeští absolventi zcela samozřejmě pohybovali v evropském prostoru, získávali práci kdekoliv si zamanou a stali se úspěšnými Evropany. Jestliže chceme mít takové mladé lidi a takovou společnost, tak se tedy musíme smířit s tím, že za peníze daňových poplatníků, Čechů, vychováme lidi, kteří pak třeba neskončí v České republice. Ale vychováme lidi, kteří jsou sebevědomí, šikovní a uplatní se evropsky nebo globálně.

Když se dotkneme financí, kde vidíte problém v přerozdělování peněz ze státu na vysoké školy? Že je to někde za slušné peníze a někdy naopak za velmi nízké finance.

To je problém, se kterými se jako filozofická fakulta a společenské vědy musíme smířit. Je pravda, že výchova některých absolventů je prostě infrastrukturálně náročnější. Potřebují složité drahé přístroje. Někteří naši studenti rovněž, a někteří prostě ne, a tak to je. Ten problém, který jste naznačil, vidím spíše v něčem jiném, a to v nepredikovatelnosti peněz pro vysoké školy z roku na rok. My se nemůžeme spolehnout na to, že dostaneme příští rok stejně financí. Nemůžeme s tím dlouhodobě kalkulovat a vždy sestavování rozpočtu jak pro univerzitu, tak pro fakultu je takovým velmi nestabilním momentem, který nám dlouhodobě až znemožňuje plánovat a spolehnout se na něco. Ale to se netýká jen západočeské univerzity, ale všech vysokých škol v republice.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pro takovou nechutnost hlasovat nebudu“. Senátorka Kovářová a Exnerův paragraf

18:03 „Pro takovou nechutnost hlasovat nebudu“. Senátorka Kovářová a Exnerův paragraf

Daniela Kovářová byla ministryní spravedlnosti a právě proto považuje za nejdůležitější, aby sám zák…