Demonstrace mladých jsou jen tendenční nátlak na vlády. Ať se raději učí mravy a pravopis, doporučuje uznávaný biolog Ziegler

10.04.2019 11:07 | Zprávy

ROZHOVOR Až se světem povalí elektromobily, bude možná ještě hůře než teď. Zvyšujícího se HDP se prostě nenajíme. Už konečně bychom měli po vzoru USA říci „Evropa first“, a ještě lépe „Česká republika first“. A začít se hezky starat sami o sebe, soběstačností počínaje a vlastním selským rozumem konče. Teenageři by místo protestů za lepší klima se měli především naučit správně gramatiku a pak přestat používat elektrospotřebiče a pamlsky z druhé strany světa. To by byla pomoc pro ekologii a přírodu! V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz se vyjádřil významný český přírodovědec a geolog Doc. RNDr. Václav Ziegler, CSc.

Demonstrace mladých jsou jen tendenční nátlak na vlády. Ať se raději učí mravy a pravopis, doporučuje uznávaný biolog Ziegler
Foto: Václav Fiala
Popisek: Václav Ziegler, světově uznávaný český geolog a paleontolog

Čisté a nové je prý lepší než staré a špinavé. Jenže, jde to v dnešním světě? A není to tak trochu proti přírodě? Čistá energie je prý vynikající, špinavé uhlí a atom je třeba zatratit, ano?

I takzvaně čistá energie má spoustu svých problémů, i elektromobily je budou mít. Když jsem ráno čekal na tramvaj a viděl ty spousty aut, co se valily do středu hlavního města, představil jsem si, že to jsou všechno elektromobily a že všechny v tu chvíli nabíjejí své baterie. A pomyslel jsem si, že by to docela pěkný „black-out“; skoro jako ve Venezuele, kde opozice se svými zahraničními přáteli brání dovozu součástek pro elektrárny, kdysi postavené USA, a svaluje to na vládu za to, že nemůže dovést potraviny a v nich uschované zbr aně.

A pak jsem si představil hluk hlubinných tepelných čerpadel a zacpal jsem si preventivně uši. Neříkám, že uhelné elektrárny a atomové elektrárny nemají svá minus, ale chceme-li čisté okolí, ovzduší, půdu a nechceme, aby se ledovce tak rychle rozpouštěly, proč se nevzdáme většiny osobních a nákladních aut a staveb zpevňujících krajinu a rychle odvádějících vodu z krajiny? A velkopolí pěstujících olejnaté plodiny, kukuřici, která se nakonec spálí a je z toho spáleného stejný smrad jako z toho uhlí. Zvyšujícího se HDP se nenajíme!

Evropa má vytrhnout celý svět. V záchraně před plasty, před smogem, před energetickým kolapsem. Je to však vůbec možné?

Evropa sama svět nevytrhne. I když odsud pochází hodně zla a nenávisti,  přesto se lidé v Evropě snaží. V celé Evropě a nejen v západní, jak by se někdy zdálo a jak nám prezentuje většina našich médií. Měli bychom si vzít příklad z USA. Jejich prezident řekl: USA first! I my v Evropě bychom měli říci Europe first! Ale co v Evropě, v každém našem státu. A každý stát by se měl začít starat především sám o sebe, tedy aby byl „first“, jako to dělají USA. Třeba Čína či Rusko už to pochopily, jen mi nejde do hlavy, že se to USA nelíbí. Vždyť chtěji být taky „first“. A co, až to pochopí i ostatní, to bude teprve legrace!

...a propos, až za pár let všichni začnou nabíjet své elektromobily, pak se jisto jistě dočkáme blackoutu…

Už jsem to popsal v úvodu, proto je třeba nespat na vavřínech a přemýšlet, co dál. České hlavy určitě něco dobrého vymyslí, a pak budou dlouho váhat, až to od nich „obšlehnou“ jiní – a ti si na tom namastí kapsy, neboť v historii lidstva se určitě někde v dějinách vyspělé mocnosti objeví jistý Mr. X, který si to už dávno patentoval. I když o tom nikdo na světě zatím neslyšel. Inu, tak to bývá!

Do paliv se už povinně bude muset přidávat řepka. Schválí to vláda. Má v tom prsty premiér Babiš? Ekologická klika nebo kdo vlastně, podle vás?

Prosím, pane redaktore, přečtěte si zákon č. 311/2006 Sb. ve znění předpisu platného od 1. 1. 2019 a zjistíte, že přidávat takzvaná biopaliva do nafty a benzínu zavedla tehdy Evropská unie a náš Parlament k tomu přijal potřebný zákon. A naši farmáři se radostně přihlásili k tomu, že raději místo brambor, čočky a hrachu budou pěstovat ve velkém řepku olejku a kukuřici, aby se nezaneřádila pole ve Francii, Německu a jinde na západ od naší hranice.

Už mně kolikrát napadlo, že Energetický regulační úřad by mohl regulovat také plodiny na polích a nařídit našim farmářům, aby vedle obilí a takzvaných biopaliv pěstovali na určité ploše zemědělské půdy také brambory, luštěniny, zelí, zeleninu a mák, abychom v tomto směru nemuseli tyto plodiny dovážet draze z daleké ciziny kamiony. To by se panečku ušetřilo i ovzduší. A lidé by se najedli domácích produktů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Parkování

Občané Prahy nemají kde zaparkovat, navíc chcete parkování zase zdražovat a pak sami zneužíváte parkovací karty i pro své známé a příbuzné? Ještě bych pochopil, že máte VIP parkování vy jako primátor, ale přijde vám v pořádku, že ho mají i další, i když třeba nejsou vůbec politiky? PS: Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Postavit se Sorosovi. Robert Kotzian o Elonu Muskovi a EU

13:18 Postavit se Sorosovi. Robert Kotzian o Elonu Muskovi a EU

Zlobením se na Elona Muska ukazují, že dobře vědí, že to, co zastává, je pro lidi přirozené a lidé t…