Dětinský pan Minář chtěl zaujmout, tak roztrhal Ústavu. V Praze se lidé bojí říct nahlas že volili ANO, to je šílené, varuje poslanec Juchelka

28.08.2019 15:33 | Zprávy

ROZHOVOR Výroky, že česká justice není nezávislá, považuje poslanec Aleš Juchelka (nestraník zvolený za hnutí ANO) za strašení. „Vlastně je to účelové tvrzení, které je naprosto srovnatelné s trháním Ústavy. Je to, prostě řečeno, především pro větší efekt,“ řekl poslanec. Podle jeho slov je současná vláda úspěšná a plní, co slibovala. Rekordně se zvyšují důchody, opravují se silnice a staví se dálnice. Juchelka současně odmítá, že spokojenost českých obyvatel je pouze zásluhou vlády, avšak jako hloupost označil výroky, že na tom nemá zásluhu vůbec žádnou.

Dětinský pan Minář chtěl zaujmout, tak roztrhal Ústavu. V Praze se lidé bojí říct nahlas že volili ANO, to je šílené, varuje poslanec Juchelka
Foto: Daniela Černá
Popisek: Poslanec Aleš Juchelka

Novým ministrem kultury se stal Lubomír Zaorálek, kterého prezident Miloš Zeman neměl problém jmenovat. Co z celého závěru komplikací kolem změny ministra kultury vyvozovat? Co si máme vzít z krize kolem nejmenování Michala Šmardy ministrem kultury?

Především se opět potvrdilo, že v politice je potřeba jednat, jednat a zase jednat. To zejména v úvodu sociální demokraté hodně podcenili a to bylo v podstatě jádrem celého problému. I já jsem měl pocit, že to celé zbytečně moc eskalovalo, na druhou stranu se to podařilo vyřešit; a to je to důležité.

Kolem celé situace se objevuje spousta dohadů a teorií. Novinář Erik Best řekl, že ČSSD nominací Šmardy chtěla vyvolat spor, neb věděla, že nebude přijata. Následný rozkol ve vládě pak měl Babiše přinutit jít do svazku s Okamurou a mít mezinárodní ostudu. Pokud by Šmardu Zeman jmenoval, nový ministr by pak Babiše „ostřeloval“ přímo zevnitř vlády. Sociální demokraté ale tento plán vzdali v momentě, kdy vyšlo najevo, že někteří jejich poslanci, například Jaroslav Foldyna, by podpořili i „rekonstruovanou“ vládu. Jiné dohady tvrdí, že tím chtěl prezident vyvolat rozkol mezi ČSSD a hnutím ANO, aby se koalice rozpadla. Co vy na to?

Já upřímně řečeno nejsem fanouškem nejrůznějších konspirací a nemyslím si, že by ČSSD dopředu kalkulovala s tím, že prezident Zeman bude mít s MIchalem Šmardou problém. Myslím si naopak, že ČSSD to celé podcenila a zapomněla na to, co je v politice to nejdůležitější – jednání. Vše to začalo konfliktem uvnitř sociální demokracie a prezident Zeman coby bývalý předseda sociální demokracie měl zřejmě potřebu se do toho sporu vložit.

A co tedy říkáte na roli prezidenta Miloše Zemana v současné politické situaci?

Všichni víme, že na Hradě nesedí loutka nebo nějaký automat na podpisy, ale jeden z nejzkušenějších českých politiků, který si samozřejmě v takových politických hrách libuje. Nejsem ústavní právník, abych vám řekl, zda už při svém jednání byl mimo Ústavu, ale myslím si, že se rozhodně nejednalo o hrubé porušení Ústavy, což je i podstata té žaloby, která míří do Sněmovny. První akt, odvolání ministra, prezident naplnil a můžeme se jen bavit o tom, jestli měsíc a půl byla příliš dlouhá doba. Ústava mu totiž žádný termín nedává, a dokonce ani neříká, že by měl konat bezodkladně. Já si také myslím, že to bylo zbytečně protahováno, ale je to pak opravdu hrubé porušení? Dle mého ne.

A u Michala Šmardy je to obdobné. Prezident nikdy explicitně neřekl, že jej nejmenuje. Zapochyboval o jeho kompetenci, požádal předsedu Hamáčka o navrhnutí dalších jmen, a to je celé.

Já si také myslím, že to bylo celé víceméně zbytečné a v podstatě rutinní výměna jednoho z ministrů způsobila zbytečný spor, ale jednoduše bych to neviděl tak zásadně, jak se to především opozice snaží vykreslovat. Z mého pohledu to bylo takové letní divadlo – drama s prvky komedie, možná chvílemi spíše obráceně.

Kritici Babiše tvrdí, že je premiér v rukou prezidenta Miloše Zemana. Nebo že premiérova pozice je slabší kvůli jeho stíhání. Je?

To je směšné. Ten, jehož podpis byl potřeba, byl samozřejmě prezident a všichni víme, že změnit jeho názor je velmi obtížné. Premiér Babiš měl tedy v podstatě dvě možnosti, jak situaci vyřešit: jít cestou dialogu a nekonečného množství schůzek, trpělivě vyjednávat a odolávat tlakům, nebo mohl jít silovou cestou. Poslechnout vládní odpůrce a podat kompetenční žalobu, mluvit o ústavní žalobě a podobně.

Jsem si naprosto jistý, že pokud by zvolil druhou variantu, tak je ministrem kultury stále Antonín Staněk a čekali bychom na rozhodnutí Ústavního soudu. Jediné, k čemu by to vedlo, je spor mezi vládou a prezidentem, a to už tu v minulosti několikrát bylo. Pamatuji si, jak Václav Klaus odmítal podepisovat zákony nebo ratifikovat mezinárodní smlouvy – to přeci není to, co bychom chtěli. Premiér zvolil cestu dialogu a teď se ukazuje, že to bylo správně. Celá věc se dořešila během vládních prázdnin, vládu to neohrozilo, pokračuje se v práci. Ale chápu, že z toho někteří lidé nemají radost.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Bylo ze strany ČSSD , SOCDEM , zrušeno Bohumínské usnesení ?

Dobrý den vážená paní europoslankyně K Konečná , zajímalo by mě , zda , kdy a kým bylo navrženo a případně zrušeno ze strany ČSSD , SOCEN , to jejich " moudré " , slavné , Bohumínské usnesení . Děkuji za odpověď a ať se Vám v osobním i politickém životě daří . E Dolejšová .

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump plní, co říká. Kobza zcela chápe paniku evropských satrapů

20:07 Trump plní, co říká. Kobza zcela chápe paniku evropských satrapů

Odteď každý sám za sebe, a když to nepůjde, budeme řešit odkdy dokdy a co za to. Tak vidí nový sever…