Byl jste velvyslancem v Rusku, zeptám se nejdříve na tuto velkou zemi. Rusko dle Západu letos dál provokovalo: Skripal, Sýrie, Kerčský průliv. Potvrdila se letos mezinárodně sdílená teze o agresivním Rusku?
Mezinárodně sdílená teze o agresivním Rusku představuje typický produkt politiky a propagandy dvojího metru či dvojích standardů. Není ani nutné srovnávat počínání RF s počínáním USA ohledně agresivní zahraniční politiky, bohatě stačí, když je budeme konfrontovat se zahraniční politikou našeho spojence Saúdské Arábie. Ta vydává na zbrojení více než Ruská federace, vede agresivní válku v Jemenu, podporuje islámský terorismus téměř po celém světě, šíří extremistickou protizápadní a protievropskou ideologii wahhábismu, na jejíž propagaci vynaložila jen za posledních deset let více prostředků než vynakládal na svou propagandu Sovětský svaz po celou dobu své existence. O veřejných popravách a zabíjení novinářů v budově konzulátu nemluvě. Ve srovnání s tím je Rusko učiněný beránek.
Velvyslancem jste byl také na Ukrajině. Ta se chystá na prezidentské volby. Západ podporuje prezidenta Porošenka, leč ten je dle průzkumů zatím v poli poražených. Když je tak mezinárodně preferovaný lídr tolik vzadu, znamená to, že Majdan byl neúspěšný? Letos od jeho začátku uběhlo pět let. Bylo dobře, že jsme se tam angažovali?
Pět let je dost dlouhá doba na to, aby se zjistilo, zda v dané zemi proběhla revoluce, nebo puč. Podle každoročního žebříčku prosperity států byla v roce 2013 (před Majdanem) Ukrajina na 64. místě ve světě. Letos na 111. a stala se nejchudší zemí Evropy. Překonala světový rekord v depopulaci (vylidnění) státu. Jediné, co se na Ukrajině za těch pět let změnilo politicky, jsou vládnoucí oligarchové v čele s P. Porošenkem. Angažovanost evropských ministrů a komisařů v tomto puči představuje hrubou chybu Evropské unie, za níž v budoucnu ještě EU doslova a do písmene zaplatí. Bez půjček Ukrajina nepřežije.
Nedá se očekávat kvůli nízkým preferencím současného ukrajinského prezidenta ještě nějaké další vyhrocení vztahů s Ruskem?
Po prohraných volbách nejspíš čeká Petra Porošenka podobný osud jako jeho předchůdce Viktora Janukovyče. Podaří-li se mu včas uprchnout, „jenom“ přijde o svůj v posledních letech úspěšně rozmnožený majetek. Nezvládne-li to, nejspíš dopadne jako Ceausescu nebo Muammar Kaddáfí. Z toho vyplývá, že pro své vítězství ve volbách udělá cokoliv. Nejvíce by se mu hodila „malá vítězná válka“. Když ne na Donbasu, tak v Podněstří.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Oldřich Szaban