Docent Robejšek: Američané nemají sílu, aby vládli celému světu. Putin si oprávněně nechce nechat vnucovat politiku Západu, která nemá výsledky

31.10.2014 12:45 | Zprávy

ROZHOVOR Je úplně normální, že Putin myslí na ruské zájmy a odpovídá tomu i jeho perspektiva. Z jeho hlediska může nesporně vnímat snahu o americkou dominanci. Více se ale spíše bojí americko-čínské bipolarity, a proto vyžaduje cosi jako multipolaritu, samozřejmě s významnou rolí Ruska. Takto komentuje renomovaný politolog a analytik Petr Robejšek poslední projev ruského prezidenta Vladimira Putina na valdajském diskuzním klubu.

Docent Robejšek: Američané nemají sílu, aby vládli celému světu. Putin si oprávněně nechce nechat vnucovat politiku Západu, která nemá výsledky
Foto: Archiv PR
Popisek: Petr Robejšek

Pane docente, projev Vladimira Putina na valdajském diskuzním klubu vyvolal mnoho reakcí. Jeho nejsilnější částí byla patrně kritika USA za jejich údajně diktátorské chování po světě a snahu z toho získat politické a ekonomické výhody. Do jaké míry se s touto kritikou podle vás lze v obecné rovině ztotožnit?

Řekl bych, a to je úplně normální, že Putin samozřejmě myslí na ruské zájmy a odpovídá tomu i jeho perspektiva. Z jeho hlediska může nesporně vnímat snahu o americkou dominanci. Řekl bych ale, že se více bojí americko-čínské bipolarity, a proto vyžaduje cosi jako multipolaritu, samozřejmě s významnou rolí Ruska.

Když se ptáme na to, jak reálné je americké hegemoniální snažení, o kterém Putin mluví, tak bych řekl následující: Ano, Američané se snaží chovat jako hegemon, ale zdaleka nemají dost síly ke skutečně hegemoniální projekci moci. Tedy k tomu, aby mohli kdykoli kdekoli na světě prosadit svoje zájmy. Ale perspektiva Putinova vidění je ruská, a proto jsou jeho obavy pochopitelné. Objektivně řečeno, bych řekl, že Američané mají sice hegemoniální cíl, ale nemohou ho naplnit v takové míře, jak to popisuje Putin.

Výrazný prostor věnoval Putin v projevu i náboženskému fundamentalismu a terorismu. Zdůraznil však, že řada těchto extremistických organizací vznikla na základě dřívější podpory Západu, který tak později bojuje s problémy, jež si sám vytvořil. Je to tak?

Tady je to hodně blízko pravdy. Celý ten valdajský projev je jedna velká lekce v realistickém pojímání politiky. Samozřejmě, že jeho referát musíme číst tak, že je adresován z Ruska. Ale nezávisle na tom, Putin realisticky popisuje klíčové pojmy a procesy mezinárodní politiky; role národního státu, kterou západní vlády pomíjejí, nebo ji nechápou, stejně jako důležitost rovnováhy na mezinárodní scéně a stejně i terorismus. Samozřejmě, že povstalci, které Američané svého času podporovali proti Rusům v Afghánistánu, nakonec bojovali proti nim. To je popis reality.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…