Docent Robejšek: Američané nemají sílu, aby vládli celému světu. Putin si oprávněně nechce nechat vnucovat politiku Západu, která nemá výsledky

31.10.2014 12:45 | Zprávy

ROZHOVOR Je úplně normální, že Putin myslí na ruské zájmy a odpovídá tomu i jeho perspektiva. Z jeho hlediska může nesporně vnímat snahu o americkou dominanci. Více se ale spíše bojí americko-čínské bipolarity, a proto vyžaduje cosi jako multipolaritu, samozřejmě s významnou rolí Ruska. Takto komentuje renomovaný politolog a analytik Petr Robejšek poslední projev ruského prezidenta Vladimira Putina na valdajském diskuzním klubu.

Docent Robejšek: Američané nemají sílu, aby vládli celému světu. Putin si oprávněně nechce nechat vnucovat politiku Západu, která nemá výsledky
Foto: Archiv PR
Popisek: Petr Robejšek

Pane docente, projev Vladimira Putina na valdajském diskuzním klubu vyvolal mnoho reakcí. Jeho nejsilnější částí byla patrně kritika USA za jejich údajně diktátorské chování po světě a snahu z toho získat politické a ekonomické výhody. Do jaké míry se s touto kritikou podle vás lze v obecné rovině ztotožnit?

Řekl bych, a to je úplně normální, že Putin samozřejmě myslí na ruské zájmy a odpovídá tomu i jeho perspektiva. Z jeho hlediska může nesporně vnímat snahu o americkou dominanci. Řekl bych ale, že se více bojí americko-čínské bipolarity, a proto vyžaduje cosi jako multipolaritu, samozřejmě s významnou rolí Ruska.

Když se ptáme na to, jak reálné je americké hegemoniální snažení, o kterém Putin mluví, tak bych řekl následující: Ano, Američané se snaží chovat jako hegemon, ale zdaleka nemají dost síly ke skutečně hegemoniální projekci moci. Tedy k tomu, aby mohli kdykoli kdekoli na světě prosadit svoje zájmy. Ale perspektiva Putinova vidění je ruská, a proto jsou jeho obavy pochopitelné. Objektivně řečeno, bych řekl, že Američané mají sice hegemoniální cíl, ale nemohou ho naplnit v takové míře, jak to popisuje Putin.

Výrazný prostor věnoval Putin v projevu i náboženskému fundamentalismu a terorismu. Zdůraznil však, že řada těchto extremistických organizací vznikla na základě dřívější podpory Západu, který tak později bojuje s problémy, jež si sám vytvořil. Je to tak?

Tady je to hodně blízko pravdy. Celý ten valdajský projev je jedna velká lekce v realistickém pojímání politiky. Samozřejmě, že jeho referát musíme číst tak, že je adresován z Ruska. Ale nezávisle na tom, Putin realisticky popisuje klíčové pojmy a procesy mezinárodní politiky; role národního státu, kterou západní vlády pomíjejí, nebo ji nechápou, stejně jako důležitost rovnováhy na mezinárodní scéně a stejně i terorismus. Samozřejmě, že povstalci, které Američané svého času podporovali proti Rusům v Afghánistánu, nakonec bojovali proti nim. To je popis reality.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Obrátilo se to proti Fialovi. Komentátor Vyoral k případu „falšované“ fotky

19:30 Obrátilo se to proti Fialovi. Komentátor Vyoral k případu „falšované“ fotky

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Zatímco někteří nad nadcházející inaugurací Donalda Trumpa jásají, …