V době, kdy panují obavy z přeplněnosti nemocnic v předvánočním i vánočním období, přibývá apelů, ať už od představitelů končící nebo nastupující vlády, ale i od lékařů, aby se lidé vyššího věku nechali naočkovat třetí, tzv. posilující, dávkou. Mělo by naočkování seniorů třetí dávkou ten efekt, že by se vyřešila otázka kapacity nemocnic, protože valná většina těchto lidí by v nemocnici ani při nakažení neskončila?
Tak předně ti senioři, kteří dosud nemoc neprodělali, by měli být vakcinováni, pokud to jejich zdravotní stav dovoluje. Ale je na jejich rozhodnutí, zda to podstoupí, nebo ne. Těm, kteří již jsou očkováni dvěma dávkami, doporučujeme i třetí, protože to posílí tvorbu protilátek a nemáme v dané chvíli jiné lepší řešení. Pro staré lidi je infekce riziková a vidíme, že mnoho očkovaných seniorů končí na JIP. Třetí dávka aspoň na nějakou dobu riziko vážného průběhu sníží a nemocnicím uleví.
Senioři, kteří nemoc prodělali a imunitu mají, by měli dostat ideálně jen jednu posilující dávku. Imunita u nich může po půl roce, roce poklesnout a touto jednou dávkou ji posilníme. Bohužel, toto doporučení, které se již na jaře ocitlo na ministerstvu zdravotnictví a nezávisle ho podpořili tři profesoři, bylo odmítnuto. V České republice jsou tedy lidé po nemoci vakcinováni plným dvojdávkovým schématem. Víc protilátek netvoří než po jedné dávce, ale opakovanou stimulací imunity se u nich zvýší riziko vzniku nežádoucích účinků. A teď dokonce těmto lidem po nemoci nutíme třetí dávku, což už je opravdu moc.
Pirátský expert na zdravotnictví, Ondřej Dostál zveřejnil na sociálních sítích oficiální data ÚZIS o počtu hospitalizovaných lidí v souvislosti s nemocí Covid-19. Je to rozčleněno na 3448 neočkovaných, 202 s neukončeným očkováním, 2608 plně očkovanými a – světe, div se – 262 pacientů, kteří dostali posilovací dávku. Co těmto číslům říkáte a měla by sloužit jako významný argument při debatě o povinném očkování, jak nabádá Ondřej Dostál?
Upozorňovali jsme na to, že imunita po vakcinaci klesá, nyní se to projevilo i v počtech očkovaných seniorů v nemocnicích. Nicméně neznamená to, že by vakcína před těžkým průběhem nechránila vůbec. Tedy ano, rizikové osoby očkujme. Studií o tom, jak dlouho drží imunita po třetí dávce, je zatím jako šafránu. Může se ukázat, že budou dlouhodobě účinné, pak si oddechnu, anebo se ukáže efekt několikaměsíční a bude na čase vymyslet, jak jinak chránit rizikové skupiny. Jediné, co spolehlivěji navodí dlouhodobou imunitu, je prodělání onemocnění. Ale pozor: pouhá PCR pozitivita není nemoc. Málo viru jen poškádlí imunitu a nenavodí dlouhodobou ochranu. Že někomu ani třetí dávka nepomůže k protilátkám, nás nepřekvapuje. Ale takových osob není mnoho. Prostě ten, kdo nemá čím reagovat na podruhé, nezareaguje ani na potřetí. Ale prý se používá jiný typ vakcíny, než byly první dvě dávky, tedy pomoci by to mělo i těmto lidem špatně odpovídajícím na vakcinaci… Novou možností budou klasické inaktivované vakcíny a doufám, že se k nám brzy dovezou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID-19
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Jiří Hroník